Kitap Başlıkları “Kelebek”

Farkında olduysanız bazı kitap başlıkları birbirine çok benzer hatta bazıları aynı başlıklarla yayınlanmıştır. Bu sebeple edebiyat alanında kullanılan başlıkları incelerken sizler için liste oluşturmak ve kitap yazarlarından kitaplarının başlıkları ile ilgili görüş alarak da kitapları tanıtmak istedim.

İlk olarak bu haftaki konu başlığımız “Kelebek” sözcüğüdür.

Sözlükte “kelebek” genel anlam olarak “Pulkanatlılardan, vücudu, kanatları ince pullarla ve türlü renklerle örtülü, dört kanatlı, çok sayıda türleri olan böceklere verilen genel ad” olarak belirtilmektedir.

Peki yazın dünyasında bu hayvanı bu kadar kıymetli yapan nedir? Yaptığım araştırmada yerli ve yabancı kaynakları taradığımda gördümki yüzden fazla eserin başlığında ‘kelebek’ geçmektedir.

Ülkemizde ve dünya yazınında adında ‘Kelebek’ geçen bazı kitaplar şunlardır:

Kelebek Ve Dalgıç Giysisi-Jean-Dominique Bauby
Bahar ve Kelebekler-Ömer Seyfettin
Çatıdaki Kelebekler-V.C Andrews
Kelebek Adası -Sarah Jio
Ellerin Mavi Kelebek -Merve Koçak Kurt
Gece Kelebekleri-Doğan Yarıcı
İçimizdeki Kelebek-Damla Selin Batu
Karacamdan Kelebek-Laurell K. Hamilton
Kelebek Adası-Corina Bomann
Kelebek Ayı-Ariella Kornmehl
Kelebek Düşleri-Başo (Matsuo Kinsaku)
Kelebek Etkisi -Nergis Güngör
Kelebek Misali -Enes Çubukçu
Kelebek-Gizem Günyer-İrem Günyer
Kelebek-Henri Charriere
Kelebek-Kathryn Harvey
Kelebeklemeler-Fazlı Levent Oğuz
Kelebekler Gamsız Uçar-Ahmed Günbay Yıldız
Kelebekler ve İnsanlar-Üstün Dökmen
Kelebeğin Kaderi- Başak Sayan
Sherlock Holmes – Altın Kelebek -Sir Arthur Conan Boyle
Sis Kelebekleri-Nazlı Eray

Kelebek, kısa ömürlü ve narin bir böcek olduğu için mi yoksa temsil ettiği başka bir anlam gereği mi kitap başlıklarında yer almaktadır? Birçok evin duvarında, vitrininde de sıklıkla kendine yer bulan Kelebek acaba yazarlar için ne ifade etmektedir? O zaman biraz daha detaya inelim. Bu kitapları yazan birkaç yazarımıza ulaşıp “Neden başlığınız ‘kelebek’ile yazılı?” diye sordum.

İşte cevaplar:

Damla Selin Batu:

İçimizdeki Kelebek

” Çünkü, kendi farkındalık ve ruhsal dönüşüm yolculuğumu anlatıyorum kitapta. Kelebek, spritualitede ruhsal dönüşüm anlamına geliyor, yani kişinin ruhunu fark etmesi, bedenin de ötesinde olduğunu anlayıp bu farkındalıkla yaşaması demek oluyor. Bir başka deyişle yürümek yerine kanatlarımızı fark ederek uçmaya başlıyoruz.”

Ayşe Ayhan (@bikahvebikitap) :

kelebekadasi

Sarah Jio’nun kitabını satışa sunulmadan önce inceleyen ve arka kapağında yazısı olan Ayşe Ayhan’a göre sebep şudur:

“Aslında kitabın orjinal adı Back to You/ Sana Geri Dönmek ama Sarah da Türkiye’deki adının Kelebek Adası yani ‘Butterfly İsland’ olduğunu biliyor pek sorun olmamış gibi. Kitap bir kelebeğin hatırlattıklarıyla ilgili olduğu için bence klasik de olsa en uygun isim olmuş.”

Merve Koçak Kurt :

mavikelebek

“Ellerin Mavi Kelebek” öykü kitabımdaki öykülerden birinin adı… İlkin ne zaman keşfettim de bir kelebek s/imgesinin peşine takılıp onunla oynadım, tam hatırlamıyorum. Ama hatırladığım şey: Memleketimin sesleri, sözleri, çiçekleri arasında büyürken büyüttüm içimdeki kelebekleri. Kelimeler-im-le özdeş. İçimde yüzlerce, binlerce kelebek s/imgesi biriktirdim şimdiye dek. Onlardan biri “Ellerin Mavi Kelebek” oldu ve okurun ellerine kondu.”

Fazlı Levent Oğuz:

Kelebeklemeler

“Kelebeklemeler kitabın adı.. Özel anlamlandırılması bir kelime… ‘Emeklemeden uçmak’ ilk dizesinde yer alıyor kısa bir ömrü kelebek güzelliği ile yaşamayı vurguluyor..

Anne emeklemeden uçmak istedim
kelebekledim..
Ömrüm bir göçmen kelebek
uç uç uç uç uç uç uç uç
ömrüm yol
uzun ince…
***
Bak yine k e l e b e k l i y o r bahar
yol ver geçsin acı da aşk da
ömür ki her şeye dar… ”

Gizem Günyer:

Kelebek

” Kitabın adını Kelebek koymamızın başlıca nedeni kitap için oldukça önemli bir karakteri temsil etmesiydi. Fakat bunun yanında kelebeğin, özellikle de mavi kelebeğin, saf bir ruhu simgeliyor olması ve kelebek halini almak için birçok evreden geçiyor, dönüşüyor olmasıydı.”

Görüldüğü gibi yazarlar için kitaplarında geçen imgeler veya onlara yansıttıklarını temsil eden bir sembol olarak kitap başlığında ‘Kelebek’ kullanılmıştır.

Umarım siz değerli okuyucular içinde ilginç bir konu olmuştur. Bir sonraki temada buluşmak dileğiyle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir