Kişisel Bir Sorun

“Kendini kandırma zehrini bir kez tadan insanlar, bir daha asla kendilerini kurtaramazlar Bird!” bu cümle belki de tüm kitabın etrafında döndüğü ve ana kahramanı olan Bird’ün roman boyunca içinde bulunduğu çıkmazın adı.

Bird, bir dershanede İngilizce Öğretmenidir. En büyük hayali Afrika’ya gitmek ve orada yaşamak. Ancak planlarını ertelemesini gerektiren bir durum vardır; evlidir ve eşinin ailesinin desteği ile de işini sürdürebilmektedir. Eşinin hamileliği ise hayalini ertelemesinin bir diğer nedenidir. Bird yine de Afrika hayalinden vazgeçmez, planlarını yapar. Gerekirse eşiyle bebeğiyle gidecektir. Bebeğinin doğumu ile tam bir karar aşamasında kalır. Bebeği beyninde bir yumru ile doğmuştur. Muhtemelen ölecektir ya da yaşasa bile yetersiz bir bebek olacaktır. Bird, eşiyle ve bebeğiyle birlikte yaşamaya devam etmek ya da sevgilisi ile Afrika’ya gitmek arasında kalmıştır.

Kitabın göze çarpan yönü karakter ve durum analizlerinin detaylıca ve gerçekçi şekilde betimlenmiş olmasıdır. Roman hem anlatıcı hem de ana karakterin ağzından yazıldığı için Bird’ün yaşadığı kararsızlıklar, gelgitleri okuyucu olarak içselleştirerek yorumlanabilmektedir.

“Kişisel sorunlar arasında, tek başına o sorunun mağarasında ilerledikçe, sonunda insanların tümünü ilgilendiren, geniş bir çıkışa ulaşıldığı da olur. Öyle sorunlar da yok mudur? O durumda bunalmış haldeki kişi, o bunalımın meyvesini almış olur. Karanlık mağarada acı anlar yaşayan, ama yeryüzüne çıkmayı başardığı anda torba dolusu altın elde eden Tom Sawyer gibi! Ancak benim şu anki kişisel sorunumdaki acıyı yaşama rolü, diğer tüm insanlardan soyutlanmış halde. Kendime ait dikine bir çukuru, çaresizce kazmaktan başka bir şey yapmıyorum. Aynı şekilde karanlık çukur içerisinde sıkıntılı terler döküyor bile olsam, benim kişisel sorunumdan hiçbir insansı anlam çıkmaz. Yalnızlık ve utanç içerisinde kazılan iğrenç bir çukur. Benim Tom Sawyer’ım o derin çukur içerisinde aklını yitirebilir.”

Kişisel Bir Sorun, genel olarak kişinin aldığı kararlar ve bu kararları alırken kendine söylediği bahaneler üzerinde durmaktadır. Sık sık “kendini kandırma” üzerine konuşmalar yapılmaktadır. Bu haliyle de romanın insana kendiyle ilgili gerçekleri hatırlatan bir yanı vardır.

Romanda fazla yer kaplamamakla birlikte Bird’ün üyesi olduğu parti ile ilgili konuşmalar ve siyasi eleştiriler de yer almaktadır.

Kitapta sıklıkla geçen bir başka konu da kadın ve erkeğin cinsellik üzerinden kendi geçmişlerini, yaşantılarını ve karakterlerini analiz etmeleridir. Bu sebeple de +18 diyebileceğim paragraflara rastlayabilirsiniz.

Romanın dili akıcı ve betimsel ifadelerle de zengin bir anlatıma sahiptir.

Kendi de engelli bir çocuk sahibi olan Yazar Oe, Kişisel Bir Sorun kitabı ile 1994 Nobel Edebiyat ödülünü alarak Dünya yazınında hatırı sayılır bir ünvan kazanmıştır. Kişisel Bir Sorun romanını 1964’te yazmıştır. Kitaplarında İkinci dünya savaşı sonrasında halkın yaşadıklarına dair etkiler yer almaktadır.

Kişisel Bir Sorun
Kenzaburo Oe
Can Yayınları
Türkçesi: Hüseyin Can Erkin
232 Sayfa, 2015

One thought on “Kişisel Bir Sorun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.