Kırmızı Başlıklı Kız Masalına Alternatif Kullanabileceğiniz 3 Öykü Kitabı

Kırmızı Başlıklı Kız masalını bilmeyen yoktur. Birçoğumuzun annesinden, anneannesinden dinlediği ilk masaldır belki Kırmızı Başlıklı Kız. Ama ben öğrencilerime Kırmızı Başlıklı Kız masalını okumayı tercih etmiyorum. Neden mi? İşte şu sebepten: Masalda kurt kahraman vahşi davranışlar sergilediği ve “Eğer söz dinlemezsek başımıza çok kötü şeyler gelebilir.” şeklinde didaktik bir mesaj verildiği için. Kırmızı Başlıklı Kız masalı yerine çocuklarımıza kitapçılardan veya internet sitelerinden kolaylıkla ulaşabileceğimiz öykü kitapları okuyabiliriz. Şimdi size Kırmızı Başlıklı Kız masalına alternatif çocuklarınıza okuyabileceğiniz üç öykü kitabından bahsetmek istiyorum.

Kırmızı Şapkalı Kız Arkadaş ArıyorBu öykü kitaplarından ilki Hakkı Engin Giderer tarafından kaleme alınmış ve Kök Yayıncılık tarafından basılmış olan “Kırmızı Şapkalı Kız Arkadaş Arıyor” kitabı. Özellikle küçük yaş grubuna hitap eden bu öyküde, kırmızı şapkası olan küçük bir kız çocuğunun arkadaş araması konu edilmiştir. Görünüşte bu küçük kızın kırmızı şapkasının olması aslında kırmızı başlıklı kız ile benzerlik gösteriyor. Fakat bu kitabımızda konu ve anlatım tam çocuklara göre. Kırmızı Şapkalı Küçük Kız anneannesine giderken kendisini yalnız hissediyor ve yolda karşılaştığı hayvanlar ve bitkilerle arkadaş olmak istiyor. Fakat ormanda karşısına çıkan bu hayvanlar ve bitkiler kendisiyle arkadaş olamayacaklarını söylüyorlar. Aslında hepsinin kendilerince sebepleri var. Tabi kırmızı şapkalı küçük kız bu duruma biraz üzülüyor. Ama küçük kız öykünün sonunda kendine çok tatlı ve uygun bir arkadaş buluyor. Acaba bu arkadaş kim olabilir? Özellikle küçük yaş grubunun çok seveceği güzel bir öykü kitabı ve Kırmızı Başlıklı Kız masalının yerine okunabilecek en uygun kitaplardan biri. Üstelik kitabın fiyatı da çok uygun. Kitap sitelerinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz güzel bir kitap.

Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kız'dan?Bahsetmek istediğim bir diğer öykü kitabı ise Sara Şahinkanat tarafından kaleme alınan ve Ayşe İnan Alican’ ın resimlediği “Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kız’dan?” kitabı. Bu kitap istinasız hem küçüklerin hem de büyüklerin çok sevdiği ve seveceği bir kitap. Muhteşem ayrıntılı çizimleriyle adeta büyülüyor. Ayrıca bu öykü kitabı 2009 yılının “En İyi Resimli Öykü Kitabı” seçilmiş. Bir öykü kitabının böyle güzellikleri olur da, içinde anlatılan öykü de şahane olmaz mı? Her şey küçük yavru bir kurdun ormanda dolaşmaya çıkmak istemesiyle başlıyor. Klasik Kırmızı Başlıklı Kız masalından farklı olarak, bu öyküde yavrukurt ormanda dolaşmaya çıktığı zaman Kırmızı Başlıklı Kızla karşılaşmaktan korkuyor. Anne kurt ise bu durumdan endişeli. Yavrusuna ormanda karşılaşabileceği farklı durumlarla ilgili sorular soruyor. Küçük yavrukurt da hiç eksik kalır mı? Annesinin bu sorularını kendince çok yaratıcı çözümlerle cevaplıyor. Acaba yavru kurt annesini ikna etmeyi başarabildi mi? Rengarenk, sımsıcak, içinde bir sürü ayrıntıların gizlendiği ve sevginin görülebildiği çizimlerle öykünün anlatımının oluşturduğu bütünlük harika. Ayrıca şiirsel bir dille yazılmış olması da su gibi okunmasını sağlıyor. Bu kitap da kolaylıkla ulaşabileceğiniz ve edinebileceğiniz mükemmel bir kitap.

Kültürlü KurtSon olarak “Kültürlü Kurt” kitabından bahsetmek istiyorum. Bu kitap Becky Bloom isimli yabancı bir yazara ait. Kitap dilimize Hande Kaynak tarafından çevrilmiş ve Tübitak Yayınları tarafından basılmıştır. Kitabın adından da anlaşılacağı üzere ana kahramanımız bir kurt. Fakat Kırmızı Başlıklı Kız masalındaki gibi kötü ve vahşi bir kurt değil. Bu sevimli öykü kitabında kurt, karşımıza kültürlü bir kurt olarak çıkıyor. Kitabın konusundan kısaca bahsedecek olursam, kitabın kahramanı olan kurt uzun bir yolculuğun sonunda bir kasabaya varır. Bu kasabanın çiftliğindeki bütün hayvanların kitap okuduğunu fark eder. Ama kurdun şöyle bir sorunu vardır. Çiftlikteki hayvanların hiçbirisi kendisinden korkmuyor hatta kurdu görmüyorlardır bile. Ve bundan sonra kurt bir karar verir. O kararını gerçekleştirmek içinse elinden gelen bütün çabayı gösterir. Acaba kurdun verdiği bu karar nedir? Okul öncesi dönemdeki çocuklarımıza rahatlıkla okuyabileceğimiz bu kitabın fiyatı da gayet uygun. İnternet üzerinden tedarik edilmesi biraz zor olabilir. Bu yüzden gördüğünüz yerde alın derim. Kesinlikle pişman olmayacaksınız.

5 thoughts on “Kırmızı Başlıklı Kız Masalına Alternatif Kullanabileceğiniz 3 Öykü Kitabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir