Kırılgan Şeyler – Neil Gaiman

Neil Gaiman Yolun sonundaki okyanus kitabıyla ben de büyük beklenti uyandıran bir yazardı. Büyülü dünyası, akıl almaz hayal gücü ve akıcı kalemi beni gerçekten kendisine hayran bırakmıştı. Bu yüzden tüm kitaplarını okumaya karar vermiştim.

Öykü ve şiir kitabı olan Kırılgan Şeyler’i okumadan da duramadım. Bu itap Gaiman’a olan hayranlığımı kat be kat arttırdı. Çünkü her öyküsü bir kitap tadındaydı. Her şiiri ayrı güzeldi. Özellikle sadece bir kelimenin çağrışımıyla yazdığı gerek uzun gerek kısa öykülerine bayıldım. Üç cümleyle bile bir hikaye anlatabilmişti.

Tamamen kendi oluşturduğu hikayeler dışında istek üzerine yazdığı hikayeler de vardı. Zaten kitapta her öykü öncesi bir açıklama bulunuyordu. Bu öykünün nasıl ortaya çıktığı, nereden ilham aldığı yazıyordu. Mesela bir sanatçının albümünde basılmak üzere şarkı isimleri için yazdığı öyküler, matrix için yazdığı ya da Narnia’nın sonu onu tatmin etmediği için devam ettirdiği hikayeler vardı. Cs. Lewis’in H.P.Lovecraft’ın da dünyasını öyküleriyle büyülü bir şekilde işgal ediyordu. Ve açıkçası belli başlı hikayelerden ilham alsa da bu öyküleri özgünlükleriyle de şaşırtıyordu.

Yokyer, Amerikan Tanrıları ve Anansi Çocukları gibi romanlara imza atan Neil Gaiman, Kırılgan Şeyler’de bu kez öykü ve şiirleriyle çıkıyor karşımıza. 2007’de Locus ödülünü kazanan bu derlemede, “Zümrüt Dosya”, “Kapanış Saati”, “Güneş Kuşu” ve “Koltuğa Ekim Oturduğunda” gibi tek başlarına ödüllendirilmiş öykülerle birlikte bir Amerikan Tanrıları öyküsü olan “Vadinin Hükümdarı” da yer alıyor.

A. C. Doyle’dan Lovecraft’a, Ray Bradbury’den C. S. Lewis’e kadar uzanan bir çağrışım zincirinin görüldüğü bu metinlerde Gaiman, edebiyatın büyülü, fantastik ama hassas gerçekliğine yakından bakmaya davet ediyor bizi. Öykülerin, tıpkı hayallerimiz ve kalplerimiz gibi kırılgan şeyler olduklarını hatırlatıyor, özellikle de kâbuslardan ve gölgelerden doğan öykülerin…

Kırılgan Şeyler
Neil Gaiman
İthaki Yayınları

Ayşe Ayhan
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/bikahvebikitap/

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir