Kırılan Kalpler Nereye Gider?

Soruya bakın! Can alıcı türde! Gerçekten kırılan kalpler nereye gider? Bileniniz var mı? Ya da kırılan kalplerden nasıl ses çıkar? Peki, kırıklar nasıl tamir edilir? Bantla yapıştırmaya çalışsak tamir olur mu?
Sorular sorular ve yine milyonlarca sorular kafamızda dolaşan.

Çocuklarımızın önünde konuşur dururuz, kalbim kırıldı, vb bir sürü benzetmeler yapar dururuz ama onların ne düşüneceğini, nasıl tepkiler vereceğini; kafalarında nelerin canlanacağını bilemeyiz. Karşımıza cevap vermekte zorlanacağımız sorularla gelen miniklerin, sorularının cevapsız kalmaması için; harika bir önerim var siz okuyuculara.

Gülşen Hanım’a teşekkür ediyorum; bunca soruyu yüreğinde biriktirip, kalemini eline alıp kâğıda döktüğü için minnettarım. Kaliteli kitap yazanları çok takdir ediyorum, çocuk kitabı yazanlara ise çok daha büyük hayranlığım.

Neşe çok soru sorar, sorularının cevabını almadan da peşini bırakmayan meraklı bir miniktir. Bir sürü soru vardır Neşe’nin aklına takılan, mesela “yıldızlar gündüzleri uyuduğu için mi görünmezler? Turuncu saçlı çocuklar çok havuç yediği için mi saçları turuncu olur? Yemeğimizi yemediğimiz zaman neden yemekler arkamızdan ağlar?” ve Neşe günün birinde bir olay yaşar ablasıyla, tam o anda aklına bir soru gelir, çok zor bir soru sorar “ kırılan kalpler nereye gider?” sorusunun cevabını aramaya koyulur. Çözümünü de bulur…

Kitabı okurken gözlerim doldu diyeceğim türde, kalbimiz kırık ve kıranların bile umurlarında değil. Aslında çözüm bazen o kadar basit olabiliyor ki “özür dilerim!” demekle geçecek kadar basit! Kalbinizi kıranlar farkında değilse ne yapın biliyor musunuz? Kalbimi kırdı dediğiniz kişiye hediye edin bu kitabı belki aklı başına gelir. Neşe’nin bulduğu çözümü uygulamaya geçer belki! Bizler de Neşe’den ders almış oluruz böylelikle. Bantla yapıştırmaya ihtiyaç duymayız belki.

Kitabı okurken bizim minik kitap kurdu da aynı soruyu sordu:” kalpler nasıl kırılır? Nereye gidermiş kırılan kalpler anne?” ve en can alıcı sorusu da buydu “kalbini kırdım mı?” üç yaşındaki çocuk neler soruyor neler… Öyle derin sorular soruyor ki çocuğum bazen yanıt vermekte zorlanıyorum. Kitabı görünce ilk ismi ilgimiz çekti inceleyince de hayran kaldım…

Kitap dört yaş ve üzeri için yazılmış ancak ben çocuğuma okudum ve sevdi, görselleri çok canlı, çok da güzel resmedilmiş her şey. Timaş Çocuk Yayınları yine güzel bir iş çıkarmış. Emeklerine sağlık. Siz sorular sorun, resimler çizin biz okuyalım kıymetli Gülşen Arslan Akça.
Sevgiyle kalın. Kırılan kalplerin nereye gittiğini ve nasıl tamir olacağını da okutun. Öğrenin, öğretin…

Kırılan Kalpler Nereye Gider?
Gülşen Arslan Akça
Timaş Çocuk
36 Sayfa, 2018

3 thoughts on “Kırılan Kalpler Nereye Gider?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir