Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe

Bazı kitaplar vardır. Yüreği burkularak okur insan… Bir yandan da sevgi ve umutla buluşur kalbi. Kiraz Ağacı ve Aramızdaki Mesafe.’de tam olarak böyle bir kitap. Klasik olmaya aday, yüreklerde iz bırakacağı kesin.

Mafalda önce içini, bir süre sonra da dünyasını sis duvarı arkasında bırakan haberi alınca ilk idrak edemez neler olduğunu. Sonrasında ise bir öfke anında dışa vurur hislerini. Kiraz ağacı ile arasındaki mesafe her gün daha da kısalmaktadır.

Bir gün Stella kiraz ağacı ile arasındaki mesafe 50 metre-100 adım- kaldmış olduğunda her gece ayın yanında gördüğü fakat artık sisler arkasında kalan Kutup Yıldızı’nın yerine bir fikir verir ona. “Senin için vazgeçilmez olanı bul. Mafalda. Gözlerin olmadan da yapabileceğin bir şey.” Böylece doldurmaya başlar günlünü Mafalda, noktalı yazıyla yazmadığı için bir süre sonra okuyamayacak olsa da.

Kiraz Ağacı ile Aramızdaki MesafeMafalda’nın ilk üzüntüsü değildir çok sevdiği kiraz ağacının sis perdesi arkasında kalması.Daha önce büyükannesini de pembe kiraz çiçeği saçlı devle göndermiştir Mafilda. Ardında en yakın arkadaşları, kedisi ve sevgili arkadaşıyla da ilgili pek çok olumlu ve olumsuz durumla mücadele etmesi gerekecektir.Peki ya nasıl bitecektir bu mücadele? Ravinia’nın dediği gibi ‘’Asla ama asla pes etme. Kurbağa ile balıkçılın hikayesindeki gibi…’’

Mafalda’ nın sımsıcak dünyasındaki gibi bizlerinde gözlerimiz bazen öyle kaplanıyor ki sislerle. Hayallerimiz karanlık bir nokta olarak kalıyor uzakta. Öyle ki bizim için neyin önemli neyin önemsiz olduğunu kaçırıyoruz. Peki ya siz? Bu durumdayken siz, Kutup Yıldızı’nızın önündeki sisleri nasıl aşıyorsunuz?

Bulutlar benim gözümdeydi ve Kutup Yıldızı’nı gizliyordu.

“Gözlerim ne renk?
“Kahverengi. Neden sordun?”
Gözümde bir şey görüyor musun?
Bir süre sessiz kaldı. Sanırım göz bebeklerime bakıyordu.’’Hayır, hiçbir şey gözükmüyor. Sadece…”
“Sadece yeşil ve sarı renkli bir sürü çizgi var. Mantarlarla dolu bir ormana benziyor.”

Karanlıkta renkleri birbirinden nasıl ayırt ederiz?

Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe
Paola Peretti
Timaş Yayınları
Türkçesi: Esma Fethiye Güçlü
208 sayfa, 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir