Keşfedilmeyi Bekleyen Saklı Bir Mekân: Yahya Kemal Müzesi

Beyazıt’a çıkarken tramvay yolu üstünde, belki önünden defalarca geçtiğimiz ama farkına varmadığımız saklı bir köşe, Yahya Kemal Müzesi. İstanbul şairi Yahya Kemal’in sağlığında hiçbir eseri yayınlanmadığı için 1958 yılında Nihad Sami Banarlı’nın teklifi ile İstanbul Fetih Cemiyeti bünyesinde şairin şiirleri, yazıları ve notları toplanarak kitaplaştırılmıştır. Aynı zamanda enstitü bünyesinde kurulan müzede, şairin özel eşyaları, kitapları, el yazısı notları, hatıraları ve fotoğrafları ziyaretçilere sunulmaktadır.
Buraya uğramanız için tek neden müze değil elbette. O halde bu saklı mekânı ve bize sunduklarını gelin birlikte tanıyalım.

Kapıdan girdiğinizde hemen sağda sizi İstanbul Fetih Cemiyeti Kitabevi karşılayacak. Buradan enstitünün bünyesinde çıkmış olan kitaplara ulaşabilirsiniz. Açılıştan kapanışa kadar birbirinden güzel musikilerin eşlik ettiği bu küçük dükkânda gezerken çeşitli kitapları inceleyebilir, hediyelik eşya, kitap veya cd satın alabilirsiniz.

Bu küçük dükkânı gezmeyi ertelemenize neden olacak bahçenin büyüsü sizi sarabilir. Kitabevinden gelen musiki ve kapının dışından hala duyulmaya devam eden İstanbul sesleri ile yavaş yavaş bahçenin içine ilerlediğinizde koca koca çınar ağaçları sizi selamlayacak. Bahçenin içinde dilediğiniz gibi dolaşabilir, banklarda oturup bu büyülü atmosferin tadını çıkarabilir, kitabınızı okuyabilir veya uzun uzun düşüncelere dalabilirsiniz. Seçim sizin.

Susuzluğunuzu gidermek için çeşme de her zamanki köşesinde usul susul sizi bekliyor olacaktır.
Buraya kadar geldim müzeyi gezeyim derseniz, soran bakışlarla etrafı incelemeniz yeterli. Müze gönüllüleri sizi bulacaktır. Müzenin kapısı daima kilitli tutuluyor ve ziyaretçi geldikçe açılıyor. Bu nedenle kapalı zannedip geri dönmeyin. Hafta içi 10.00 ile 16.00 arası açık. Müzede haftanın birer günü dönüşümlü bir şekilde üniversite öğrencileri gönüllü olarak ziyaretçilere eşlik ediyor. Gönüllü olmak isteyenler internetten başvuru yaparak mülakat hakkı kazanabilirler.

Özellikle kış sezonunda okullar önceden bildirerek toplu bir müze gezisi için randevu alabilirler. Randevu ile gidildiğinde müze hakkında daha ayrıntılı bir tanıtımın yapılması için sunum yapacak kişi ve yer ayarlanabilmekte.

Müzeyi gezdiniz ama buraya sizi getirecek başka faaliyetler olsun istiyorsanız o zaman enstitünün bünyesinde yapılan etkinlikleri takip edin derim. Kimi zaman herkesin katılımına açık ücretsiz sohbetler düzenlenmekte, kimi zaman ise sınırlı sayıda kişinin mülakatla seçildiği dersler yapılmaktadır. Bilimsel makale yazma yarışmaları da düzenleyen enstitü aktif olarak yeni kitaplar çıkarmaya devam etmektedir.

Yüksek lisans ve doktora öğrencileri için bir bilgi daha paylaşmadan geçemeyeceğim. Kubbealtı Akademisinin her yıl sadece İstanbul’daki üniversitelerde yüksek lisans ve doktora yapan öğrenciler için sağladığı burs başvuruları, yazımızda bahsi geçen İstanbul Fetih Cemiyeti Kitabevine gidilip form doldurularak yapılmaktadır. Başvuru tarihleri için Kubbealtı Akademisinin web sayfası takip edilebilir.

Kübra Yılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir