Kendinize İnanmayı Öğrenmenin On Basit ve İşe Yarar Kuralı

Kendinize inanın! Kapasitenize inanın!
Kendi gücünüze, mütevazı, aynı zamanda da makul seviyede bir güven duymadan başarılı ya da mutlu olamazsınız. Ama sapasağlam bir özgüvenle her şeyi başarabilirsiniz.
Tüm dünyada 40 dile çevrilen, 22 milyondan fazla satan “Olumlu Düşünmenin Gücü” size bugüne kadar eşi benzeri olmayan, olağanüstü yollar sunan bir eser.
Kendinize güveni kazanmak için ne yapabilirsiniz? İşte size “Olumlu Düşünmenin Gücü” kitabının yazarı Norman Vincent Peale’dan inancı uygulamaya geçirmeyi öğrenmenin on basit ve işe yarar kuralı.

1. Aklınız, kendinizin başarılı bir resmini kazıyın. Israrla muhafaza ettiğiniz resmin, yitip gitmesine asla izin vermeyin. Aklınız bu resmi geliştirmeye çabalayacaktır. Hiçbir zaman kendinizi başarısız olarak düşünmeyin; hiçbir zaman aklınızdaki resmin gerçekliğinden şüphelenmeyin. Çünkü akıl resmettiği şeyi her zaman tamamlamayı dener. Bu yüzden o an işler ne kadar kötü gözükürse gözüksün, siz her zaman “başarıyı” resmedin.

2. Kişisel güçlerinizle ilgili negatif bir düşünceye kapıldığınızda onu yok etmek için inadına yüksek sesle pozitif bir düşünce dile getirin.

3. Hayalinize engeller koymayın. Bütün sözde engelleri küçümseyip onları en aza indirin. Zorlukların üstesinden gelmek için çalışılmalıdır ve ortadan kaldırılması için de yoğun gayret gerekir. Endişeler abartılı düşüncelerle şişirilmeyip, oldukları gibi görülmelidir.

4. Başka insanlardan ödünüz kopmasın ve onları izlemeye devam edin. Çoğu insanın kendinden emin olma hali olmasına rağmen genellikle en az sizin kadar korktuklarını ve kendilerinden en az sizin kadar şüphe ettiklerini unutmayın.

5. Yaptıklarınızı neden yaptığınızı anlamak için ehil bir danışman bulun. Genellikle çocuklukta başlayan güvensizliğinizin kökenini öğrenin. Kendini bilme, şifayı getirir.

6. Kendi kabiliyetlerinizin gerçek bir değerlendirmesini yapın, sonra onu yüzde 10 arttırın. Benmerkezci olmayın, ama kendinize saygınız olsun.

7. Kaç tane insanın endişe alışkanlığını tedavi etmeye yardımcı olabileceğinize bakın. Başkasına endişenin üstesinden gelmesi için yardım ederken bununla kendiniz de daha büyük bir güç elde etmiş olursunuz.

8. Her problem için bir çözüm olacağına inanın.

9. Bir şeyi yapabileceğinize inanırsanız o şeyi gerçekten yapabilmenizi engelleyen şeyleri bir şekilde aşarsınız.

10. Kendinize yaratanın sizinle olduğunu ve hiçbir güçlüğün sizi yenemeyeceğini hatırlatın.

Olumlu Düşünmenin Gücü
Norman Vincent Peale
Profil Kitap
2008, 288 sayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir