Kendini Aş

Tarih:

Yazar:

Kategori:

Birinin benden nasıl bir insan olmamı beklediğini hissetmek ve öyle bir insan olmak üzere yetiştirildim. Kendimi başkalarının gözleriyle yargılamamak uzun zamanımı aldı.

Alıştırma, çizelge, örnek ve gerçek hikâyeler, ipuçları, hatırlatıcı notlarla yazılmış harika bir kişisel gelişim kitabı okuyorum. Bittiği halde okuyorum, diyorum çünkü uzun süre başucu kitabım, yol göstericim olacak kendileri. Bu bir roman, bir öykü değil. Ayrıntılı yorum yazmam bu sebeple çok zor olsa da; bana verdiklerini, hissettirdiklerini umarım sizlere aktarabilirim.

“- Mükemmeliyetçilik “gerçekçi olmayan bir şekilde yüksek standartlar koyma ve bireyin değerini bu standartları karşılama becerisiyle ölçme eğilimi” olarak adlandırılır.”

Mükemmelliyetçilikten yola çıkarak tüm yaşamımıza yansıyan, bizi olumsuz etkileyen farkında olduğumuz ya da olmadığımız birçok davranış ile yüzleştiriyor bizi. Yok ben öyle değilim, dediğimiz birçok şeyi, kimi zaman yadırgadıklarımızı kendinizde gördükçe benim kadar şaşıracağınıza garanti veriyorum.

“Endişelenmeye başladığınızı fark ettiğinizde kendinize hatırlatın: “Yazın kışlık paltonu giyme.”

Gerçeği söylemek gerekirse fazla kişisel gelişim kitabı okumuyorum. Birçok kez denedim. Ama okuduklarımın çoğu emir kipleri ile doluydu. E hal böyle olunca da iyileşmek yerine, neyi ne zaman yapacaktım, acaba şimdi bu yaptığımla evrene yanlış mesaj mı yolladım, gibi kararsızlıklarla zamanı boşa harcayıp kendimi hep sınırladım ve fayda sağlayacağım yerde bir baktım ki köşeye sıkışmışım. “Kendini Aş” kitabı ise tam tersi. Öğrenci, okuyucu, öğretmen ya da herhangi birinin rahatlıkla okumasının, memnun kalmasının yanısıra branştaki derslere de fazlasıyla olumlu etki edeceğinin inancındayım.

Kendini Aş– Mükemmeliyetçiler kendi değerlerini özel ve çoğu zaman ulaşılamaz olan hedeflerin başarılmasıyla ölçerler. Onlara göre onlar sadece son başarıları kadar iyidirler.”

Sadece kendimiz için değerlendirmek yanlış olur aslında. Ailemizde, çevremizde mükemmelliyetçi, takıntılı veya bu sebeple hayatını erteleyen, farkında olmadan kendisine, size ve çevresine verdiği zararlara karşı tutulan bir ayna bu kitap. Okudukça, içerisindeki pratik egzersizleri uyguladıkça, alıştırmaları ve testleri çözdükçe ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.

“İnançlarımız kendi kendisini gerçekleştiren bir kehanet yaratır.”

“- Mükemmeliyetçileri “mükemmel” olmayı istemeye iten şey, korkudur özellikle de başarısızlık korkusudur. Mükemmeliyetçiler çoğu zaman bir yanlış yapmaktan veya diğerlerine yeteri kadar iyi değilmiş gibi görünmekten kaçınmak için çok uğraşırlar. Kendilik değerlerini de çoğu zaman ulaşılamaz olan belli hedeflere ulaşmalarıyla ölçtüklerinden sürekli olarak bir şekilde yetersiz kaldıklarını hissederler. Yaşamak için zor bir yol, öyle değil mi?”

Kişisel gelişim ilginizi çekmese de tavsiye ediyor, anı tadıyla yaşayacağımız günler diliyorum.

Kendini Aş!
Dr. Elizabeth Lombardo
Türkçesi: Ezgi Kızmaz Ürgen
Yabancı Yayınları
371 Sayfa, 2018

TAKİPTE KALIN

43,160BeğenenlerBeğen
529TakipçilerTakip Et
102TakipçilerTakip Et
581TakipçilerTakip Et

Oturduğun Yerden Yola Çıkaran Kitaplar

Dünya’nın ortak gündemi; Koronavirüs ile birlikte “sosyal mesafe”, “karantina” ve “izole yaşamak”. Artık hepimiz zamanımızın büyük bir bölümünü evde geçiriyoruz. Bu günlerde...

Son Ada; ‘Her hikaye kendi biçimini bulur’

"Her hikaye kendi biçimini bulur." Son ada, son liman, el değmemiş bir sığınak kibirle karşılaşırsa ne olur? Kargaşa mı...

Evde kaldığımız bu dönemde insanı mutlu edecek filmler

Günlerimizin neredeyse tamamını evde geçirdiğimiz bu dönemde, evdeki zamanı keyifli hale getirmenin değeri giderek artıyor. İlk akla gelen elbette televizyon. Birbirinden güzel...