Kemanıyla insanlara terapi yapan muhteşem keman virtüözü: Farid Farjad

Tarih:

Yazar:

Kategori:

İran asıllı ABD vatandaşı, Dünya’nın en iyi keman virtüözü olan FaridFarjad, 1938’de Tahran da doğmuştur. 8 yaşından beri keman çalan usta, Fars müziğinin gelişmesin de önemli rol üstlenmiştir. Kendisini İranlı ve Fars olarak nitelendirir. Devrim sonrası İran’da müzik ‘Haram’ olarak ilan edilip yasaklanması sonrasında ülkeye giremeyen FaridFarjad bir süre Los Angeles’te yaşamıştır.

FaridFarjad doğadaki hüznü notalara aktaran, en mutlu gününüzde bile içinizi burka bilen acınızın acıdığı adeta ülkesinden uzak kaldığı anlarda yaşadıklarını tınısıyla hissettirentam anlamıyla alanında en iyisidir.

”Kemanı ağlatan adam” diye boşuna dememişler, birçok albümü bulunan ve bir ‘tık’ uzağınızda bulunan bu nevi şahsına münhasır amcamızı dinlemek için bir bahanemiz olmasına gerek yoktur. Mesela bu satırları size yazarken bana eşlik etmesiyle şu an ‘huşu’ içinde yazıyor olabilirim.

Müziğinde o hissettiğimiz hüznün sebebini ”Kemanımı, konuşamayan suskun halkım için konuşturuyorum.Halkımızın çoğu konuşamıyor ve kendini anlatamıyor. Ben kemanımla onları konuşturuyorum. Sahnede de olsam, sokakta da olsam hep bu acıları düşünüyorum. Keman, iç dünyamdaki acıları dışarı yansıtmama yarayan bir araçtır. Hep bu düşünceler ve hüzün içerisindeyim” diye açıklamıştır.
Bu kadar etkileyici notalara duygu katan hüzün’ü konuşmadan anlatan tek insan hak ettiği değeri buldu mu sizce belki hayır ama neyin değeri bilinmiş ki?

TAKİPTE KALIN

43,124BeğenenlerBeğen
529TakipçilerTakip Et
102TakipçilerTakip Et
581TakipçilerTakip Et

Oturduğun Yerden Yola Çıkaran Kitaplar

Dünya’nın ortak gündemi; Koronavirüs ile birlikte “sosyal mesafe”, “karantina” ve “izole yaşamak”. Artık hepimiz zamanımızın büyük bir bölümünü evde geçiriyoruz. Bu günlerde...

Son Ada; ‘Her hikaye kendi biçimini bulur’

"Her hikaye kendi biçimini bulur." Son ada, son liman, el değmemiş bir sığınak kibirle karşılaşırsa ne olur? Kargaşa mı...

Evde kaldığımız bu dönemde insanı mutlu edecek filmler

Günlerimizin neredeyse tamamını evde geçirdiğimiz bu dönemde, evdeki zamanı keyifli hale getirmenin değeri giderek artıyor. İlk akla gelen elbette televizyon. Birbirinden güzel...