Kelime Yayınları Çocuk ve Gençlik Kitapları

İyiki Varsın Tilki Toni, ilkokul grubundaki çocuklara hitap etmekle birlikte, okul öncesine devam eden çocukların da rahatça anlayabileceği ve sevebileceği bir öykü kitabıdır.

Seyahat etmeyi ve resim yapmayı çok seven Tilki Toni, hayal kurmayı başaran çocuklar tarafından görünebilmektedir. Deniz ve kardeşleri Toprak ile Güneş de onu görebilmektedir. Tilki Toni ve Deniz, birlikte vakit geçirmeyi severler. Deniz, okulda yaşadığı olumsuz olayları Toni ile paylaşır. Tilki Toni de akılcı çözümlerle Deniz’e ve arkadaşlarına yardımcı olur.

Kitabın konu ve anlatımını oldukça faydalı bularak beğendiğimi söylemeliyim.
Kitapta, insanlara önyargılı olmanın yanlış bir davranış olduğu, hayvan ve doğa sevgisi, ailedeki davranışlarımız ve ev içindeki iş bölümünün, yardımlaşmanın önemi, empati kurma gibi temel sosyal ve duygusal beceriler üzerinde durmakta, ayrıca da ilkokulda yapılabilecek basit drama etkinliği örneği de verilmektedir. Ben serinin sadece Arkadaşlık Puding Gibidir kitabını okudum. Diğer kitapların da bu mantıkla hazırlanmış olduğunu düşünüyorum.
Öğretmen ve ebeveynlerin gönül rahatlığı ile çocuklarına okutacakları hatta birlikte okuyabilecekleri bir eserdir.

İyiki Varsın Tilki Toni
Arkadaşlık Puding Gibidir
Hafize Çınar Güner
55 Sayfa,2015
Kelime Yayınları


1979 Yılı Alman Gençlik Edebiyatı ödülüne sahip bir kitap olan Vaay Panama Ne güzelmiş, ilkokul çağındaki çocuklar için tasarlanmış bir öykü kitabıdır.

Kaplancık ve Ayıcık iki iyi arkadaştır. Birlikte vakit geçirmeyi severler. Ayıcık ve Kaplancık hayallerinin ülkesi olan Panama’ya gitmeye karar verip yola çıkarlar. Yolculukları sırasında karşılarına çıkan Tilki, İnek ve Fareye, Panama’yı sorarlar ama üçü de oraya nasıl gidileceğini bilmemektedir. En son Karga ile tanışırlar ve Karga, onlara yolu gösterir. Onları bir ağaca çıkarır. Ağacın dallarına çıkıp geldikleri yere baktıklarında çok güzel bir yerde olduklarını görürler. Panama’nın çok güzel bir yer olduğunu düşünürler. Çevreyi gezerken bir ev görürler. Eski evi tamir edip taşınırlar. Sonra mutlu bir şekilde yaşamaya devam ederler.

Kitabın üzerinde durduğu nokta ağırlıkta arkadaşlık ve doğa sevgisidir.
Kitabı, yetişkin ve eğitimci gözüyle okurken bile karmaşık bulduğumu söylemeliyim. Kitap, drama eseri olarak oynanırsa veya bir yetişkin tarafından daha basit şekilde hareketleriyle anlatılırsa çocuklar için daha anlaşılır olacağı görüşündeyim. Hikayede üç anlatım vardır. Biri öyküyü anlatan kişi , biri kahramanların konuşmaları ve son olarak da iç ses diyebileceğim bir anlatım sözkonusudur. Hikayenin aslını bilemediğim için çeviri ile ilgili mi yoksa hikayenin aslı uzun olup Türkçe’ye çevirirken kısaltma yapıldığı için mi bilmiyorum, bazı kısımların akışında kopukluklar olduğu düşüncesi edindim.

Vaay, Panama Ne Güzelmiş!
Janosch
48 Sayfa, 2016
Kelime Yayınları


Kitap, ilkokul 4. sınıf ve üzerindeki yaş grupları tarafından rahatlıkla okunup anlaşılabilecek bir kitap olup benim beğenimi aldı.

Özgür’ün en büyük hayali okul futbol takımında yer almaktır. Ancak futbol için yeterli beceriye sahip olmadığı için takım seçmelerini kazanamaz. Bu onu çok üzer. Okul arkadaşı Özge ve öğretmenlerinin teşvikiyle tiyatro kulübüne girer. Özgür, yetenekli bir oyuncudur. Kısa sürede başarı kazanır. Özgür’ün kuzeni Deniz ise içine kapanık ve sürekli bilgisayar başında zaman geçiren bir çocuktur. Özgür ve rehber öğretmenin desteği ile Deniz, yavaş yavaş sosyalleşmeye ve bilgisayarı daha doğru şekilde kullanmaya başlar. Özgür, Deniz ve Özge, iyi bir arkadaş grubu olurlar. Üç arkadaş, mahallelerinde yaşayan Aşıkolucu adlı kişinin başına gelenlere üzülüp yardım ederler.

Kitap, insanların ayrı birer birey oldukları ve kendilerine özgü yeteneklere sahip oldukları; kişilerin kendini tanımaları ve keşfetmeleri gerektiği, kaliteli zaman geçirme, insana değer verme, aile ilişkilerinin çocuk gelişimi üzerindeki etkileri ve öğretmenlerin çocuklara nasıl yaklaşım göstermeleri gerektiği gibi ana fikirlere sahiptir.

Bence kitap sadece çocuklar tarafından değil ebeveyn ve öğretmenler tarafından da okunulmalıdır.

Yeşil Saha Kırmızı Perde
Renan Özdemir
144 Sayfa, 2016
Kelime Yayınları


P.L. Travers’ın 1935 yılında yazdığı fantastik bir çocuk kitabı olan Mary Poppins, 1964 yılında ABD yapımı fantastik ve müzikal bir film olarak sinemada izleyiciyle buluşmuştur. Mary Poppins’in farklı serüvenlerinin anlatıldığı birçok kitap bulunmaktadır. Benim size anlatacağım ise “Mary Poppins Geri Dönüyor”.

Özel güçlere sahip olan Mary Pippons, 4 çocuklu bir ailede dadı olarak çalışmakta iken günün birinde aniden ortadan kaybolur. Bu durum aile içinde ciddi karmaşa yaratır. Mary Poppins bir süre sonra aniden geri gelir. Bu durum ailede sevinçle karşılanır. Kuralcı, disiplinli ve akıllı bir kadın olan Mary Pippons, genelde azarlar şekilde konuşup ev içindeki disiplininden asla ödün vermese de çocuklar onu çok sevmekte ve bir arada olmaktan mutluluk duymaktadırlar. Kitapta farklı bölümlerde Mary ve çocukların yaşadığı fantastik olaylar anlatılmaktadır. Mary Pippons, birçok olayı sihirle çözse de çocuklar bunu fark ettiğinde inkar etmektedir. Masalsı bir anlatıma sahip kitaptır.

Akıcı bir anlatıma sahip olmakla birlikte, kitap soyut düşünme evresindeki çocuklar tarafından daha kolay anlaşılacağı ve olumsuz davranış edinmelerinin de önüne geçeceği için 4. sınıf ve üzerindeki yaş grubuna daha uygundur.

Mary Poppins Geri Dönüyor
P.L.Travers
216 Sayfa, 2015
Kelime Yayınları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir