Kelime dağarcığınızı geliştirmek için ipuçlarına mı ihtiyacınız var?

Tarih:

Yazar:

Kategori:

Okul veya kişisel gelişim için kelime haznenizi geliştirmeye ve genişletmeye çalışsanız yeni kelimeler öğrenmeniz gerekmektedir.
Bilginizi ve kelimelerin kullanımını neden geliştirmek gerekiyor?

Daha açık ve net bir şekilde iletişim kurabilecek, yapacaksınız, insanlar sizleri böylece daha kolay anlayacak ve zeki bir insan olduğunuzun algısını onlara benimseteceksiniz. Yeni kelimeler öğrenmek iyi olduğu gibi eğlenceli bir aktivitedir. Size yeni kelimeler öğrenmek, kelime dağarcığınızı geliştirmek için sizlere bazı ipuçlarını vereceğiz.

1. Okuyun
Ne kadar çok okursanız, o kadar çok kelime dağarcığınızı genişletmiş olursunuz. Yeni kelimeleri okuyarak, anlam çıkarmaya çalışmanın yanı sıra sözlükte bulunan anlamını araştırarak da kendinizi geliştirebilirsiniz.

2. Sözlük ve Eş Anlamlı Sözlükleri Öğrenin
Yeni bir kelimeyi öğrendiğinizde, hem söylenişini hem de anlamını öğrenmeye çalışın. Anlamını öğrendikten sonra da cümleye ait eş anlamlı kelimeleri hatta onların zıt anlamlılarını bulun.

3. Bir Günlük Kullanın
Kelime dağarcığınızı genişletmek için, keşfettiğiniz yeni kelimeleri bir deftere kaydedin. Ayrıca belirlediğiniz tüm yeni kelimelerin günlüğünü tutmak, sizlere olumlu bir etki sağlayacaktır. Tekrar ettiğiniz zaman ne kadar yeni kelime öğrendiğinizi kolaylıkla görebileceksiniz.

4. Günlük Tekrar Edin
Defterinize eklediğiniz kelimeleri günlük olarak tekrar edin. Aynı zamanda da kendinize kelime dağarcığınızı geliştirecek bir web sitesi edinin. Bu web sitesinde kelime dağarcığınızı kolayca geliştirebileceksiniz. Unutmamalısınız ki insanlar görerek daha kolay öğrenmektedir.

5. Eski Kelimelere Bakın
Yeni kelimeler öğrenmek için öncelikle Latin ve Yunan kökenli kelimeleri öğrenmeniz gerekir. Eskisini bilmeyen, yeni kelimelerin hem anlamını kolay öğrenememekte hem de kelime dağarcığını geliştirememektedir. Türkçe de birçok sözcük Latin kökenlidir. Bundan dolayı Latin kökenli kelimelere göz atmanız şarttır.

6. Kendinizi Geliştirecek Oyunlar Oynayın
Sizi zorlayacak olan yeni anlamlar keşfetmenize yardımcı olan kelime oyunları sizlere eğlenceli bir araçtır. Kelime oyunları sizlerin kelime dağarcığınızı geliştirecek etkinliklerdendir.

7. Sürekli Kelime Tekrarı Yapın
Öğrendiğiniz kelimeleri sürekli olarak tekrar edin. Tekrar ettiğiniz kelimeler sayesinde hem yeni öğrendiğiniz kelimeleri unutmayacak, hem de kelime dağarcığınızı kolaylıkla geliştirmiş olacaksınız.

Yukarıda vermiş olduğumuz ipuçlarını uyguladığınız takdirde siz de kısa zamanda kelime dağarcığınızı geliştirebileceksiniz. Kelime dağarcığınızı geliştirmek sizlere güven verdiği gibi, her toplumda da rahatça kendinizi ifade etmenize yardımcı olacaktır.

TAKİPTE KALIN

43,436BeğenenlerBeğen
547TakipçilerTakip Et
96TakipçilerTakip Et
581TakipçilerTakip Et

92. Oscar Ödüllerini Kazananlar (Oscar 2020)

92. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. Los Angeles'taki Dolby Tiyatrosu'nda kırmızı halı geçidi sonrası Oscar kazananlar açıklandı. Güney Kore yapımı Parasite En İyi...

Çift olarak mutlu yaşamanın küçük sırrı

“Bir gülümseme, kaşların çatılmasından oluşan yarayı iyileştirir.”Shakespeare Gülümseme, sevincin tezahüründen çok daha fazlasıdır. Gülümseme, bizi birbirimize bağlayan güç ve...

Tunuslu Ud Üstadı Dhafer Youssef ile Müzik Ziyafeti

Sufi geleneği ile birlikte mistik öğeleri günümüz modern caz arenasına ustalıkla taşıyan, doğu ezgilerini batının caz müzikleri ile harmanlayarak unutulmaz bir müzik şöleni...