Kelebek Adası

Sarah Jio’nun yıllar önce hızla yazmaya başladığı ama sorunlu bir zamana denk geldiğinden yarım bıraktığı bir kitap Kelebek Adası. Bu yüzden onun için çok özel. Ayrıca ilk kez Türkiye’de yayınlıyor.

Jio önceki kitaplarına nazaran değişik bir yol izleyerek fantastik dünyaya yavaş yavaş bir giriş yapıyor. Okurken hem Sarah Jio özleminizi gideriyor hem de onun gözünden büyülü bir dünyayı görüyorsunuz.
Diğer kitaplarından farklı olan başka bir noktası ise karakter olarak iki kişiye odaklanıp kalmaması. Bu kitapta birçok ana karakter ve her birinin de apayrı hikâyeleri var. Ayrıca yazar kitaba gelecekten, 2037 yılından başlıyor. Bütün bunlar birleşince aslında hiç okumadığımız yeni bir tarz ortaya çıkıyor.

Hikâyenin konusu aslında gerçek bir efsaneye, Bermuda Şeytan üçgenine dayanıyor. Bermuda Şeytan üçgeni yıllar boyu açıklanamayan bir şekilde gemilerin kaybolduğu yerdir. Jio bu hikâyeleri düşünerek kendi kitabını bu efsaneye dayıyor.

Her ne kadar farklı ana karakterlerimiz olduğunu söylesem de kitap Charlotte’un hikâyesiyle başlıyor. Charlotte balayında olan ve kocasını çok seven biridir. Fakat kocasının garip davranışları gözünden kaçar. Saf ve mutludur. Eşi Eric gidecekleri korsan gemisi seyahatleri için Charlotte’u tek başına gönderir. Kendisi de bileti bulamadığını söyler. Bu seyahatte yalnızca birkaç kişi vardır. Bermuda Şeytan üçgenine girmeleriyle birlikte kaybolurlar ve bir adaya sığınırlar. Geriye yalnızca Charlotte ve sırlarla dolu Gray kalır. Adanın gizemini an be an çözmeye çalışan ikili birbirlerine yavaş yavaş âşık olacaklardır.

Konuyu bu şekilde anlatırken bile üzerinden geçtiğim görmezden geldiğimi birçok gizem içeriyor. Her sayfasında başka olaya ve ortaya çıkan bir sırra şaşıracağınız bu kitabı hızla okuyup bitirebileceğiniz garantisini verebilirim. Olaylar ve kişiler karmaşık görünse de kitabın sonunda nasıl da hepsinin birbirine bağlandığına inanamayacaksınız.

Mavi kelebeklerin hikâyesini bilir misiniz? Mavi kelebekleri her yerde göremezsiniz. Oldukça nadir görülürler. Sabah uyandığınızda, “Bugün mavi kelebekleri görmeye gidiyorum,” diyemezsiniz. Siz onları değil, onlar sizi bulur. Efsaneye göre bu kelebekler, değişimin habercisidir. Olur da gündoğumunda yolunuzu bir mavi kelebek keserse, bilin ki artık hayatınız eskisi gibi olmayacaktır. Ne hayatınız ne kaderiniz ne şansınız…

Artık bildiklerinizi unutun. Belki bambaşka biri girer hayatınıza. Belki bambaşka bir yerde uyanırsınız. Ya da ilk kez adımınızı attığınız bir yerde kendinizi hiç olmadığınız kadar huzurlu ve evinizde hissedersiniz. Kaybolurken bulunursunuz. Geldiğinizi sanarken gittiğinizi görürsünüz. Hayata başka bakarsınız mavi bir kelebek kanat çırptığında, çünkü size başka bakıyordur artık hayat.
(Tanıtım Bülteninden)

Kelebek Adası
Sarah Jio
Pena Yayınları
288 sayfa, 2016

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir