Kehribardaki Yusufçuk – Diana Gabaldon

Yabancı(Outlander) serisinin ikinci kitabı Kehribardaki Yusufçuk, ilk kitapla yakın sayfa sayısına sahip olmasına rağmen kendini uzun vadede okutturan bir kitap oldu. Bir serinin devam kitabı olduğu için yorumum ilk kitabı okumuş olanlar için olacaktır.

İlk kitapta Jamie ve Claire’i gemide İskoçya’dan Fransa’ya kaçarken bırakmıştık. Üstelik Claire hamileydi. Daha Fransa’ya ayak basar basmaz belayı kendilerine çeken ikili Fransa’da, Jamie’nin kuzeni sayesinde üst düzey makamlarla görüşebilmekte ve balolara ayrıcalıklı olarak katılabilmektedirler. Asıl amaçları İngiltere’nin İskoçya’yı ağır yenilgiye uğrattığı Jakobit İsyanı’nı önlemektir. Ama bu göründüğü kadar kolay olmayacaktır.

Kitabın başlangıcında Claire’in kızı Brianna ile 1968 yılında görünmeleri size söyleyeceğim şu cümlelerin kitabın sürprizlerini bozmayacağını zaten gösteriyor. Claire bir şekilde Jamie’yi savaşın ortasında bırakmak ve kendi yılına geri dönmek zorunda kalmıştır. Eski kocasıyla birleşen Claire kızına babası olarak yine eski eşini yani Frank’i söylemiştir. Ama Frank öldüğünde anne kız ikisi İskoçya’ya, olayların olduğu yere geldiğinde Jamie’nin mezarının başında Claire her şeyi kızına anlatmaya başlar. İşte Fransa’da başlayan güç savaşları, balolar, saray entrikaları, insanların çirkin ve sapkın ruhlarını açığa vuran tarikatlar, efsaneler kitapta bu şekilde yer alıyor. Bu kısımlarda yeni karakter sayısı çok olduğu için ve isimleri karmaşık olduğu için çoğu kez okuma güçlüğü çektim. Ama ne zamanki savaşın başlangıç kısımlarına gelindi işte o zaman en az ilk kitaptaki kadar heyecan dolu olaylar yaşandı. Son birkaç yüz sayfa hızla çevrildi ve serinin 1078 sayfalık üçüncü kitabı Yolcu, okuyucuya enfes şekilde merak ettirildi.

Ben de bana bu şekilde tavsiye veren herkes gibi şu cümleyi kuracağım. Kehribardaki Yusufçuk zor bir kitap. Ama ilk kitabın hatırına ve serinin devamının nasıl olacağına dair duyulan gizem uğruna diş sıkılıp okunmalı.

Yazın dünyasında artık bir klasik haline gelmiş Yabancı adlı romanında Diana Gabaldon bizi unutulmaz iki karakterle tanıştırmış -Claire Randall ve Jamie Fraser- ve iki yüzyıla yayılan bu macera ve aşk hikâyesiyle okuyucularına eşsiz dakikalar yaşatmıştı. Şimdi Gabaldon Yabancı’nın devamı olan canlı ve güçlü romanıyla okuyucularını tekrar bu olağanüstü zaman ve mekânlara doğru bir yolculuğa çıkarıyor.

Kehribardaki Yusufçuk
Diana Gabaldon
Epsilon Yayınları
898 sayfa, 2010

Ayşe Ayhan
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/bikahvebikitap/

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir