KitapKitap İncelemeleri

Kedi Gözü – Sedef Erken

Kedi Gözü; avukatlık, yöneticilik, menajerlik, danışmanlık, sivil toplum gönüllülüğü gibi pek çok yönü olan Sedef Erken’in bu işler sürerken çeşitli yayın organlarında sürekli yazdığı ve bu yazdıklarından derlediği bir deneme kitabı.

Ama daha da önemlisi, 2008 yılında üç yaşındaki çocuğunun otistik olduğunu öğrendiği günden bugüne kadar bu rahatsızlıkla mücadele eden bir annenin kaleminden yazılıyor bu kitap.

Kitabın önsözünü okuduğumda, ana konusunun otizm olacağını, tüm yazılarında otizmden, çocuğunun iyileşme/gelişme sürecinde yaşadığı zorluklardan, çaresizliklerden bahsedileceğini düşünmüştüm. Ama Sevgili Sedef Erken bu süreç içerisinde, kendini değişime öyle güzel ayak uydurmuş ki, durumu öyle kabullenmiş ve o kadar çok şey öğrenmiş ki otizm konusundan ziyade otizmin hayata dair kendisine öğrettiklerini aktarmış tüm yazılarda. Önsöz ve son söz dışında otizm konusuna değinmiyor bile. Oğluna “öğretmenim” diyen yazarımız, en önemlisinin “hayatın getirdiklerine direnmek yerine, uygun şekilde dönüşerek şifa bulmak” olduğunu vurguluyor hep.

Yazılarında doğa temasına çok rastlıyoruz; sevgili yazarımız tüm hayatı doğayla özdeşleştirmiş, doğayı izleyerek iyileşmiş ve kendi şifrelerini doğa yardımıyla çözmüş adeta. Kartallar gibi kendi tüylerini kendi yolmak, kedi gibi kendi yarasını kendi temizlemek, begonviller gibi acele etmeden kıştan sakınmadan, bahara kapris yapmadan ilerlemek, yaşamak, hep yol gösterici olmuş ona… Ay, yıldızlar, kuşlar, rüzgar…

“Oysa gökyüzü hep aynı yerde duruyor, dünyanın henüz yok etmeyi başaramadığımız kuşları, ağaçları, oturup onları saymamızı bekleyen yıldızları dışarıda bir yerlerde bizi çağırıyorlar. Sarılmak için, avutmak için, hayatın güzel olduğunu hatırlatmak için…”

Kedi GözüYazar, en çaresiz durumda bile bardağın dolu tarafına bakarak da iyileşilebildiğini anlatıyor bu kitabında. O dolu tarafta öyle güzel şeyler görüyor ki, herhangi bir sağlık problemi olmayan ama hayatın akışında o kadar küçük şeyler için sürekli şikâyet eden, isyan eden, çoğu kimseyi utandırıyor deyim yerindeyse.

“Yeter ki yukarıda gökyüzü olsun, rüzgâr olsun, yıldızlar olsun.”

Özellikle deneme türündeki kitapları okumadan önce yazarını, hayatını ve daha önceki yazılarını veya kitaplarını incelemekle başlamak gerek. O geçmişte, konulara bakış açısının nasıl bu şekilde inşa olduğunun ipuçları saklıdır. Bunları bilmezsek, yüzeysel geçmiş gibi oluruz kitabın üzerinden; bu da kitaptan alacağımız duyguyu ve kazancı kıtlaştırır. O yüzden ben de yazarın diğer yazılarını incelemeden geçmedim ve Habertürk web sayfasındaki 30.11.2016 tarihli “Otizmli birini sevmek ne demek?” yazısından da çok etkilendim. Bu da konunun dolu taraflarını, otizmin kendilerine kazandırdığı güzellikleri anlattığı harika bir yazı onu da okumanızı ayrıca tavsiye ederim.

Benim bu kitabı okurken hissettiklerime gelince; ben önce “benim çocuğum da öyle olsaydı”yı düşünmeye başladığım an, sanki onun çocuğunun otistik olduğunu öğrendiği ilk andaki çaresizliği hissettim. Halbuki sevgili Sedef Erken bu mücadeleyi yıllardır yapmış, pek çok sorunla karşılaşmış ama hep sevgiyle, umutla çözmeye çalışmış, tüm hayatını buna göre düzenlemiş ve otizmle yaşamayı öğrenmiş biri olarak bu satırları yazmış. Sayfalar ilerledikçe içim umut doldu, yaşam sevinci doldu. İnsana hayata başka gözlerle bakma konusunda esin kaynağı olacak bir kitap dersem sanırım yanlış olmaz. Burada bahsettiğim konuları yazarın naif kaleminden okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.

Ne mutlu hiç bıkmadan, umutla inananlara

Kedi Gözü
Sedef Erken
Profil Kitap, Kasım 2017
Sayfa sayısı: 109

Etiketler

Huriser Balcı

Okul hayatım boyunca hep sayısal ağırlıklı eğitim alıp Tekstil mühendisliğinden mezun olan biri olarak, edebi eserleri okumak hep kendi istek, merak ve çabamla olan bi uğraş oldu. Çalıştığım işyerlerinde çoğunlukla projeler yazdım. Farkettim ki, bir süre sonra okuma aşkı bende yazma merakını da uyandırmış. İyi yazmanın yolunun çok okumaktan geçtiğinin bilincinde, okuyan bir anne olarak çocuklarıma örnek olmanın derdinde, yazma hevesiyle yola çıkmanın sevincinde olan bir Kitapcafe üyesiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)