Keanu Reeves’in canlandırdığı kitap karakterleri

Keanu Reeves, oynadığı filmlerle adından sıklıkla söz ettiren bir isim. Matrix, John Wick, Constantine, Şeytanın Avukatı, hepsi şaheser ve başarılı filmler. Özel hayatı da diğer ünlü isimlerden farklı olan Reeves, ünlü olmayan insanlarla bir arada bulunmaktan ve onlara yardım etmekten de geri durmuyor. Zaman zaman sosyal medyada bir metroda çekilmiş fotoğrafını görmüşüzdür.
Şimdi Keanu Reeves’in oynadığı kitap karakterlerine bir göz atalım. Muhteşem oyunculuğunu geçmişten bugüne hangi filmlerle taşımış.

LETTING GO (1985, D. JACK BENDER)

LETTING GO

Dr. Zev Wanderer’in yazdığı kitaptan uyarlanan Letting Go, başrollerini John Ritter’ın oynadığı bir filmdir. Keanu Reeves, Stereo Teen #1 karakterine hayat vermişti.

 


 

EYLEM (Act of Vengeance 1986, D. JOHN MACKENZIE)

Act of Vengeance

Trevor Armbrister’in Eylem adlı kitabından uyarlanmıştır. Başrollerini Charles Bronson ile Ellen Burstyn ve Barkin paylaşıyor. Reeves, Buddy Martin isimli karakteri canlandırıyor.

 


 

OYUNCAK DÜNYASI (Babes in Toyland 1986, D. CLIVE DONNER)

Babes in Toyland

Glen MacDonough tarafından yazılan ve Drew Barrymore’un başrol oynadığı, Oyuncak Dünyası adlı kitabına dayanan filmde Keanu, Jack-be-Nimble’ı canlandırıyor.

 


 

TEHLİKELİ İLİŞKİLER (1988, D. STEPHEN FREARS)


Pierre Choderlos de Laclos’un Tehlikeli İlişkiler kitabından uyarlandı. Başrollerinde Glenn Close, Michelle Pfeiffer yer aldı. Reeves filmde Chevalier Danceny’yi oynuyor.

 


 

AMERICAN PLAYHOUSE “LIFE UNDER WATER” BÖLÜMÜ (1989, D. JAY HOLMAN)


Richard Greenburg’un ve Sarah Jessica Parker’ın başrolde oynadığı bölüm “Life Under Water” adlı oyunu temel alıyor. Keanu, Kip’i oynuyor.

 


 

YARINA AYARLI (1990, D. JON AMIEL)


Mario Vargas Llosa’nın Julia Teyze isimli kitabından uyarlanan filmin başrollerini Barbara Hershey ve Keanu Reeves oynuyor. Reeves, Martin Loader karakterine can veriyor.

 


 

BRAM STOKER’DAN DRACULA (1992, D. FRANCIS FORD COPPOLA)


Bram Stoker’dan Dracula adlı kitabına dayanan filmde Winona Ryder ve Keanu Reeves başrol oynuyor. Keanu, Jonathan Harker karakterine hayat veriyor.

 


 

YOK YERE YAYGARA (Much Ado About Nothing 1993, D. KENNETH BRANAGH)

Kate Beckinsale ve Emma Thompson’ın başrol oynadığı William Sheakespare eseri uyarlaması olan filmde Reeves, Don John’u oynuyor.

 


 

DİŞİ KOVBOYLAR DA HÜZÜNLENİR (Even Cowgirls Get the Blues 1993, D. GUS VAN SANT JR.)


“Dişi Kovboylar da Hüzünlenir” kitabına dayanan bu filmde Keanu, Julian Gitche’yi oynuyor.

 


 

JOHNNY MNEMONIC (1995, D. ROBERT LONGO)


William Gibson’ın “Johnny Mnemonic” adlı kısa öyküsüne dayanarak çekilen sinema filminde Reeves, başroldeki Johnny Mnemonic karakterine can verdi.

 


 

THE LAST TIME I COMMITTED SUICIDE (1997, D. STEPHEN T. KAY)


Neal Cassady’nin yazdığı ve Thomas Jane’in başrol oynadığı filmde bir mektuptan yola çıkarak anlatılan hikaye konu ediliyor. Keanu filmde Harry’i oynuyor.

 


 

ŞEYTANIN AVUKATI (1997, D. TAYLOR HACKFORD)


Film ile aynı isme sahip kitabı Andrew Neiderman tarafından yazıldı. Başrollerinde Al Pacino, Charlize Theron ve Keanu Reeves vardır. Reeves filmde Kevin Lomax isimli avukatı oynuyor.

 


 

SONUNA KADAR (Hardball 2001, D. BRIAN ROBBINS)


Daniel Coyle’un Sonuna Kadar adlı kitabından uyarlanmıştır. Başrollerinde Keanu Reeves, Michael B. Jordan ve Diane Lane yer almıştır.

 


 

Thumbsucker (2005, D. MIKE MILLS)

Walter Kirn’ın Başparmak adlı kitabından uyarlanan filmde Reeves, Tilda Swinton ve Vincent D’Onofrio ile başrolleri paylaşıyor.

 


 

CONSTANTINE (2005, D. FRANCIS LAWRENCE)

DC Comics’in korku çizgi romanı olan Hellblazer’dan sinemaya uyarlanan filmde, Keanu Reeves, Rachel Weisz ile başrolleri paylaşıyor. Reeves, John Constantine rolünü oynuyor.

 


 

KARANLIĞI TARAMAK (2006, D. RICHARD LINKLATER)

Bilim Kurgu yazarı Philip K. Dick tarafından yazılan Karanlığı Taramak isimli kitap Richard Linklater tarafında filme alındı. Başrrollerinde Keanu Reeves,Robert Downey Jr., Winona Ryder, Woody Harrelson gibi isimler vardı.

 


 

SOKAĞIN KRALLARI (2008, D. DAVID AYER)


Bir kitabı temel almamakla birlikte senaryo, suç romanı James Ellroy tarafından yazılmıştır. Keanu, Tom Ludlow karakterini oynayarak yıldızlaşmıştır.

 


 

PİPPA LEE’NİN ÖZEL YAŞAMI (2009, D. REBECCA MILLER)


Rebecca Miller’in Pippa Lee’nin Özel Yaşamı adlı kitabından uyarlanan ve Robin Wright’ın başrol oynadığı filmdir. Keanu, Chris Nadeau’yu oynuyor.

Son olarak 10 yıl önce kitap uyarlaması olan bir filmde rol alan Keanu Reeves’in bu tarz filmlerde yeniden rol alması güzel olurdu. Sizlerin de konu hakkında düşüncelerinizi merak ediyoruz.

» Özkan Köprülü

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son on yılda beyaz perdeye bu filmler damga vurdu

Son on yılda beyaz perdeye bu filmler damga vurdu

Seyirci ilgisinin her geçen yıl arttığı sinema sektörü, özellikle yılsonlarında büyük bir hareketlilik yaşıyor. Birbirinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir