Kasabada Bir Cadı – Ruth Warburton

Kasabada bir cadı benim okuma hızımı gözle görülür şekilde artıran bir kitaptı. Hatta eğer zaman bulabilseydim bir oturuşta okuyup bitirecektim. Ama maalesef kitabı bitirmem iki gün sürdü.

En başından beri heyecanı asla eksilmeyen, eğlenceli ve akıcı bir kitaptı. Çok az secret circle kitabına(dizisine) benziyordu ama bu sadece benim okumamı olumlu yönde etkiledi.

Kitap babasıyla yeni bir kasabaya taşınan Anna ‘nın yeni evlerini keşfetmesiyle başlıyor. Cadının evi diye dedikodu çıkarılan bu ev mimari açıdan ne kadar mükemmel olsa da içinde yaşanılmaz bir haldedir. Her tarafta fareler gezinmekte ve toz yüzünden her yer pislik içindedir. Babasıyla evi düzenleyen ve yaşanılır bir hale getiren Anna için okula başlama zamanı da gelmiştir. Eski arkadaşlarını özleyen karakterimiz çok stresli bir şekilde yeni okuluna gider. Burada Seth Waters’la yani okulun en yakışıklı çocuğuyla tanışır. Ama maalesef Seth’in Caroline adında çekilmez bir kız arkadaşı vardır.

Babasının şehre inmesi gereken bir gün Anna evde yalnız kalmamak için henüz yeni tanıştığı arkadaşlarından birkaçını çağırır. Kızlar gece oturmuş sohbet ederlerken Anna ve babasının daha önce şöminenin içinde bulduğu bir kitaba dikkatleri çekilir. Bu bir büyü kitabıdır. Çoğu yeri yanmıştır ve okunmaz durumdadır. Aşk büyüsünü bulduklarında ise eğlence olsun diye hepsi bu büyüyü yapmaya karar verir. Anna’nın aklına istemsizce Seth gelir. Neyse ki bu büyü işe yaramayacaktır bu yüzden rahattır. Ama ertesi sabah Seth Caroline’i terk etmiş bir halde yanına gelir ve Anna’ya ilan-ı aşk eder. Büyü işe yaramıştır. Fakat bir gariplik vardır. Bu aşk büyüsü sadece Anna’da işe yaramıştır. Çünkü Anna farkında olmasa da aslında bir cadıdır.

Bundan sonra Anna bir yandan Seth’e yaptığı büyüyü geri çevirmeye uğraşırken bir yandan da kasabadaki diğer cadılarla tanışır. Aklı çok karışıktır. Çünkü o da Seth’e aşık olmuştur. Aynı zamanda yaptığı büyüler geri dönülemez olaylara yol açıyor ve cadılar konseyini kızdırıyordur. Hem aşk hem de büyü arasında kalan Anna’yı bir savaş beklemektedir.

Kitap konu itibariyle çok alışılmış olsa da kendini okutturuyordu. Bazı yerler bana atlanmış gibi gelse de bunu kitabın seri olmasına bağladım. Üç kitaptan oluşan serinin diğer kitaplarının isimleri Aşık Cadı ve Yalnız Cadı. Ama sanırım henüz ülkemizde çıkmadılar. Benim gerçekten beğenerek okuduğum ve zaman kaybı olarak görmediğim kitaplardandı. Eğer böyle fantastik kitaplara ilgi duyuyorsanız, çok seveceğinize eminim.

Kitap Açıklaması
Aşk ve büyü bir kördüğüm olduğunda…

Anna, Winter kasabasındaki yeni evine taşındığında buranın biraz garip, hatta adeta büyülü göründüğünün farkındaydı. Fakat yine de biri gelip, ona kendisinin bir cadı ve gizemli yeni evinde bulduğu eski kitabın da bir büyü kitabı olduğunu söyleseydi, buna kahkahalarla gülerdi. Tabii, o muhteşem aşk büyüsünü denemeden önce.

Okulun en yakışıklı çocuğu Seth Waters, Anna’nın karşısına geçip ona aşkını ilan ederken, doğru mu söylüyordu?

Bu sırada, gittikçe büyü dünyasının çekimine kapılan Anna’nın gizli güçleri, kasabadaki cadılar konseyinin de dikkatini çekiyordu.

Fakat konseyin kuralları, cadı klanları arasında bölünmelere yol açarak, kasabayı büyük bir savaşın eşiğine getirecekti. Peki, Anna hisleri ve geleceği arasındaki bu büyük savaşta, kalbinin sesini dinleyebilecek miydi?

“Büyüleyici bir aşk hikâyesinin yanı sıra, ölümcül güçlerin çarpıştığı heyecan verici bir roman. Ve Anna çok cesur… Serinin bu ilk kitabında romantizm, heyecanlı savaşlar ve büyüyü sevenleri bekleyen çok şey var.”
-The Telegraph-

“Büyüyle bezenmiş bir romantizm, cesur kahramanlar, gizemli bir kasaba ve hayal gücünü zorlayan bir hikâye.”
-The Bookseller-

“Müthiş bir romantizm.”
-The Times-
(Tanıtım Bülteninden)

Kasabada Bir Cadı
Ruth Warburton
Martı Yayınları
336 sayfa, 2015

Ayşe Ayhan
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/bikahvebikitap/

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir