Kartopu Panda

İçinizi ısıtacak bir kitap önerisiyle geldim bugün. Kitabın kahramanı Kartopu. Kartopu çok sevimli bir pandadır. İyi kalpli Bal Ayı, pandayı ormanda yavruları için yiyecek ararken bulur; pandanın kimsesi de olmayınca yanına alır, yavrularıyla tanıştırır ve ona “Kartopu” adını verdiğini söyler. Ancak Anne Bal Ayı’nın yavruları bir türlü kabullenemez Kartopu’nu. Kartopuyla hiç oynamazlar, buna rağmen Kartopu yinede umudunu kaybetmez; yavru pandanın her hareketini annelerineşikâyet ederler ama sabreder Kartopu. Bal Ayı ise onların anlaşabilmesi için bir yol bulmaya çalışır, bir türlü bulamaz. Kış gelir anne ve yavru ayılar yiyecek aramak için bir köye giderler, köyde başlarına korkunç bir olay gelir. Anne ve yavru ayıları yakalayıp hayvanat bahçesine götürmek için bambudan yapılmış bir kafese kapatırlar. Kartopu’na burada çok iş düşer. Bal Ayı’yı ve kardeşlerini kurtarması gerekir ama nasıl? Haydi, sizde düşünün…

Pandaları kim sevmez ki? Bambu kemirirlerken ve yuvarlanırken ne tatlı oluyorlar öyle. İzlemeye doyamıyor insan. İşte, bu kitap da okumaya doyamayacağınız cinsten.

Kartopu PandaBizim kitapkurdu kaç gündür elinden düşürmüyor, öyle çok sevdi kibir daha bir daha, diyerek gece gündüz okuyoruz. Sevde Tuba Okçu’nun yüreğine sağlık çok güzel “doğa” dersi de vermiş kitabında. Göktuğ Karahan’ ın da çizimine sağlık sıcacık bir kitap olmuş.
Kitap dört yaş ve üzeri çocuklara hitaben yazılmış. Ancak üç yaştan itibaren alıp okuyabilirsiniz çocuğunuza. Hikaye çok akıcı çünkü. Küçük dinleyenler sıkılmayacaktır eminim.

Sonsöz olarak, Kartopu Panda; çocuklara farklılıklarla yaşamayı öğretecek bu masalında. Herkesin hayaller kurması gerektiğini,karşısındakini olduğu gibi kabul etmeyi,hoşgörülü olabilmeyi, sabretmeyi ve doğaya saygıyı bulabileceğiniz Çin ormanının biricik kahramanı Kartopu Panda. Keyifle okuyun, okutun.

Kartopu Panda

Sevde Tuba Okçu
Timaş Çocuk
Çizer: Göktuğ Karahan
2018, 32 sayfa
Yaş:3+

One thought on “Kartopu Panda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir