Karanlıkta Buldum Seni – A. Meredith Walters

Maggie Young kendi halinde yaşayıp giden bir genç kızdır. Hayata karşı dertlerle ve sıkıntılarla uğraşmadığı gibi bir heyecan da duymamaktadır. Okul kurallarına uyan, arkadaşı Daniel ve Rachel ile iyi vakit geçirmeyi düşünen, anne ve babasıyla sakin bir hayat yaşayan Maggie’nin bu sıradan günlerine okula yeni başlayan Clayton Reed heyecan katar. Heyecanla birlikte biraz da tehlike ve aşk katar.

Clay, anne ve babasından ve önceki sorunlu hayatından kaçarak teyzesi Ruby’nin yanına taşınmıştır. Tek istediği önceki karmaşadan uzak durmaktır. Bu yüzden ruh gibi okula gidip gelmeye başlar. Ama ona ilk görüşte vurulan Maggie peşini bırakmaz. Ne kadar başından savsa da, onu kendi karanlığının içine sokmak istemese de Maggie her şeye razıdır. Tek istediği onunla bir hayat yaşayabilmektir. Clay de Maggie’nin hayatına girmesine izin verir. Maggie onu özgürleştirir ve rahatlatırken Clay ise tam tersi Maggie’yi üzmeye başlar.

Clay geçmişinden gelen ve asla silemeyeceği sorunu yüzünden dengesiz davranışlar sergilemektedir. Bu yüzden Maggie’ye bir iyi bir kötü davranarak Maggie’yi de etrafına tutarsız davranışlar sergilemeye zorlar. Maggie hiç yapmadığı bir şekilde ailesine ve arkadaşlarına yalan söylemeye ve ne olursa olsun Clay’in yanında olmaya devam eder. İki sevgilinin bu tutumları aralarında büyük bir aşkın gelişmesine neden olurken ikisini de derin bir karanlığa hapseder. Birlikte olmalarının ikisine de iyi geleceğini bu sorunlarının tek ilacı olacağını düşünen ikili belki de yanılıyordur. Belki de tek çare ayrı olmaktır. Ama onlar birbirlerini asla bırakamazlar.

Clay’in bu davranışlarında elbette geçerli bir sebebi var ama bu yine de benim ondan ve dengesiz davranışlarından nefret etmeme engel olamadı. Çünkü ne olursa olsun bana sadece kendini düşünen bir ergen gibi geldi. Maggie’yi ise anlayabiliyordum. İlk defa böyle bir duyguyla, aşkla karşılaşması ona sıkı sıkı tutunmasına ve bırakmamasına sebep oldu. Ne kadar işaret görse de Clay’in daha da kötüye gitmesine dair hep göz ardı etti. Ama yine de onu anlayabildim. Kitap çok akıcı ilerliyordu. Çeviri de eksiklikler mevcuttu. Yapısal olarak olmasa da cümlelerin biraz Türk halk konuşmasına çevrilmesi gereksiz ve sıkıcı bir ayrıntıydı. Çünkü komedi kitabı olmayan bir hikâyede bu tarz cümleler eğreti duruyordu.

Kitabı pek sevemeden devam etsem de son kısmındaki trajik sahnelere duygulanmaktan ve ikinci kitabı merak etmekten kendimi alamadım.

Sen beni karanlıkta buldun ve kendimden kurtardın. Seni sonsuza dek seveceğim.” Maggie Young, kendi deyimiyle, küçük bir kasabada, süper not ortalaması ve sıradan okul aktiviteleriyle yaşayıp giden sıradan bir kızdır. Normal bir ailesi, normal bir okulu, normal arkadaşları, kısacası normal bir hayatı vardır. On sekiz yaşına girmek için gün sayan Maggie, artık sıra dışı bir şeyler yaşamak, tutkuyla sevebileceği bir şeylere sahip olmak ister. Ve Kader Karşısına Clayton Reed’i Çıkartır…

Clayton Reed. Kasabadaki yeni çocuk. Kimseye yüz vermeyen gizemli yakışıklı. Geçmişinden kaçıp sığındığı bu küçük kasabada, her şeyden ve herkesten uzak durmaya kararlı. Maggie Hariç…

Herkesten köşe bucak kaçan Clayton, dış dünyayla arasına kalın duvarlar örse de Maggie o duvarların ardında neler olup bittiğini öğrenmeye kararlıdır. Çünkü tanıdığı hiç kimseye benzemeyen bu gizemli yabancıya deliler gibi âşık olmuştur. Ama o duvarların ardında yaşananlar Maggie’nin tahmin edebileceğinden çok daha korkunçtur. Clayton çok geçmeden adeta bir kelebek gibi Maggie’nin ışığına kapılıp özgürleştiğini sanır, Maggie ise Clayton’ın karanlığına hapsolur. Gün geçtikçe büyüyen bu karanlık, ikisini de yavaş yavaş yutarken onlar aşklarının her şeyin üstesinden geleceğine inanmaya devam eder. Çünkü delice bir aşktır onlarınki. Ya da belki sadece delilik… New York Times çok satan yazarı A. Meredith Walters’tan kırık bir “ilk aşk” hikâyesi…
(Tanıtım Bülteninden)

Karanlıkta Buldum Seni
A. Meredith Walters
GO! Kitap
456 sayfa, 2015

Ayşe Ayhan
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/bikahvebikitap/

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir