KitapKitap İncelemeleri

Karanlık Sular

“Bazı şeyleri unutmamalısınız… Bazı şeylerse unutulmalı… Ve hangisinin hangisi olduğu her zaman değişir…”

Londra’nın küçük kasabası Beckford’da, ‘Ölüm Göleti’ denilen mistik bir gölet yer alıyor. Gölete adını veren olaylar, ilk olarak 1679 yılında, Libby isimli bir genç kızın evli bir adamı baştan çıkarttığı gerekçesiyle cezalandırılmak üzere bu gölette boğulması ile başlıyor. Ve yıllar boyunca da, erkek egemenliğine boyun eğmeyen, doğru bildiğinden şaşmayan kadınlara ev sahipliği yapıyor bu göletin derin suları…

Geçmişinden kaçmak için yıllar önce kasabayı terk eden July, hala kasabada yaşayan ve kendisi ile iletişim kurmaya çalışan kız kardeşi Nel’in tüm çabalarını boşa çıkartmakta ve asla onunla iletişim kurmak istememektedir. Ta ki bir gün ölüm haberi ona ulaşana kadar… Kız kardeşinin kendisini gölete atarak intihar ettiği haberini aldığında, kasabaya dönmeye mecbur kalır. Çünkü kız kardeşinin kızı Lena tek başına kalmıştır. Kasabadaki eve adımını atar atmaz kendisini geçmişinin içinde bulur. Yüzleşmek istemediği anılar ve kabullenmek istemediği yaşanmış olaylarla yüzleşmek Jules için hiç kolay değil iken, öğrendiklerinden sonra kız kardeşinin intihar ettiğine inanmaz ve bunu kanıtlamaya çalışır. Ancak kendisine kimin yardımcı olacağını bilemez, zira Nel kasabada pek de sevilen biri değildir.

Nel ölmeden önce, Ölüm Göleti’nin ev sahipliği yaptığı kadınlar hakkında bir kitap yazmaktadır. Bu nedenle de kimsenin dile getirmediklerini derlemekte, kasabada hiç kimsenin sözüne inanmayıp uzak durduğu medyum Nickie’den de yardım almaktadır. Ancak Nel ölünce bu kitap da yarım kalmıştır. Her ne kadar herkes aslında gerçekleri biliyor olsa da, bu gerçeklerin su yüzüne çıkmasını istemedikleri için, kitabın yarım kalması herkesin işine gelmiştir.

Nel’in ölümünden kısa önce meydana gelen olayda, Lena’nın en iyi arkadaşı Katie’nin ölümü bir sır iken, üstüne Nel’in ölmesi, dikkatleri bu kasabaya çekmiş ve çavuş Erin’in de bu dava için kasabaya gönderilmesi olayların çözümüne ivme kazandırmıştır. Ansızın Lena’nın ortadan kaybolması ise olayların çorap söküğü gibi ilerlemesine sebep olacaktır.

‘Trendeki Kız’ romanından tanıdığımız Paula Hawkins’in ikinci romanı ‘Karanlık Sular’da da gerilim had safhada. Anlatımda geçmiş ile günümüz iç içe. Olayları her bir karakter kendi açısından anlatıyor. Ki bu da kurguya akıcılık kazandırıyor. Karakter yönünden zengin olması belki bir parça kafaları karıştırıyor ama sayfalarda ilerledikçe her bir karakterin olmazsa olmaz olduğunu anlıyorsunuz. Zaman zaman edit hatalarına rastlasam da, konu ve kurguya kendimi kaptırıp, kısa zamanda kitabın sonuna geldim. Yazarın ilk kitabını sevdiyseniz, bu kitabı sevmemeniz pek de mümkün değil.

Karanlık Sular
Paula Hawkins
İthaki Yayınları
Türkçesi: Aslıhan Kuzucan
400 sayfa, 2017

Etiketler

Müge Akçayoğlu

'Mühendislik farkültesi mezunu bir bankacı, aynı zamanda da Baloğul'un annesiyim. Bir memur çocuğu olarak, küçükken çuvallarca kitabım varken, büyüyüp yerleşik düzene geçtiğimden artık kitaplıklar dolusu hazinelerim var. En büyük hayalim, oğluma miras bir kitaplık bırakabilmek. Denizin mavisine, doğanın yeşiline, günün her saatindeki kahveye ve bir de kedilere aşığım. Kitabın her türünü, insana umut ve neşe veren çocuk kitapları dahil, okumayı çok seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)