Karanlık Sular – Paula Hawkins

Çıktığında çok yankı uyandıran, filmi çekilen Trendeki Kız kitabının yazarının ikinci kitabı. Trendeki kız’ı okumamış biri olarak Karanlık Sular’ı ilk kitapla kıyaslayamıyorum maalesef. Çoğu insanın da kafası karışık gerçi. Daha az ve daha çok beğenenler olarak ikiye ayrılmış durumdalar.

Ben biraz sıkıcı olduğu söylendiği için Trendeki Kız’dan kaçtım ama Karanlık Sular sayesinde yazarın dilinin ve anlatımının akıcı olduğunu söyleyebilirim. Yine de son kısımlarda “Artık bir sonuca bağlansa iyi olur.”,diye göz devirmişliğim var.
Konusuna gelirsek;

Bir kasabada bulunan nehirde yıllar boyu kadınlar ölüyor. Bazıları cadı olduğu düşünüldüğü için boğuluyor, bazılarının intihar ettiği düşünülüyor, bazılarının ise nasıl öldüğü anlaşılmıyor. Ama genel olarak lanetli bir nehir olarak görülüyor orada yaşayan insanlarca. Nehiri ve orada ölenleri araştırmaya kafasını takan Nel de orada boğulunca uzun yıllar önce kasabayı terk eden kız kardeşi Jules annesiz kalan yeğeni Lena’ya bakması için çağrılıyor. Orayı genç yaşta kötü anılarla terk eden Jules içinse bu bir işkence gibi. Hem ölen kardeşiyle geçmişte yaşadıkları aklına geliyor hem de kardeşinin ölüm nedeni araştırılırken birçok karmaşık olayın ortasında kalıyor.

Kitap Nel’in ölümüyle başlasa da ona birinci dereceden bağlı karakterler dışında birçok ana karakter ve aileleri de olayların merkezinde yer alıyor. Bölüm bölüm birçok kişinin ağzından anlatılan olaylar bir süre sonra kafa karışıklığına yol açabiliyor. O kadar çok karakter var ki yeni bölüm başladığında “Bu kim ve neden bahsediyor?” demek zorunda kaldım sık sık. Yine de başlarda akıcılığını yitirmeden sonucu merak ettiren bir kitaptı. Sonlarda ve özellikle finalde beklediğimi bulamadığım için epey hayal kırıklığına uğradım. Yani sanki bir milyon farklı şekilde sona erdirebilirdi yazar bu kitabı ama içlerinden en basitini seçmiş ve en yavan şekilde yazmış gibi geldi. Kitabı yazarken bunalıp “Aman sonu da şöyle bitsin.”,deyip es geçmiş gibi.

Yazarın dilini sevdiğimden Trendeki Kız’a şans vermeye karar verdim. Ve yeni kitabı çıkarsa da okumayı düşünürüm çünkü finali ne kadar yavan çıksa da belki diğer kitaplarda böyle olmaz diye düşünüyorum.

Karanlık Sular
Paula Hawkins
İthaki Yayınları
Türkçesi: Aslıhan Kuzucan
400 sayfa, 2017

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir