Karanlık mı? O da ne?

Okul öncesi dönemde sık karşılaşılan bir çocukluk korkusudur karanlık korkusu. 4- 5 yaşlar ise en yoğun yaşandığı dönemdir. Bunun sebebi çocuğun çok güçlü bir hayal gücünün olmasıdır aslında. Çocuk, hırsızlar, canavarlar veya öcüler gibi hayali varlıkların var olduğunu düşünür ve karanlık olduğunda bu varlıklar çocuğu daha fazla korkutur.

Bir süredir bu konuda öykü kitabı arayışım vardı. Çünkü çocuklar kendileriyle aynı duyguları hisseden, aynı olayları yaşayan kahramanların olduğu öykü kitaplarını çok severler. Bu yüzden karanlık korkusu ile ilgili bir öykü kitabı arıyordum. Gittiğim ilk kitapçıda karşıma çıkan kitap “Karanlık” oldu. Şimdi sizi kitabın ana kahramanı olan Laszlo ile tanıştırmak istiyorum. Laszlo kim biliyor musunuz? Laszlo karanlıktan korkan küçük bir çocuk. Karanlıkla birlikte aynı evde yaşıyor üstelik. Ama karanlık,vaktinin büyük bir kısmını bodrum katında geçiriyor. Gece olduğunda ise evin her tarafını dolaşıyor. Laszlo karanlıktan korkuyor olabilir ama karanlık Laszlo’ dan hiç korkmuyor. Bu yüzden hep Laszlo’ nun yakınında. Ve bir gün Laszlo bir karar veriyor. Bu kararı vermek Laszlo için hiç kolay değil aslında. Acaba Laszlo’ nun verdiği bu karar ne olabilir?

KaranlıkKitap Lemony Snicket isimli bir yazara ait. Gözde Kurt tarafından dilimize çevrilen kitabın yayınevi ise Hep Kitap Yayıncılık. Kitabı ilk gördüğümde hayran oldum diyebilirim. Çünkü küçük Laszlo, ödüllü çizer Jon Klassen tarafından o kadar sevimli bir şekilde resmedilmiş ki. Hemen içini okudum ve hayranlığım ikiye katlandı. Yalın dili, olayın akıcılığı, kahramanlarınişlenişi harika ve en önemlisi tam çocuklara göre. Bu kitabın güzel özellikleri bunlarla sınırlı değil tabi ki. “Karanlık”, New York Times En İyi Resimli Kitap, Charlotte Zolotow Ödülü, School Library Journal Yılın En İyi Resimli Kitabı ve Publishers Weekly Yılın En İyi Kitabı gibi birçok önemli ödül kazanmış aynı zamanda. Bence bir kitabı satın almak için bu sebepler gayet yeterli. Bu kitabı kitapçılardan ve internet sitelerinden kolaylıkla edinebilirsiniz.

Eğer sizinde çevrenizde karanlıktan korkan küçük bir çocuk varsa, onu Laszlo ile tanıştırabilirsiniz. Laszlo ona aslında karanlığın korkulacak biri olmadığını eminim anlatacaktır.

Karanlık
Yazar: Lemony Snicket
Çizer: Jon Klassen
Çevirmen: Gözde Kurt
Hep Kitap
Ekim 2018, 40 sayfa

2 thoughts on “Karanlık mı? O da ne?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir