Genel

Karadeniz’in Amazon Kadınları

Yunan mitolojisinde geçen hikâyelerde söz edilen Amazonlar, tamamen kadın savaşçılardan oluşan tarihi bir ulustur ve Amazon kadınlarının Milattan Önce 1200’lü yıllarda yaşadığı düşünülmektedir.

Savaşmayı yaşam biçimi olarak gören Amazon kadınları, daha iyi bir savaşçı olmak için vücutlarını yaralamaktan bile çekinmemiş ve savaşta silah olarak ok ve yayı daha rahat bir şekilde kullanabilmek için kadınlar sağ göğüslerini dağlamaktadır.

Okçuluk konusunda da uzmanlıkları dillere destan olan Amazonlar, ok, mızrak ve kalkanların yanı sıra labris adı verilen çift taraflı ve keskin baltaları da çok iyi kullanmışlardır ve zaman içinde bu baltalar onların sembolü haline gelmiştir.

Kadıların üremek için ise komşu kabilelerdeki erkeklerle görüşüp hamile kaldıkları ve doğurdukları kız çocuklarını kendileri gibi savaşçı bir kadın olarak yetiştirdikleri bilinmektedir.

Samsun’un Terme ilçesiyle özdeşleşen ve burada yaşadıkları bilinen Amazon kadınları için Samsun Batı Park alanında özel bir Amazon kadınları köyü kurulmuştur. Onlara ait heykellerin ve eşyaların sergilendiği bu alan Amazon kadınlarını merak edenler için muhakkak görülmesi gereken bir yerdir.

Amazon Köyü

Müze’ye giriş saatleri yaz ve kış olarak değişmektedir. Öğrenciler için 1 TL yetişkinler içinse 2 TL gibi oldukça uygun bir fiyata müzeyi gezebiliyorsunuz.

Amazon Köyü

Sizi ilk olarak karşılayacak bu kısımlar amazon kadınlarının kölesi olan erkekleri temsil etmektedir.

 

Amazon Köyü

 

Amazon Köyü

 
Daha sonrasında ise Amazon kadınlarının günlük hayattaki bazı anları paylaşılmaktadır. Ayrıca müzeyi gezerken ses sisteminden Amazon kadınlarının tarihini de dinleyebiliyorsunuz.

Amazon Köyü
Amazon Köyü
Amazon Köyü
Amazon Köyü

   

  Amazon Köyü
  Amazon Köyü
  Amazon Köyü
  Amazon Köyü
  Amazon Köyü

    

   Amazon Köyü

   Savaşçı kadınlar Amazonlar! Agamemnon komutasındaki birleşik Grek ordularına karşı MÖ. 1200 yılında Troya savaşında, başlarında cesur güzel kraliçeleri Penthesileia komutasında Anadolu’yu savunmak için Truva halkının yanında büyük bir cesaretle savaştılar. Ve Kraliçe Penthesileia Helenli ünlü komutan Akhilleus (Aşil) tarafından uzun bir mücadeleden sonra öldürüldü. Ve bu olay Yunan mitolojisinde önemli bir yer tutmaktadır. (Homeros’un İlyada ismini verdiği eserinden) .

    

   Amazon Köyü

   Savaşçı özelliklerinin yansıtıldığı bu karelerden başka kullandıkları savaş aletleri ve süs eşyalarıyla da ilgili kısımları görebilmeniz mümkün.

   Amazon Köyü
   Amazon Köyü
   Amazon Köyü
   Amazon Köyü
   Amazon Köyü

     

    Amazon Köyü

    Müze’nin içinde bulunduğu Batı Park müze dışında birçok alternatifi de içinde barındırdığı için bir günü doya doya geçirebileceğiniz alana sahip. Piknik alanında piknik yapıp hemen sahilinde yürüyebilir, Amazon köyünün hemen üzerinde bulunan Köyüm kafede güzel bir çay içebilir, Go-Kart yapabilir veya teleferikle Amisos tepesine çıkabilirsiniz.

    Amazon Köyü
    Amazon Köyü
    Amazon Köyü
    Amazon Köyü
    Amazon Köyü
    Amazon Köyü

      
     Yolunuzun düşmesi dileğiyle…

     Etiketler
     Daha Fazla Göster

     Bir cevap yazın

     E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

     İlgili Makaleler

     Başa dön tuşu
     Kapalı