Kalplerde Yeniden Doğan Çocuklar İçin Yazılmış En İyi Öykü Kitabı

Kalplerde Yeniden Doğan Çocuklar İçin Yazılmış En İyi Öykü KitabıBir masal düşünün. Evde babası, annesi ve iki kardeşi ile yaşayan bir kız çocuğu. Bir gün işi gereğievden gidiyor bu kız çocuğunun babası. Babası evden ayrılır ayrılmaz annesive kardeşlerieziyet etmeye başlıyorlar kız çocuğuna. Neden? Çünkü, üvey bir anne ve üvey kız kardeşler…

Bu kız çocuğunun adı Sindirella. Ya da Külkedisi olarak da tanıyoruz bazılarımız onu. Sabahları evdeki tüm işi Külkedisi yapar, akşam olunca da küllerin arasında yerde uyurdu. Çok bilinen bir klasik masal. Fakat bu masalı çocuklarımıza okurken, aslında farkında olmadan çocuklarımızda nasıl bir düşünce alt yapısı oluşturduğumuzun farkında değiliz. “Üvey anneler, üvey kardeşler veya babalarkötüdür, üvey olan insanlar her zaman kötü davranır.” Bu masalda örtük olarak verilen düşünce budur aslında.

Şimdi size bir öykü kitabından bahsetmek istiyorum. Küçük bir kız çocuğu. Onun ismi Eda. Evini ve ailesini çok seviyor. Çünkü ailesiyle oyunlar oynuyor, resim yapıyor, şarkı söylüyor. Anne ve babası Eda’yı her zaman koruyorlar, her zaman onun yanında oluyorlar, onu öpüp kokluyorlar. Bir de Bay Sarı var. Bay Sarı oyuncak bir ayıcık. Bay Sarı’ yı bir uğur böceği getiriyor Edaların evine.  	Uğurböceği Kapınızı Çalarsa-Bir Aileye Kavuşma Öyküsü Bay Sarı’ nınhikayesi biraz üzücü. Çünkü Bay Sarı’ nın bir ailesi yok ve yuvada yaşıyor. Edalar da Bay Sarı’ ya aile oluyorlar. Ve kitabın en hüzünlü, okuyanın boğazında kocaman bir düğüm bırakan sonunageldiğimizde, anlıyoruz ki aslında Bay Sarı değil,Eda’nın hikayesi bu. Bazı çocuklar vardır, yüreklerde yeniden doğarlar. Bazı anne babalar vardır onların hayatlarına dokunurlar. Evlat edinme, üvey anne-baba kavramlarının çocuk diline uygun bir şekilde anlatıldığı harika bir öykü kitabı.

Sadece çocukların değil, yetişkinlerin de ders çıkaracağı, okurken gözlerinizin dolacağı harika bir kitap. O zaman Külkedisi’ ni okumayı bırakalım ve bu masallara alternatif olabilecek öykü kitaplarını keşfedelim. “Uğur Böceği Kapınızı Çalarsa”bunun için harika bir alternatif. Prof. Dr. Neşe Erol ve Salim Keskingöz’ ün naif ve ince diliÖzlem Korçak’ ın sevimli resimleriyle buluşmuş bu kitapta. Kitap Tübitak Yayınları tarafından basılmış. Kitabın en arkasında ise aileler için evlat edinilmiş çocuklar ve ailelerin karşılaşabilecekleri durumlar ile ilgili bir bölüm bulunuyor. O zaman hiç vakit kaybetmeden bu kitabı alın.Belki bir gün bir uğurböceği sizin de kapınızı çalabilir.

Uğurböceği Kapınızı Çalarsa, Bir Aileye Kavuşma Öyküsü
Yazar: Prof. Dr. Neşe Erol – Salim Keskingöz
Çizer: Özlem Korçak
Tübitak Popüler Bilim Kitapları
Kasım 2017, 41 sayfa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir