Kalbindeki Cevap

KALBİNDEKİ CEVAP

İnceleme yazısı yazarken kitap hakkında epey düşünmem gerekiyor. Gerçekten sevdiğim ve okunması taraftarı olduğum, samimiyetine güvendiğim eserleri yazıyorum. Bu kitap hakkında da günlerdir ne yazsam diye düşünürken, kalbimden samimiyetle geçerek ” iyi ki bu kitap“ dedim. Yazmaya başladım, aslında okunması ve sizdeki bıraktığı izleri görmeyi istediğim bir kitap. Ben naçizane cümlelerimi bırakacağım. Ancak okuyun ve lütfen @okurannebebek ‘ e bu kitap hakkındaki birkaç cümlenizi de yazın isterim.

Kalbindeki cevap, Edi ve Aden’in “ararken neyi bulacağını” bildiriyor. Ve insan aramaya önce nerden başlamalı sizce? Bende ilk öncelikli olarak kalpte aranması ve doğru da olsa yanlış da olsa ilk sorulacak merci olduğunu düşünüyorum. Edi, Aden’e öyle müthiş yol gösteriyor ki çok sıcak bir kitap… Ruhunuzu saracak eminim.

Edi, Aden’in hem dayısı, hem öğretmeni hem de en yakın arkadaşıdır. Birlikte çok güzel araştırmalar yaparlar, eğlenirler, eğlenirken de bol bol öğrenirler. Aden, bir müzik aleti çalmak ister ve neyi çalacağını bilmez, annesi piyano çalmasını, babası gitar çalmasını, öğretmeni ise davul çalmasını ister. Aden ise Edi’ye sorar sence ben hangisini öğrenmeliyim, diye. Edi;” bunun cevabını ben bilemem, sen bilmelisin. Kalbine sordun mu?” der. Aden in kafası karışır. “kalpler de insanlar gibi konuşabilirler mi?”  diye bir sürü soru sorar ve Edi, doğrunun kendi kalbinde olduğunu söyler. Ancak Aden sorular üstüne sorular sormaya devam eder. Sorduğu bütün sorularla “kalbindeki cevaba” ulaşmayı ister. Ve “kalbinin peşinden giden ne keşfeder?” sorusunun cevabı müthiştir… KENDİNİ!

Edi ve Aden birbirlerinin tamamlayıcısıdır, süper ikilinin sohbetleri içinizi ısıtacak, kitap ruhunuzu sımsıcak saracak. Öyle derinlikli sorular var ki aşağıya Canev Tatar’ ın samimiyetle hayallerinin yansıması olan bu güzel kitaptan alıntıları bırakacağım. Sorulara ve cevaplara hayran kaldığımı bir kez daha dile getirmek istiyorum.

“… Bugünü en güzel şekilde değerlendirmek için sevebileceğimiz şeyleri keşfetmek, oyunlar oynayıp hayaller kurmak gibi.” Dedi Edi.

Aden, bu söylediklerin bu kadar önemliyse eğer neden çoğu yetişkin bunları yapmıyor?” diye sordu.

Edi gülümsedi:” çünkü insanlar büyüdükçe gerçekte neyin önemli olduğunu unutabiliyorlar Aden.”

.

“inan, yaşa, ol.”

.

Edi:” insanlar bazı şeyleri yanlış bilip yanlış cevap verebilirler ama kalp her zaman doğruyu bilir ve söyler. O yüzden ben doğruyu bulmak için önce kalbime sorarım.” Dedi.

“kalbinin peşinden giden neyi keşfeder dayıcığım?”       -“kendini!”

Kitabın okuru ve seveni bol olsun. Çocuğumun kitaplığından çok kendi kitaplığımda ve sürekli elimin altında duracak düşüncesindeyim. Hani bazen sıkılırsınız her şeyden, üstünüze gelir bütün eşyalar ya, hah, işte o zaman alın elinize ve hayaller kurmanın keyfine varın Edi ve Aden size yol gösterecektir… Sonra sizler de “kalbinize sorun” o en doğru yanıtı verecektir.

Kitabın sonunda müjde de var devamı gelecek. Merakla bekliyor olacağım.

Baki sevgi ve umutla, gelecek yarınlara.

KALBİNDEKİ CEVAP
CANEV TATAR
ALTIN KİTAPLAR
2018, 48 Sayfa.

One thought on “Kalbindeki Cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir