Kahve Akademisi

Ankara Bahçelievler’de birçok mekan var. Ancak Kahve Akademisi’ni görünce alışkanlıklarınız değişebilir. Çünkü burası kitaba kahve kokusu sinen, kahveye kitap satırları yazılan bir yer.

Kahve AkademisiHani televizyon filmlerinde görürüz ya, dışarısı soğuktur ama bir kahve dükkanı vardır, içeriden sarı sıcak bir ışık gelir ve sizi kendine çeker. Ah öyle bir yerde olsam, deriz. Burası da öyle işte. Kahve Akademisi’nde sizi önbahçe karşılıyor. Mekanın birde yan tarafında da bahçe bulunduğu için açık alan geniş. İçeriye girdiğinizde alan size dar gelse de yanıltmasın, çünkü alt katı da mevcut.

Giriş katında içecek ve yiyecek hazırlanan bölümü var. Çeşit çeşit kahve ve ikramlar yer alıyor. Ben brownisini denedim. Kesinlikle “gerçek browni” yiyorsunuz. Çünkü çok mekanda ıslak kek, browni olarak müşteriye sunuluyor. Burada bu ayrımı daha iyi anlayabilirsiniz.

Menüsüne gelince aperatif yiyecekler mevcut. Self servis olarak çalıştığı gibi, çağırdığınızda yanınıza gelip güleryüzle sizinle ilgilenen de oluyor. Demleme kahvelerde bekleme süresi olduğu için masaya onlar getiriyor. Eğer dükkan sakinse müşteriyi kahve konusunda bilgilendirmek ve kahve hazırlanırken görebilmeleri için ise self servis olarak hizmet veriyorlar.

Mekanın dikkat çeken detaylarına gelince;

Girişi geçip iç tarafa yöneldiğinizde sizi sağlı sollu raflar karşılıyor. Bu raflarda farklı türde kahve çeşitleri ve kupalar yer almaktadır. Kupaların bir yüzünde Kahve Akademisi logosu, diğer yüzünde ise “Oğuz Atay, Yaşar kemal, Sabahattin Ali, Necip Fazıl, Kafka” nın portreleri yer alıyor. Güzel olanı ise bu kupalar satılık, dilediğinizi satın alabilirsiniz.

İç bölümde kitap rafları ve masalar yer almaktadır. Kitaplara gelince, çok satan ve çok okunan kitapları burada görebilirsiniz. Ölmeden önce okunacak kitap listelerinde yer alan popüler kitaplar da burada. Bir kahve veya bir çay alıp dilediğiniz kitabı burada okuyabilirsiniz.

Kahve AkademisiMekanın alt katında da iki ayrı bölümde masalar ve çalışma barları bulunmakta. Girince çıkamayabilirsiniz, çünkü oturduğunuzda kalkmak istemeyeceksiniz. Gençlerin uğrak yeri olan mekanda konuşmalar dersler, kitaplar üzerine. Hali hazırda herkes ders çalışmakta ve kitap okumakta.

Buranın en çok sakinliğini ve yansıttığı huzuru sevdim. Farkında olmadan parmak ucunda yürüyorsunuz, kimseyi rahatsız etmemek için.

Bu arada mekanın wi-fi şifresini kullanmayacaksanız bile mutlaka sorun. Çünkü çok ince bir detay saklı. Ben duyduğumda kocaman gülümsedim.

“Dekorunda duvar rengi gri, mobilyalarda ahşap ve toprak tonları kullanılmış. Dikkat çeken dekor ürünleri ise kahve öğütme makinaları. Bana Hamburg’ta gördüğüm kahve müzesini anımsattı. Kimbilir belki ileride burası da öyle olur. Güzel de olur.

Dergi sergilenen raflarda birçok dergi var. Ama ben edebiyat ve kültür dergilerine daha çok baktığım için bana yetersiz geldiler. Umarım daha da zenginleştirilir.

Kahve Akademisi’nin sorumlusu Mehmet Akif beye mekanla ilgili sorularımı yönelttim. Mekan açılalı yaklaşık iki ay olmuş. Adının “Neden kahve akademisi olduğu”nu sorduğumda ise verilen cevap çoğunuzun ilgisini çekecektir. Çünkü ilerleyen zamanlarda kahve eğitimleri verilecekmiş. Eğitimlerin ise mekan sahibi Soner Akgün ve dışarıdan bir eğitmen ile yapılacağını belirtti. Sertifikaların da MEB onaylı olması için çalışma yürütülüyormuş.

Mekanı tasarlarken, kahve ve kitap içerikli, öğrencilerin rahatça gelip ders çalışacağı bir yer olsun istemişler. Şu anda da hayallerindeki gibi bir yer yaptıklarını söyledi. Mehmet Akif bey iki yıldır kahve sektöründe olduğunu belirtti. Birkaç ay önce de Soner bey ile birlikte Kahve Akademisi’ni hayata geçirmişler. Dekorasyon ile ilgili bundan sonra değişiklik olmayacağını ama içerikle ilgili yeniliklerin devam edeceğini söyledi. İrtibat kurdukları yazarlarla ilgili söyleşiler olacağını belirtti.

Kitaplara bakınca çok okunan ve çok satan kitaplar olduğu dikkatimi çektiğini belirtmiştim, bunu da Mehmet Akif beye sordum. “Evet, aynen öyle çünkü Soner bey özellikle takip ediyor. Kitap satışı da yapıyoruz. İsteyen burada da okuyabiliyor” dedi.

Mekan, müşteriler de hakkını verirse popüler bir yer olur. Belki ilerleyen zamanlarda daha da büyüme imkanı bulurlar. Onu da zaman gösterir.

Ben sevdim burayı. Yolum düştükçe gelir miyim? Evet!

Kahve Akademisi
Bahçelievler 35. Cadde No:16-B
Ankara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir