Kafkaslar’ın Romeo Ve Juliet’i, Ali Ve Nino’nun Hikayesi

Kurban Said’in başyapıtı olan Ali ve Nino, ilk kez 1937’de viyana’da yayınlandığında yüzyılın ölümsüz aşk romanlarından biri olarak değerlendirilmiş, Romeo ve Juliet, Rüzgâr Gibi Geçti, Dr. Jivago gibi unutulmaz aşk öyküleriyle kıyaslanmıştır. Egzotik çöl manzarasını fon alan bu büyüleyici roman, farklı dinlerine, kültürlerine ve savaşa rağmen birbirlerine tutkuyla bağlı kalan iki insanın öyküsünü anlatır.

Hazar denizi’nin kıyısında Bakü’de asya ile avrupa, müslümanlık ile hıristiyanlık, doğu ile batı iç içe ama karşı karşıya yaşamaktadır. Yüzü doğu’ya dönük olan Ali Han Şirvanşir ile Avrupalı duyarlılığına sahip olan Nino Kipiani okul yıllarında birbirlerine âşık olurlar. Bu imkânsız aşkı yaşatabilmek, doğu ile batı arasındaki sınırı kaldırmak kadar zordur.
Birinci dünya savaşı ve rus devrimi boyunca, azerbaycan’ın da bağımsızlık savaşı verdiği bu kaotik ortamda Ali, asyalı atalarının inançlarıyla Nino’ya olan bağlılığı arasında bir seçim yapmak zorunda kalır.

Binbir gece masalları tadındaki bu kitabın günışığına çıkışı en az ali ve nino’nun öyküsü kadar gizemli ve ilgi çekicidir. Bakü’de doğup avrupa’da yaşayan Lev Nussimbaum ile Avusturyalı Barones Elfriede Ehrenfels’in ‘Kurban Said’ imzasını kullanarak birlikte yazdıkları tahmin edilen romanın hangi bölümlerinin kimin kaleminden çıktığı yanıtlanamayan bir soru olarak kalmıştır.

Gürcistan’ın Batum şehrinde Tamara Kvesitadze tarafından yapılan 8 metrelik “Erkek ve Kadın” heykeli, 1937’de yazılmış bu roman 37 farklı dile çevrilmiş “Ali ve Nino”yu temsil eder. Heykel her akşam 19:00 ‘da hareket etmeye başlar ve iki figür ayrılmadan önce birbirlerini kucaklar.


Kitap Hakkında:
27 dile çevrilmesiye ve koleksiyoncuların eski bir baskısı için avuç dolusu parayı gözden çıkarabilmesiyle tanınan bir kitap Ali ve Nino. Azerbaycan’ın milli romanı… Gelenekle modernliği, Doğu ile Batı’yı İslam ve Hıristiyanlığı aşk adına ortak bir zeminde buluşturma çabasıyla, aslında bütün zamanları ve bütün kültürleri ilgilendiriyor. Kaknüs Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılmıştır.

Ali Ve Nino


Film Hakkında

Yapımı :
2016 – İngiltere
Tür :
Dram , Romantik
Süre:
100 Dak.
Yönetmen :
Asif Kapadia
Oyuncular :
Maria Valverde, Adam Bakri, Mandy Patinkin, Connie Nielsen, Halit Ergenç

Ali ve Nino

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir