KitapKitap İncelemeleriKonuk Yazar

Kadın Psikolojisi – Nevzat Tarhan

Toplum içerisinde kadına geleneksel olan birtakım uygulamaların kadına dayatılması sonucu kadınlar, ikinci plana atılırken, modernizmin kadını cinsel obje olarak her alanda kullanması da ayrı bir konu haline gelmektedir. Her iki düşüncenin çatışması da kadınları ve erkekleri birbirine çoğu zaman düşman ederek feminen tavırlara sebep olmaktadır. Kadın ve erkek arasında ciddi çatışmalar yaşanmaktadır.

Kadınların sadece annelik vasfıyla sınırlandıran erkek egemen anlayışı ya da sadece cinsel ilişki yalayabilecekleri bir meta olarak gören anlayışın kadın üzerindeki etkileri nasıl olmaktadır? Kitabın ismine bakıp ta sadece kadınlardan bahsedildiği düşünülmesin. Oldukça geniş kapsamlı ve objektif değerlendirmeler ışığında yazılmış bir kitap diye düşünüyorum. Yazarı Nevzat Tarhan’ın akademik geçmişi ve çalışmaları incelendiğinde titiz bir çalışmanın ürünü olduğu apaçık görülecektir. Bir kadının kendini tanıyabilmesi, erkeğin de kadınını tanıyabilmesi için okunması gereken bir kitap. Erkek ve kadın ilişkilerini kendi içinizde sentezleyerek değerlendirebileceğinizi düşünüyorum.

Toplumsal olarak yaşanılan sıkıntılara yönelik bilimsel düzlemde ele alınıp kendinizi ve çevrenizi de sorgulayabileceğiniz bir eser. Bilimsel içerikli olmasına rağmen günlük hayattaki sorunlarla harmanlanarak akıcı bir üslupla yazılmış ve okurken sizi ayrıntılara boğmadan mesajı direkt olarak aktarabileceğini düşünüyorum. Okurken keyif alacağınızı ve herkesin kendinden bir şeyler bulacağı kanısındayım. Son olarak içindekiler kısmını da sizlerle paylaşarak bitirmek istiyorum:

Psikolojik farklılıkların analizi

– Kadın erkek ilişkileri

-​ Kadınlara has ruhsal sorunlar

-​ Kadınlarda görülen başlıca kişilik tipleri

– Kadınlar neden daha çok konuşurlar?

-​ Modernizmin dayattığı cinsiyet kimlikleri

-​ Kadının sömürülmesi

-​ Kadının ideal erkek tipi

-​ Sorunla baş edebilme açısından kadın erkek farkı

-​ Kadındaki beğenilme duygusu

– Ev hanımlığı bir kabus mu?

-​ Şiddet uygulanan kadında görülen rahatsızlıklar

-​ Evliliğin belkemiği “biz” duygusu

-​ Modern dünyanın poligamisi: Çok ilişkili evlilikler

-​ Feminizmin evlilik üzerindeki etkileri

– Terkedilme korkusu

-​ Aşkta kadın erkek farkı

– Annelik psikolojisi

-​ Biyolojiden inanca kadın

-​ Kadına ve erkeğe mizahi bir bakış

Kadın Psikolojisi
Nevzat Tarhan
Nesil Yayınları
350 sayfa

Güray Özdemir
https://www.instagram.com/gryozdm01/

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)