“Kader mi, Kanaat mi?” Diye Sorduran Bir Kitap

Bir Türk yazar daha keşfetmiş olmanın haklı gurunu yaşıyorum. Kurgusu ve anlatım tarzı o kadar güzeldi ki; yazarın vermek istediğini, tüm o duygu selini karakterlerin yanı başındaymışım gibi hissettim, adeta onlardan biri oldum, her bir anı onlar gibi yaşadım. Kurgusu aşk olan kitapları sevmediğim için bu kitabı okumayı da bu yüzden erteliyordum. Ne yazık ki ön yargımın kurbanıyım. Bu kitapta aşk var, ama ondan da öte bir anne babanın çocuğun hayatında nasıl etkili olduğu ve imanın, inancın zorla, zorbalıkla değil içten gelen aşkla yaşanması gerektiği de var. Kitapta asıl anlatılmak istenen de bu.

“Aşk; herkesin yüreğindeki boşluğa göre şekillenen, herkesi farklı bir yerden vuran, herkesi başka bir iman ve ibadetle dolduran, öylesine sınırsız ve öylesine belirsiz bir kavramdı ki. Aşk bir evrendi.”

İki isim tek hayat, bir kişi ve iki hayat!

Tek bir roman gibi okunsa da aslında içerisinde iki hikaye mevcut. Geçmişteki Yusuf ve günümüzdeki Barlas’ın iç burkan hikayeleri bulunuyor. İki isim tek hayat, bir kişi ve iki hayat; tek bir kitapta bizlere sunuluyor. Harika betimlemeler ve okuyucuyu yormayan, kafa karıştırmayan bölümlerle Barlas’ın çocukluk dönemine yani Yusuf’ un yaşadıklarına geçiş yapılıyor.

Sevgi, karanlığı aydınlatır mı?

Barlas, gecesi gündüzüne karışmış, alkol illetinin eline düşmüş, güven duygularını kaybetmiş, yaşamaktan bile nefret eder hale gelmiş;Datça’ da Otel işleten paraya ve hızlı gece hayatının her güzelliğine doymuş, her çirkinliğini yaşamış bir adamdır. Yaşadıkları yetmiyormuş ömrü boyunca babalık duygusu tadamayacağını da öğrenir. Bir eşe ve kendi canından bir parçaya sahip olamayacağını bilmek onu daha da tüketir. Tâ ki Nesil ile karşılaşana kadar…

Melekler Zamanıİçten içe Barlas’ a bilenseniz de çocukluğuna ait okuduğunuz bölümlerde onu haklı bulur hale geliyorsunuz. Nasıl bu kadar acımasız, katı, sevgisiz, güvensiz olduğunu okudukça anlıyor, Barlas’ı yani Yusuf’ u göğsünüze yaslayıp saatlerce onu dinlemek istiyorsunuz.

“Çünkü insanın iki eli vardı. Biri geçmişten geleni alıyor diğeri geleceğe veriyordu. Geçmişe açılan elini kapatan birinin geleceğe açılan eli de boş kalıyordu.”

Kader mi, kanaat mi?

Birbirine düşkün iki kardeş olan Yusuf ve Yesra’nın yolları; küçük yaşta babalarının bağlı olduğu tarikata söz vermesi üzerine ayrılır. Yusuf, militan yetiştirilen aşırı dinci bir okula verilir. Ablası Yesra, tarikattan çok yaşlı bir adamla evlendirilir. Yusuf okulda yaşadıklarına dayanamayıp okuldan kaçar ve gerçek hayatla, bilmediği bir dünya ile karşılaşır. İki kardeşin yaşadıkları hüzünlü olduğu kadar ibretlik bir hikayedir. Şimdi anneleri nasıl müsaade etti diyenleri duyar gibiyim. Anneleri sadece babalarının doğru şeyi bildiğini, ona karşı gelinmeyeceğini savunur ve susar; Çocuklarının ana kucağına, baba ocağına, okula, sokak oyunlarına en ihtiyaç duyduğu zamanda evden gönderilmelerine izin verir. Kitap boyunca babaya çok kızdığım doğru, ama annenin bu teslimiyetini hem kabullenemedim, en çok da onun bu karşı koymazlığına çok öfkelendim. Cesaretsizliğini, bencilliğini ve bu rahat tutumunu hala aklım almıyor.

“Terk ettiğin hayat karşısında küçük düşmemek için, güçlü olmalısın.”

Ya Sonra?

Küçük Yesra ve Yusuf yeni hayatlarında nelerle karşılaştı? İstenilen imana sahip oldular mı? Yoksa tam tersi böyle bir hayat yaşadıkları için Yaradan’ın varlığını inkar mı ettiler? İki kardeş kavuştu mu? Küçük, masum Yusuf nasıl karanlıklar içinde ki Barlas oldu? Nesil ile Barlas’ın aşkı bir ömür boyu devam mı edecek? Yoksa bu aşk onları süründürecek mi? Asıl önemli soru: Kitabın ismi nerden gelmektedir? Bu melekler kimdir? Tüm cevaplar için yüreğinize dokunacak bu kitabı okumanızı, bu çocukları bağrınıza basıp, büyümelerine satır satır şahit olmanızı çok istiyorum. Okurken mutlaka bir kalem, kâğıt bulundurun. Altını çizeceğiniz, not alacağınız, kendinize sürekli hatırlatmak isteyeceğiniz çok cümle olacak.

Melekler Zamanı
Fatma Erdek
Ephesus Yayınları
554 Sayfa 2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir