Kaç yaşında olduğunu bilmeseydin, kaç yaşında olurdun?

Dr. Wayne Dyer, Amerikalı kişisel gelişim yazarı ve motivasyonel konuşmacısıdır. Ve sevdiğim kıymetli yazarlardan biridir. 2015 yılının sonlarına doğru vefat eden yazar, ruhun ışıklarda olsun.

Dr. Wayne Dyer pek çok kitabında birçok bilgiyi yazan ve insanlar ile paylaşan ruhlardandı. Kitapları ile kendini geliştiren birçok insan vardır. Ben özellikle; Hayatını Değiştirmek için Düşüncelerini Değiştir ve Hatalı Alanlarını kitaplarını birkaç kere okumuşumdur.

Kendisi hayatının 10 yılını yetimhanede geçirmiş ve babası onları terk edince annesi üç çocukla hayatına zor şartlarda devam etmiştir. Louisa Hay, Eckhart Tolle, Debbie Ford gibi bu yazarları sevme sebebim sanırım kendi karanlık ve diplerinden kendi kendilerine dönüşerek ve içsel çalışmaları ile yukarı çıkmaya çalışmaya, mücadele etmeleri ve bunu başarmış olmalarıdır. Ve mucize bilgileri hepimizin hatırlaması için sevgi ile paylaşmaları tabii ki..

Hepsinin kitaplarını gözüm kapalı öneririm.

“Her anı doyasıya yaşayın; Olup bitmiş olan geçmişi ve nasılsa gelecek olan geleceği bir kenara bırakın. ‘Şimdi’yi, sanki başka bir anınız yokmuş gibi sıkıca kavrayın. Unutmayın, ‘şimdi’yi elinizden kaçıran en yaygın ve tehlikeli taktikler ; umut etmek , dilemek ve pişman olmaktır …”

Bu sözlerine ek olarak şimdiyi sadece nefesinizi izleyerek yakalayabilirsiniz diye fısıldayabilirim.

Duygular kendiliğinden olan şeyler değil, seçtiğiniz tepkilerdir.

Mesela birçok insan hep başkaları için kendi hayatından ödün verir, onları memnun etmek ya da onlar ne düşünür diye hayatlarını boş bir tuvalde geçirirler ki buna bende dâhildim. Annem için komşular önemlidir, hala öyle; ama benim önceliğim artık kendimi sevmekten ve gerçekten ne istediğimi bilmekten geçiyor. Buna güzel bir cümlesi vardı Dr. DYER’in:

“Yaptığınız her şey için bir neden arama alışkanlığına bir son verin. Başkaları size bir neden sorduğunda, onları tatmin edecek mantıklı bir yanıt bulmak zorunda değilsiniz. Yapmaya karar verdiğiniz her şeyi sırf istediğiniz için yapabilirsiniz.”

Hatalı AlanlarınızTam bu cümleyi yazarken aklıma gelen en güzel satırı paylaşmak istiyorum. Sanırım bu satırı ben defalarca okudum, güldüm, üzüldüm, düşündüm bir daha okudum; bakalım sizi de etkileyecek mi?!

“Sanırım aslında sinir krizi diye bir şey olmadığını duyunca şaşıracaksınız. Sinirler krize girmez. Birisinin içini açın ve bakın, krize girmiş tek bir sinir bile bulamazsınız.”

“Siz tercihlerinizin toplamısınız.” der; özelikle yukarıda bahsettiğim iki kitabı sevgiyle öneririm.

Hayat Dersi kitabında ise söylediği güzel anlamlı bir cümle vardır : “Her zaman minnet duymamız gereken zamanların hayatımızın fırtınalı dönemleri, düşme noktaları, zor anları olduğunu düşünmüşümdür.” En zor anlar en büyük sınavlardır ve en güzel fırsatları içinde barındırır. Oradaki mesajı almak, güçlenmek ve hayata bir adım da başarı katmak demektir. Her zaman yaşanılan zorluğa teşekkür etmek gerekir, faydası bir zaman sonra size en hayırlı olarak görünecektir.

Hatalı Alanlarınız kitabındaki güzel şiiri ve güzel sözleri ile yazımı sonlandırıyorum.

Görebildiğim kadar uzağa gitmek, Ruhumdaki coşkuya ulaşmak, Bildiğim sınırları değiştirmek ve Aklım ve ruhumun geliştiğini hissetmek istiyorum; Yaşamak, var olmak, “olmak” istiyorum ve içimdeki gerçekleri duymak. (Doris Warshay)

*** Mucizeler bir anda gelir. Hazır ve istekli olun.

*** Suçlamak tamamen zaman kaybıdır. İstediğiniz kadar karşınızdakini suçlayın, yine de sonuç sizi değiştirmeyecektir. Suçlamak sadece konsantrasyonunuzu bozar ve sizde mutsuzluk yaratır. Belki suçladığınız insanı suçlu hissettirebilirsiniz ancak sizi mutsuz eden şeyi yine de değiştiremezsiniz.

*** Karışıklık siz onu beslemezseniz hayatınızda kalamaz.

*** Başkasını eleştirdiğiniz zaman 0nları değil, kendinizi eleştirdiğiniz farkına varın.

*** İstediğiniz her şey gerçekleşebilir, siz peşinden gittiğiniz sürece tabii.

*** Dışarıdaki olayları her zaman kontrol edemezsiniz ancak içinizdekilerin sorumlusu sizsiniz ve kontrol edebilirsiniz.

Hatalı Alanlarınız
Wayne Dyer
Profil Yayıncılık
280 Sayfa, 2015

2 thoughts on “Kaç yaşında olduğunu bilmeseydin, kaç yaşında olurdun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir