Kabuk Adam

“Çağdaş Klasik” yazarları arasında kabul edilen ve birçok edebiyat ödülüne sahip olan Aslı Erdoğan’ın ilk romanı Kabuk Adam’dır.

Kitabın içeriği ve Aslı Erdoğan’ın yaşam öykülerine baktığınızda çok fazla benzerlik taşıdığını göreceksiniz. Bu da kitabın yazarın yaşantısından kırıntılar taşıdığını düşündürmektedir.

Kitap, bir kadının fizik bilimi üzerine akademik çalışmalar yapan ve bu sebeple gittiği Karayipler’de tanıştığı “Kabuk Adam Tony” ile arasındaki duygusal yakınlaşmayı anlatmaktadır. Basit bir konu gelebilir ancak yazarın anlatımı ve olayın giriş, gelişme ve sonuç kısımlarına baktığınızda epey kafa yorduran bir tablo çıkmakta karşınıza. Genç kadın yalnız ve mutsuz biri. Sevmediği bir iş yerinde çalışmakta, gerçek ilişkilerin olmadığı, arkadaşlıkların bile yapaylaşıp deney tüpüne dönüştüğü bir ortamda bulunmaktadır. Kendine kitaplar ve yazdığı öykülerden oluşan bir dünya yaratır. Karayipler’e gitme sebebi de biraz eğlenmektir.

İnsanları gözlemlemeyi sevdiği ve merak duygusunun baskın olduğu göz önüne alınırsa yerli halktan biri olan “çirkin” diye tasvir edilebilecek Tony’yi farketmesi de doğal bir durumdur. Tony için ise o “beyaz bir kadın bedeni” demektir.

Adanın, turistlerin gelip gittiği, yerel halk içinde madde satışının olduğu, fakirlik ve zenginliğin iki uçta yer aldığı bir yer olmasına karşın da eğlenmeyi, dans etmeyi de seven bir yanı vardır.

Genç kadın kendini böyle bir ortamda hazine bulmuş gibi hisseder. Tony ile ilginç tanışmaları ve devamında kurdukları özel bağ romanı başka boyutlara taşır. En başta da aşkın kaç şekli olabileceği, gerçekte merhamet ve birine tutunma isteğinin “aşk”ın neresine konulabileceği gibi düşünceler de size eşlik edecektir.

Kitap genel hatlarıyla bir aşk, bir dostluk öyküsü gibi görünse de farklı konuları da tartışmakta ve düşündüren sorular sordurmaktadır. Irkçılık, tecavüz, intihar vb. bu konulardan birkaçıdır.

Kitap bilinç akışı tekniğinin ağırlığında anlatılmaktadır. Akıcı bir dile sahiptir. Olayların sıralamasında küçük de olsa zaman bilgilerinde kayma olduğunu belirteyim.

“O ana kadar birbirimizle aracısız konuşabiliyorduk; iki insanın çıplak, maskesiz, bir zırha ya da kalkana sığınmadan iletişim kurabilmesi kutsal, mucizevi bir şeydi. Ortak bir geçmişe, birlikte var olma düşlerine dayanmayan bir ilişki, alabildiğine güçlü ama bir o kadar da kırılgandı.”

Kabuk Adam
Aslı Erdoğan
Everest Yayınları
155 Sayfa, 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.