Jurassic World: Yıkılmış Krallık

Jurassic Park’ı ilk izlediğiniz günü hatırlıyor musunuz? Ben hatırlıyorum. Babamla beraber sinemada izlemiştik.

Hangi sinema salonuydu emin değilim ama Kadıköy Rexx ya da Süreyya olsa gerek. Beyaz perdede dinozorlar göründüğünde gözlerimin parladığını hatırlıyorum. Film ilerledikçe heyecan ve gerilim artmış, bendeki şaşkınlık korkuya ve endişeye evirilmiş, koltuğun kollarına yapışmıştım. Salondan çıktığımda ise günlerce, aylarca ve hatta yıllarca etkisinden çıkamamıştım. Bugün bile açıp izlediğim bir başyapıttır benim için Jurassic Park. Gişesi bir milyar dolar barajını aşmış, üzerine bir film evreni kurulmuş bir yapımdır.

Hızlıca hatırlarsak, 1993 yapımı Jurassic Park’ın ardından 1997 yılında TheLost World Jurassic Park geldi. O da fena olmayan bir gişe getirdi. 2001 yapımı Jurassic Park III ise beklenen etkiyi veremedi ve beklentilerin altında kaldı. O filmin ardından Jurassic Park evreninin sinema salonlarındaki varlığı da bir süre askıya alındı.

2015 yılına gelindiğinde dinozorlar bir kez daha karşımızdaydı. Jurassic World tüm beklentileri alt üst edip bir milyar altı yüz milyon dolar gibi muazzam bir gişe hasılatı getirdi ve Jurassic Park evreninin küllerinden doğmasını sağladı. Jurassic Park’a başarı getiren mekanikleri ve hileleri aynen kullanan yapım, güncel oyuncu kadrosu ve başarılı görsel efektleri ile türe tekrar hayat verdi.

Fırsat bu fırsat diyen yapımcılar (Steven Spielberg dahil) “bize buradan iyi ekmek çıkacak,” dedi ve Jurassic World’ün devam filmlerinin önünü açtılar. İşte Jurassic World Fallen Kingdom, bu maksatla çekilmiş ve çekilecek Jurassic World devam filmlerinin ilki olma özelliğini taşıyor. Biz daha Fallen Kingdom’ı yeni görmüşken 2021’de yeni bir Jurassic World filminin geleceği açıklandı bile.
Jurassic World: Yıkılmış Krallık

Dinozor var, yetmez mi?
Jurassic Park konseptinin yaratıcısı genel kanının aksine Steven Spielberg değildir. 2008 yılında kaybettiğimiz bilimkurgu ve gerilim yazarı Michael Crichton’un romanından uyarlanmış bir filmdi Jurassic Park. Kitap uyarlaması olan son Jurassic Park filmi de TheLost World’dü. Daha sonra çekilen filmlerde kaynak eserin dışına çıkıldı ve bu şekilde günümüze kadar gelindi.
Jurassic World Fallen Kingdom, selefi Jurassic World’ün hikayesini kaldığı yerden devam ettiren bir film. Konumuz kısaca şöyle:

Isla Nublar adasındaki Jurassic World parkının yıkımı sonrası dinozorların geleceğinin ne olacağı büyük bir tartışma konusudur. Bu tartışmalar sürerken adada bulunan yanardağın aktive olduğu ortaya çıkar ve patlaması ile birlikte adanın ve üzerindeki dinozorların yok olacağı anlaşılır. Doğanın düzeni tekrar oturtmaya ve insan eli ile hayata dönen dinozorları ortadan kaldırmaya çalıştığı sonucuna varan Amerikan Senatosu dinozorları kurtarmama kararı alır. Dinozorların ölüme terk edilmelerini kabul edemeyen bir grup insan ise, kendi çıkarları ve amaçları doğrultusunda kurtarabilecekleri kadar dinozoru adadan kurtarmaya karar verir. Ardından olaylar gelişir.

Eminim hikâyenin nereye varabileceğini ve nasıl ilerleyebileceğini hemen anlamışsınızdır. Evet, maalesef Jurassic World Yıkılmış Krallık senaryosu bu kadar sığ. Peki ne var elimizde? Jurassic World’den kalan karakterlerimiz Claire Dearing (Bryce Dallas Howard) ve OwenGrady (ChirsPratt), onların inişli çıkışlı duygusal/komik ilişkisi, çeşit çeşit dinozor görüntüleri, insan yiyen dinozorlar, dinozordan kaçan insanlar, kaçamayan insanlar, avcılar, çıkarcılar, patlayan volkan vs.
Ne düşünüyorsunuz bu karışımdan? Tam patlamış mısır alıp izlemelik ve bir daha yüzüne bakmamalık film, değil mi? Aynen öyle!

Jurassic World: Yıkılmış Krallık

Klişeler arasına serpiştirilmiş dinozor görüntüleri
Filmin sığ ve klişe dolu senaryosu o kadar kabak tadı veriyor ki, bir noktadan sonra hikâyenin nasıl ilerleyeceği bir önem arz etmekten çıkıyor. Kim ölecek, kim kalacak çekilişine dönüyor. Duygusal bağ kurmamız istenen karakterlere ait gizemler ve bilinmezler ile ana hikâyenin altı beslenmeye ve izleyicinin merak hisleri ayakta tutulmaya çalışılmış ama olmamış. Ama filmin bir noktada hakkını vermem gerekiyor, o da seriyi bambaşka bir noktaya çekebilecek güzellikteki finali. Öyle bir final ile bitiyor ki film, hem serinin devam filmlerine dair açık bir ipucu veriyor hem de içinizden “buralar karışır,” dedirtiyor.

Klişelere boğulmuş filmin üstte yazdığım tüm sıkıntılarını göz ardı edebilirseniz ise son derece eğlenceli, yer yer komik, aksiyon, heyecan ve gerilim dolu bir film izleyebilirsiniz. Film boyunca bu bakış açısına sarıldığımı söyleyebilirim. Mantık, kurgu ve yaratıcılık gibi konuları başka bir bahara bırakıp, filmi bu şekilde izlediğimde gayet keyif aldığımı söyleyebilirim. Yer yer serinin eski filmlerine yapılan referanslarda tebessüm ettiğim doğru. Müzikler ve sesler konusunda söyleyecek pek fazla bir şey yok. Bu noktada Jurassic World’ün üzerine bir şey konulmamış. O bilindik Jurassic Park müziğinin notaları çalınınca tüyleriniz diken diken oluyor ama onun dışında akılda kalıcı bir detay yok.

Serinin gideceği yolu çizen bir geçiş filmi havasında kalan Jurassic World Fallen Kingdom (Yıkılmış Krallık) sinemada dinozor izlemek isteyenler için gayet güzel dakikalar vadediyor. Bundan fazlasını bekleyenler için ise buralar hep hayal kırıklığı dolu…

Jurassic World: Yıkılmış Krallık

Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Rafe Spall
Gösterime giriş tarihi: 8 Haziran 2018 (Türkiye)
Yönetmen: Juan Antonio Bayona
Bilet gişesi: 1,303 milyar USD
Film müziğinin bestecisi: Michael Giacchino
Film dizisi: Jurassic Park

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir