Jüpiter’in Uydusu

Macar sinemasının altın çocuğu Kornél Mundruczó’nun son filmi Jüpiter’in Uydusu, ülkemizde ilk olarak Filmekimi’nde gösterilmişti ve büyük bir beğeni toplamıştı. Bir önceki filmi 2014 yapımı Beyaz Tanrı ile sinemaseverlere unutulmaz bir film sunan Mundruczó, safkan olmayan köpekler üzerinden değindiği toplumsal ayrımcılık konusuna bu sefer Suriyeli mülteciler üzerinden dokunuyor.

Babası ile Suriye’deki iç savaştan kaçan Aryan, Macaristan’a kadar ulaşmıştır. Fakat Macaristan sınırında bir polis memuru tarafından vurulur. Vücuduna isabet eden birçok mermi nedeniyle ölümü bekleyen Aryan, götürüldüğü mülteci kampında mucizevi bir şekilde iyileşir. Bu iyileşme anı, çıkarcı ve ahlaksız bir doktorun gözleri önünde olunca da bütün işler değişir.

Son zamanlarda Marvel ile DC Comics’in ele geçirdiği sinema salonlarının alternatif bir süper kahraman tarafından ziyaret edilmesi ve bahsi geçen kahramanımızın, günümüzdeki siyasal ve toplumsal yapıya ait anti hümanist vaziyeti sert bir şekilde gözler önüne sermesi, ortaya oldukça çarpıcı bir hikaye çıkmasını sağlıyor. Senaryonun oluşumundaki iki isim olan, yönetmen Mundruczó ile Kata Wéber ikilisi Beyaz Tanrı’dan sonra tekrar bir araya gelerek 2017 yılının Palme d’Or’una aday gösterilen bir işe imza attılar.

Senaryodaki bu çarpıcı ve yaratıcı tutuma, Mundruczó’nun Aryan üzerindeki yakın plan çekimlerinin yanı sıra dramatik yapıyı yükselten hareketli ve etkileyici açıları da eklenince karşımıza seyirciyi sıkmayan bir atmosfer çıkıyor. Sıkıcılıktan uzak olan bu atmosfer, Hollywood’a göz kırpsa da, seyirciyi kesinlikle küçümsemeyen ve ona bir sorgu alanı bırakan bir yapıya sahip olmasıyla sanatsal niteliğinden taviz vermiyor. Ayrıca içi boş süper kahramanların oluşturduğu bir çölde vaha gibi karşımıza çıkan Jüpiter’in Uydusu, Zsombor Jéger ve Merab Ninidze’nin yerinde ve sade performanslarıyla da dikkat çekiyor. Jéger, umut olmayan bir yolda çıkış yolu arayan Aryan karakterini başarıyla canlandırmış. Ninidze ise seyircinin kafasındaki salt kötü kavramını tepetaklak eden Doktor Gabor karakterini oldukça başarılı bir şekilde sunmuş.

Yazıma son verirken, Mundruczó’nun yirmi yıllık yönetmenlik serüvenine hala dahil olmayan sinemaseverleri özellikle Beyaz Tanrı’yı izlemeye davet ediyorum. Ayrıca çabuk olmanız da fayda var, çünkü Macar yönetmen, Gal Gadot ve Bradley Cooper’ın başrollerinde oynayacağı, Victor Frankenstein’ın senaristi Max Landis’in de senaryosunu yazacağı Deeper adında merakla bekleyeceğimiz yeni bir filmin çalışmalarına başladı bile…

Jüpiter’in Uydusu
Yönetmen: Kornél Mundruczó
Oyuncular: Merab Ninidze, Zsombor Jéger, György Cserhalmi
Vizyon tarihi: 1 Aralık 2017
Süre: 2s 3dk
Tür: Dram
Ülke: Macaristan, Almanya

One thought on “Jüpiter’in Uydusu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir