İyilik Bul İyilik Yap

Trevor (Osment), alkolik annesiyle(Hunt) yaşayan ve hayatın anlamını çözmeye çalışan bir çocuktur. Bir gün rehberlik öğretmeni (Spacey) çocuklara ‘Dünyayı nasıl değiştirebileceklerini’ sorar ve bu konuda proje geliştirmelerini ister.

iyilikbul2Ertesi ders çocuklar ödevleriyle gelir. En dikkat çeken Trevor’un fikridir. Arkadaşları alay etse de öğretmeni önemser. Trevor ‘a göre dünyayı “iyilik” değiştirir. Önce kendi belirlediği üç kişiye iyilik yapacaktır. O kişilerde hiç tanımadıkları üç kişiye iyilik yapacaktır. Bu şekilde iyilik zinciri kurulacaktır. Kural iyilik yaptığın kişinin sana iyilik yapmaması, başkasına yapılmasıdır. Trevor projesinden de sonuç alacağından da emin olarak çalışmaya başlar. Öğretmeninden başlamak üzere iyiliklerini gerçekleştirir.

Filmi izlememin üzerinden yıllar geçse de hala sahneleri hatırlamakta ve içim o gün ki gibi sızlamaktadır. Çoğu kimse bu filmin ne kadar büyük bir misyon üstlendiğini farkında değildir. Eğer herkes Trevor gibi düşünse eminim ‘Dünya gerçekten değişir.’ Çocukların, ailelerin izlemesi gerektiğini düşünüyorum. Farkında olmadan çevremizdekilere nasıl zarar verebildiğimizi ve istersek görmezden geldiğimiz çoğu hayatı nasıl değiştirebileceğimizi göstermesi açısından da değerli bir film. Belki de temel felsefesi ‘herkes değerlidir ve belki de biri senin yardımına ihtiyaç duymaktadır.’

iyilikbul3Trevor gibi olabilsek, sokakta kimsesizler kalmaz, insanlar depresyondan uzak olur ve hep gülümserdi. Sonu vurucu etkisiyle sizi sarsabilir ama gözyaşlarınız arasından Trevor’a gururla da bakabilirsiniz.
İyi seyirler dilerim.

Türü: Melodram
Yönetmen: Mimi Leder
Müzik: Thomas Newman
Yapımcılar: Robert L. Levy
Oyuncular: Kevin Spacey, Helen Hunt, Haley Joel Osment
Süre: 123 Dk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir