“Issız Ev” Gizemlerin Peşine Düşmeyi Sevenler İçin.

Linwood Barclay genelde mizah ve psikolojik gerilim yazan bir yazar. Birçok kitabı olmasına rağmen Türkçeye çevrilmiş sadece üç kitabı bulunmakta. İlk kitabı “Vedaya Zaman Yok” ikinci kitabı “Psikoz” ve son çevrilen kitabı “Issız Ev”. Yazarın kitaplarını okurken polisiye kurgudan ayırmak gerekiyor. Kurguda sadece katili aramıyorsunuz, geçmişte saklanmış sırlar, ortaya çıkan yeni suçlar, gerilimi sağlayan diğer bağlantılar olarak çok katmanlı bir kurgu ile yazıyor.

Kitabı okumaya başladığım zaman her zaman ki gibi yine ismine aldanıp bir evde yaşananlara kendimi hazırlamıştım, zaten kitabın girişinde de kurgu bu ev içinde olan olaylarla başlıyor.
Derek Cutter, komşuları Langley’lerin tatile çıkacağını öğrenince kendince bir plan yapıyor. Onlar yokken kız arkadaşı Penny ile kimsenin onlara karışmayacağı bir yer olarak görüyor. Ve onları tatile uğurlarken evin bodrum katına girip saklanıyor. Kız arkadaşının gelemeyeceğini öğrenip tam dışarı çıkacakken ev sahipleri geri geliyor. Derek, dönen ailenin korkusunu üzerinden atamadan yeniden kapı çalıyor ve birisi içeri girip hiç sorgu sual olmadan üç kişilik aileyi acımasızca katledip kaçıyor.

“Duyabildiği tek şey kulaklarında patlayan kalp atışlarıydı. Yavaşça nefesini dışarı verip toparlanmaya çalıştı. Orada bir yerde açma zinciri olan bir ampul olduğunu biliyordu ama ışığı açmaya korkuyordu.”

Yazar daha girişte kurgunun gerilimi sağlam tutmuş. Daha 17 yaşında bir çocuğun masum hayallerinin içinde böyle bir cinayete şahit olması yoktur sanırım. Üstelik öldürülen aile evlerine en yakın ve çocuğu da en iyi arkadaşıysa, görmese bile çıkan çığlık ve silah sesleri o yaştaki bir genci ruhsal yönden yıkmaya yetiyor.

Issız EvÖldürülen Albert Langley’ın ceza avukatı olması ile ilk önce davalarına baktıkları kişiler sorgulanıp hiçbir sonuç çıkamayınca polis bu defa onlara en yakın ev olan ve hiçbir şey duymadıklarını iddia eden Cutter ailesine yöneliyor. Bundan sonrası tam bir sırların ve geçmiş suçların ortaya çıkış noktası oluyor. Her aile bireyinin birbirinden sakladığı sırların teker teker ortaya dökülmesi Cutter ailesinin kendi içlerinde de bir çatışma çıkmasını sağlıyor. Birde posta kutusunun iki ev ortasında durmasıyla herkesin evleri karıştırması,katilin yanlış ev seçebileceği düşüncesi var ki bu da insanın gece uykularını kaçırmaya yetiyor.

“Ya Langley’leri öldüren kişi ya da kişiler yanlış kapıya gittilerse? Bizim evimizin hedef olması mümkün müydü? Öyleyse, Nedeni neydi?”

Langley’leri kimin öldürdüğünü bulmak için, onlarla yakın ilişkisi olan herkesin sırlarının ortaya çıkması gerekiyor. Ve her ortaya çıkan sır insanın kafasını daha bir karıştırıyor.
Ölen avukatın bağlantıları ve sakladıkları, karısının kimsenin bilmediği takıntısı, avukatın oğlu ile Derek Cutter ‘ın eski bilgisayar parçalarını toplaması, Jim Cutter’ın eskiden belediye başkanının şoförlüğünü yapması, Ellen Cutter’ın Rektör yardımcısı olması, bu Rektörün sekiz yıl önce çıkan kitabının on yıl önce intihar etmiş bir çocuk tarafından benzer bir kurgu ile daha önce yazılmış olması ve daha bir çok gizem gün yüzüne çıkıyor. Kitaba katılan yeni karakterler, geçmişteki sırların ortaya dökülmesi, hesaplaşma için geri dönen bir adam… Herkes bir anda şüpheli konumuna yükseliyor.

Yazar karakter tahlillerini çok güzel işlemiş. Zaten psikolojik kurgu olduğu için yaşanılan olayın gerilimi değilde karakterlerin konuşmaları ve düşünceleri insanın gerilmesini sağlıyor. Bir aile neden öldürüldü, katil kim, sebebi neydi, yoksa yanlış evimi seçti bunları ancak kitap sonuna kadar heyecan içinde okuyorsunuz. Özellikle katilin öldürme sebebini öğrendiğiniz zaman olayın nasıl alt kesimden üst kesime tırmandığını görüyorsunuz. Aile bireylerinin de birbiri için yapabilecekleri çok güzel işlenmiş. Ve yapılan her iyiliğin yıllar sonra tekrar iyilik olarak dönebileceği düşüncesini de bu kurgudan sonra attım kafamdan. Kaderin ağlarını nasıl öreceğini artık kestiremiyorum.

Kitap tam suçları çözmek için gizemlerin peşine düşmeyi sevenler için. Zihninizi ipuçları ile zorlamayı seviyorsanız bu kitabı okumalısınız.

Issız Ev

Linwood Barclay
Koridor Yayınları
Türkçesi: Belgin Selen Haktanır
440 Sayfa, 2018

2 thoughts on ““Issız Ev” Gizemlerin Peşine Düşmeyi Sevenler İçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir