Isla ve Mutlu Son – Stephanie Perkins

Lola ve komşu çocuk’a başlarken tereddütteydim. O sırada bir hayli genç yetişkin tarzı kitap beni hayal kırıklığına uğratmıştı. En son sevdiğim yazarlardan Sophie Kinsella’nın Audrey’yi bulmak adlı kitabını sıkıntılı bir şekilde okuduğum için bu tarz için büyüdüğümü bile düşünmüştüm. Lola’nın şahane cildine karşı koyamadığım için şans vermiştim ve beni inanılmaz şaşırtmıştı. Demek ki iyi yazılmış bir genç yetişkin kitabı olunca gayet de güzel okunuyormuş.

Lola karakterini çok sevmesem de Cricket bana kitabı okutturmuştu. Isla çıkınca hemen edindim ve okumaya başladım. Bu kitabı Lola’dan çok çok daha fazla sevdim. Bu sefer Isla’ya çok ısınmamın ve kendime yakın hissetmemin de buna neden olduğunu düşünüyorum. Josh’a olan aşkı, düşünceleri öyle güzel ve öyle elle hissedilebilir şekilde yazılmıştı ki bazı kısımlarda Isla gibi hissetmekten kendimi alamadım.

Kitabın konusuna değinecek olursak; Isla ve Josh birbirlerine yakın ama bir o kadar da uzak iki öğrenci. Amerikalı bu iki genç Paris’te aynı özel yatılı liseye gidiyorlar. Isla uzun zamandır Josh’a platonik bir şekilde âşık ama Josh Isla’yı tanısa da onu yakın bir şekilde düşünemiyor. Bunu düşünememesi için de hem kendince bazı nedenleri hem de bir takım özel sorunları var. Ama o yaz farklı bir şey oluyor ve Isla bir şekilde ilgisini Josh’a belli ediyor. Okula döndüklerinde Isla ve Josh birlikte vakit geçirmeye başlıyorlar ve birbirlerine delice âşık oluyorlar. Her şey çok güzel gitse de bir anlık sorumsuzlukları yüzünden aileleri olaya dâhil olunca bir anda kendilerini mesafe olarak birbirlerinden çok uzakta buluyorlar. Yan yana iken aşklarına çok güvenseler de araya uzaklık ve iletişim eksikliği girince birbirlerinin duygularından şüphe duymaları ve yanlış anlaşılmalar kaçınılmaz oluyor. İşte kitapta tüm bunlara rağmen bu iki aşığın birbirine sahip çıkıp çıkamayacağını, her ilişkinin iniş çıkışlarında olan durumları okuyacaksınız

Isla ve Mutlu Son, hem tatlı bir aşk hem gerçekçi bir dostluk hem de John Green ve Rainbow Rowell sevenlerin ellerinden bırakamayacağı bir “ilk aşk” hikâyesi.

Aşk onları bir yaz günü, asla uyumayan şehrin sokaklarında yakalamıştı… ama ya ona sahip çıkmak düşündükleri kadar da kolay değilse?

Romantizme umutsuzca inanan Isla, lise birinci sınıftan beri kendini çizdiği karikatürler arasında kaybetmiş Josh’a âşıktı. Yaz tatili esnasında Manhattan’da yaşanan tesadüfi bir karşılaşma sonrasında Isla belki de aşkın o kadar da uzakta olmadığını fark etmişti. Ancak yeni okul yılının başlamasıyla Isla ve Josh, her genç çiftin karşılaştığı güçlüklerle yüz yüze gelmek zorunda kalmışlardı: ailevi sorunlar, gelecek kaygısı ve birbirlerinden ayrılmak zorunda kalabilecekleri gerçeği.

Bu içinizi ısıtacak, tatlı aşk hikâyesi New York sokaklarını, Paris’in büyülü havasını ve Barcelona’nın ateşli atmosferini yansıtırken, sevilen başka iki çifti de yeniden okurla buluşturuyor: Anna ve Etienne, Lola ve Cricket.

“Gerçekçi karakterler, zekice yazılmış diyaloglar ve büyüleyici bir aşk hikâyesiyle Isla ve Mutlu Son yazarın hayranlarının gönüllerini fethedeceği gibi, yazara kesinlikle yeni hayranlar da kazandıracak.”
-School Library Journal, starred review-

“Stephanie Perkins’in karakterleri tam da bizim istediğimiz gibi, ama gerçekte ve temelli âşık oluyorlar.”
-Rainbow Rowell, Eleanor & Park ve Fangirl’ün ödüllü çoksatan yazarı-

“Etkileyici genç karakterler ve sürükleyici bir aşk hikâyesi. İlk aşkın tüm fiziksel ve duygusal etkilerini okura yeniden yaşatacak büyüleyici bir roman.”
-Kirkus Reviews-

“Baş döndürücü ve duygusal… Renkli ve hazır cevap karakterler, sürükleyici bir kurgu, Stephanie Perkins her defasında daha başarılı bir anlatımla geri dönüyor.”
-RT Book Reviews, Top Pick-
(Tanıtım Bülteninden)

 

Isla ve Mutlu Son
Stephanie Perkins
Yabancı Yayınları
328 sayfa, 2016

 

Ayşe Ayhan
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/bikahvebikitap/

 

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir