Işığın Çocuğu: Nikola Tesla

Doğumunun 151. Yılına girmiş büyük bilim adamı Nikola Tesla; Hırvatistan da 1856 senesinin 9 Temmuzu 10’una bağlayan o gece şiddetli bir yıldırım anında doğmuş ve ebesi tarafından “karanlığın çocuğu”, annesi de aksine “ışığın çocuğu” olarak nitelendirmişti.

Fizikçi, elektrik ve makine mühendisive elektro fizik uzmanı olmanın yanı sıra mizahi yönü güçlü, parlak fikirli bu dehaya insanlığın çok borcu var.

Şu an karanlıktan kurtulmuş isek, rüyası “Dünyaya bedava enerji sağlamak” olan Nikola Tesla’nın elektromanyetizma alanındaki devrim gibi teorileri ile buluşları sayesindedir.
Birçok icada, buluşa yön verdi. Elektriği kablosuz iletme hayalini 1891’deki başardı vebuna ‘Tesla Bobini’ adını verdi.

Tesla, Edison ile çalışmıştı ve alternatif akımı bulan, üreten Tesla bilim insanıydı ve sayesinde Ampulü bulan Edison kapitalist ve iş insanı olarak daha çok konuşulmuştur.
Birisinde para yok gibi, diğerinde ‘çok’ gibi!

Büyük bilim insanımız Tesla, 700’e yakın patenti ile tarihe geçmiş ama pek bilinmemiş bir arkadaşımız. Ulan biz bir övünülecek iş yaptık mı havalara giriyoruz adamın umurunda olmadı pes!
Tüm hayatını insanlığa adamış ama Bir Einstein ve Edison kadar olamamış. Bu verilmeyen değer kesinlikle hak edilmeyen bir haksızlık…

İnanılmaz derecede 3 boyutlu düşünüp önce zihninde yaşayan bu dehanın bilinen veya bilinmeyen icatlarından bir kaçını sizin için derledik…

• 1882 – Dönen Manyetik Alan
• 1883 – AC Motor
• 1888 – Elektromanyetik-Termomanyetik Motor
• 1889 – Doğru akımdan alternatif akım elde etmek
• 1890 – Tesla Bobini
• 1894 – Elektrikli Raylı Sistem ve Elektrik Jeneratör
• 1896 – Ozon Jeneratörü
• 1897 – Radyo
• 1898 – Tekne gibi benzer araçların kumanda ile kontrolü
• 1921 – Debi Ölçer
• 1927 – Hava taşımacılığı kullanımı için araç.

Yaptığı inanılmaz icatları çıkar gözetmeksizin meta haline dönüştürmeden büyük servetleri kenara atmış ve başkaları tarafından sahiplenilmesine de göz yummuş bir İNSAN’dır.
New York da otelde ölümünden 2 gün sonra bulundu, kalp yetmezliğinden 86 yaşında Dünya onun değerini bilemeden öldü.

Delice icatların ve düşüncelerin adamının Dünya’yı komple yok edecek buluşları da vardı ve öldüğü zamanlar Nazilerin eline geçmesinden korkulduğu için tüm çizimlerine el konulmuştu… Şimdi düşünün o çizimler gelişip gelişip neye dönüşmüştür? Her an kıyamet gelse de kopsak diyenlerle uçabiliriz kara delikten aşağı…

Bazı bilim adamlarınca kayıp olduğu düşünülen makale ve icatlarının çoğu Yugoslavya da Nikola Tesla müzesinde sergileniyor. Yolu düşenlerin görmeleri, yolu düşmeyenlerin ve bilim severlerin de yollarını düşürmeleri temennisiyle ünlü bilim insanının sözleriyle bitirelim.

“Bırakın doğruları gelecek söylesin ve herkesi eserlerine ve başarılarına göre değerlendirsin. Bugün onların olsun; ama uğrunda çok uğraştığım gelecek, benimdir.”

Nikola Tesla ile ilgili bazı kitaplar:

[one_fourth]Nikola Tesla[/one_fourth]

[one_fourth]Nikola Tesla[/one_fourth]

[one_fourth]Nikola Tesla[/one_fourth]

[one_fourth_last]Nikola Tesla[/one_fourth_last]

One thought on “Işığın Çocuğu: Nikola Tesla

  • 5 Nisan 2019 tarihinde, saat 13:07
    Permalink

    Bugünlerde elime geçen Tesla’nın kendi kaleminden hayatını anlattığı Hayatım, Buluşlarım ve Düşüncelerim adlı kitabını okumayı düşünürken bu yazıyı okumak benim için çok iyi oldu. emeğinize sağlık.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir