Işıd'ın Kölesi

Işid’in Kölesi – Thierry Oberle – Jinan

“Gözlerin hiç karanlık olmasın,
Uyu sevgili çocuğum, uyu!
Çöl ve yaylasenin tatlı yastığın olsunlar.
Uyu sevgili çocuğum, uyu!
Bir an, bu dünya üzerinde tatlı gözlerini yum.
Sen benim ışığımsın, bedenimin canısın.
Sen benim dünyadaki en kıymetlimsin. ”

Bir annenin gözyaşları içinde oğluna söylediği ninniydi bu.

“Çok korkuyorum, anne.”
“Geçecek, küçük Davud’um!”
“Anne, yolumu bulamamaktan korkuyorum. ”

Diyen bir çocuğu anne nasıl teselli edebilirdi ki ninniden başka; Kendi korkusu düğüm düğüm olmuş boğazında…

Ya kitabın öznesi olan Jinan’ ın hissettikleri. ” Bu gece, on sekiz yaşında olmamayı ve İslam Devleti şehvet düşkünlerinin sadist bakışlarını üzerime çekmemek için yaşlı bir kadın olmayı ne kadar çok isterdim. Tecavüz korkusu bana ıstırap veriyor. ” diyen gencecik kadına o adamlar İslam Devletinin adamı değil, İslam da böyle şeyler olmaz, nasıl anlatırsın?
isid3
Jinan 18 yaşında yeni evli bir genç kız. Eşi inşaat amelesi. Eşi iş gereği başka yerde çalışıyor. Jinan büyük aşkı kocasının ailesi ile yaşıyor. Bir gece ansızın gelen Işid’in köyleri işgal ettiği haberiyle kaçmaya başlarlar. Ancak çok geçmeden Işid askerleri tarafından yakalanırlar. Kadın ve erkekler ayrılırlar. Erkeklerin akibeti meçhul. Kadınlar köle, cariye adına ne derseniz onu olmak üzere kamplara götürülürler.

Peki, İslamiyet’le en küçük alakası olmayan bu terör örgütü nereden çıktı? Kimdi onlar?
Arama motorlarına baktığınızda karşınıza çıkan ilk bilgiler “Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren silahlı bir örgüt. Selefi ideolojiye sahip IŞİD Irak, Suriye, Filistin ve Ürdün topraklarını içine alan bölgede Şeriat’a dayalı bir devlet kurmak istiyor. IŞİD ve lideri Ebu Bekir Bağdadi, ABD, AB ve Türkiye’nin “terörizm listesi”nde yer alıyor.” Şeklindedir.
İslamiyet’te yetkin kabul edilen 4 mezhep bulunmakta ve bu mezhepler de kaynağını Kur’an’ı Kerim ve Hadislere dayandırmaktadır.
Işid denen terör örgütünün yaptıklarının hiçbir dayanağı olmadığı gibi aksine İslamiyet’e yapılan büyük darbedir.
Bunu kitapta görülen şu satırlardan da görebiliyorsunuz;

isid1

İşaret parmağı kalkık, Güle, yatağından lanetler yağdırıyor. Cihat savaşçısı onun böğrüme bir bot darbesi vuruyor, onu susturmayı başaramadan ” Seni lanetliyorum. Sen kendine ‘ben Tanrı ‘nın yolladığıyım’ diyorsun, fakat Tanrı kötülük yapmaz.” Bunları söyleyen Ezidi ninesi, Kur’an’da geçen bir ayeti de dile getiriyor aslında “sana gelen her iyilik Allah’tan, her kötülük ise kendindendir (Nisa 59)”… Hangi Ayette bir insana eziyet edileceği yazar ki? Hiçbirinde yok ve bu büyük günahken Işid’in İslam Devleti değil tam tersine yaptıkları ile verdiği zarardan ötürü İslam karşıtı bir terör örgütü olduğunu bile söyleyebiliriz.

Kitapta anlatılanlara göre Isid en çok Ezidi’lere eziyet etmiştir. Kimdi Ezidiler? Jinan, “Biz, ne Şiiler ne Müslümanlar ne de Hristiyanlar icin Kutsal Kitap insanları değiliz. IŞİD’ in Sunni Araplarına göre biz, insanlığın ayaktakımıyız. Biz Tehlikedeyiz, çünkü biz Ezidiler farklıyız. …. Her zaman kovalandık ve katledildik çünkü farklıydık. Kudretli bir Tanrıya ve yedi meleğe inanıyoruz. Bununla birlikte isyancı ve dinsiz olarak biliniyoruz..” diye anlatır kendilerini.

Ah Jinan, sizi insandan saymayan tüm inançlar utansın!

Jinan, kadınlığından korkan kadın! ” Çok pisim…Çok itici bir pislik icinde olduğumu hissediyorum. Bu benim caydırıcı silahım. Kendimden iğreniyorum. Bu, etrafımda dolaşan erkekleri tiksirdinmeye yetecek mi?” Diye bedeninin kirinden umut besleyen Jinan.

Boyun eğmemek için direnen, satılan ve kaderini bir cümle ile özetleyen Jinan ” Ben artık evli bir kadın değil, bir köleyim!”

isid4

Jinan, Işid militanlarına ait bir evde köledir artık. Sıranın kendine ne zaman geleceği korkusuyla arkadaşlarının uğradığı tecavüz ve şiddetin yükünü de omuzlayarak uykusuz geceler yaşar. İki teselli bulur bu gecelerde kendine. Biri eşiyle birlikte çekildikleri düğün fotoğrafı ki onu koynunda saklamaktadır, diğer ise aynı kaderi paylaştığı bir başka köle kadının anlattığı Yunus Peygamber’in hikâyesidir.

Bulundukları evde zorla yaptırılan İslami ibadetlere direnen Jinan der ki “Müslüman inancına göre dua ediyorum fakat aynı zamanda kendi Tanrımı düşünüyorum. Meleklerden yardım diliyorum.”

Ne bilsin İslamiyet’te zorlama olmadığını ve her inanca saygı duyulduğunu. Zaten tarih öğrencisi bir kölenin dedikleri onu şaşırtır “ IŞİD üyeleri aptaldır. Bize İslam’ı Kuran’a göre uyguladıklarını söylüyorlar fakat kendi peygamberlerini inkar ediyorlar.”

Geceler uzun günler acı ve özlem içinde. “Velid, benim sana söyleyecek daha o kadar çok şeyim var ki.. Velid, canım sana ihtiyacım var. “ diye içinden konuşur kocasıyla.

Kocası ise Jinan’ı bulmak için Ezidi birlikleriyle birlikte Işid’e karşı savaşmaktadır.

isid2

Kitabı okurken bazen her şeyin Jinan’ın anlatımlarından ibaret olmadığını düşündüğüm oldu. Kitabın son bölümü de yazarın kişisel değerlendirmelerine ait. Belki İslam’a karşı tarafsız değildir belki görüp duyduklarını yazmıştır, yorumlamıştır. Ama dünya üzerinde ister din adı altında olsun ister ülkeler arası savaşlarda olsun binlerce kadın ve çocuk esir edilmekte. Şiddete ve tecavüze uğramaktadır. Kocaları, babaları, yakınları tarafından eziyet gören kadın sayısını da eklesek ve duyabilseydik onların sesini sanırım çığlıklardan uykularımız kaçardı.

Jinan sesini satırlara yükleyip bize ulaştırdı; “Bu kitap benim duruşum. Bu kitapla daha güçlü oldum”.

Thierry Oberle – Jinan
Librum Kitap
208 sayfa,2016

Dilek Özcan
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/dilekin_guncesi/

» Dilek Özcan

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Coşkuyla Ölmek

Coşkuyla Ölmek

   Her okuyucu fark etmese de kitaplar dünyasında kendisine ait bir edebiyat alanı oluşturur. Bunun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir