İnsanın Anlam Arayışı

“Ama insan ruhtan öte bir şeydir.”

İnsan özgürlüğünün en sonuncusu, içinde bulunduğu koşullar ne olursa olsun, tutumunu seçebilmesidir.

En en en sevdiğim kitaplardan. Neden? Çünkü gerçek.. Çünkü kurgu değil.. Çünkü hayatın asıl alkışlanılası çıkışı, asıl gelişimi, farkındalığı…

Victor Frankl kimdir ya da değildirden önce ne yaşamıştır? Annesi, babası, kardeşi, eşi ve çocuklarının öldüğü Nazi toplama kampında yaşamış, oradan sağ çıkmış ve bu korkunç deneyimlerini yaşama karşı güçlendiren bir sevgi bağına geçirmiş, İnsanın Anlam Arayışı kitabında oldukça açık bir şekilde bizlere ulaştırmıştır.

Frankl, Varoluşcu Teraρinin en önemli isimlerindendir. Kendi geliştirdiği kuramın adını Logoteraρi (Anlam Merkezli Teraρi) olarak isimlendirmiştir. Bu terapi; acı çeken, hayatın anlamını sorgulayan kişilerde oldukça etkili bir terapidir.

Nietzsche’nin şu sözü Frankl’nin dayanak noktası olmuştur. “Yaşamak için bir neden’i olan kişi, hemen her nasıl’a dayanabilir”

İnsanın insana – insanlığa – zulmünün ve bütün bu olanlara karşı, dayanabilme gücüne sahip olanların hayatta kalabileceğinin kanıtıydı. Hala hayattayken Frankl’e göre insanın umutlanmak için bir nedeni vardı. Hayat son raddeye, son nefesini verinceye kadar sürmekteydi. Beni öldürmeyen şey, daha güçlü kılar, diyen Nietzsche’nin savını destekleyerek…

Ona göre insan her koşulda kendi çıkışını bulabilir. İnsanın özü bu hayatının anlamında ve hayatının amacında gizlidir, der ve ekler “bunu bulabilmek için de acı çekerek koşullarımıza koyduğumuz davranışlar keşfinde yakalarız.”

Kendisine ait üç kitabı okudum. En etkilendiğim kitabı bu bahsettiğim kitaptır. Kitap üç bölümden oluşur.

İnsanın Anlam ArayışıFrankl kitabına; “Bu kitap, gerçeklere ve olaylara ilişkin bir açıklama olma iddiasında değildir, milyonlarca tutuklunun tekrar tekrar yaşadığı kişisel deneyimlerin bir özetidir…Sağ kurtulmayı başaranlardan birisi tarafından anlatılan iç öyküdür.” diye başlar. Kitap, toplama kampına gidişinden, Amerikan birliklerince serbest bırakılıncaya kadar geçen dönemi anlatıyor. İnsanın varoluşsal çabasına dair anlatılanlar izlediğimiz filmleri getirir gözümün önüne.

Kitabı “Kitapağacı İçsel Dönüşüm Kulübü” ile yine yeniden okuyorum… Bazı kitaplar bazen hayatın anlamına güç katmak için yeniden okunası olurlar. Frankl’ın bazı sözleri ile devam ediyorum;

“Duş için sıra beklerken, çıplaklığımızı iliklerimizde duyumsamıştık: artık çıplak vücutlarımızdan başka gerçekten hiçbir şeyimiz kalmamıştı; tüyümüz bile yoktu; sahip olduğumuz tek şey, kelimenin tam anlamıyla çıplak varoluşumuzdu… Aptalca çıplak yaşamımızdan başka kaybedecek hiçbir şeyimiz olmadığını biliyorduk.”

“Acılar, sadece gelişiyorsan bir anlam taşır..”

Boş bir odaya belli miktarda gaz verildiği zaman, oda ne kadar büyük olursa olsun, gaz odanın tamamına yayılır. Ne kadar küçük ya da büyük olursa olsun, acı da insanın ruhuna ve bilincine tamamen yayılır. Dolayısıyla insanın çektiği acının “büyüklüğü” kesinlikle görecelidir.

Kitabını bitirirken yazdığı cümleler;

Bu nedenle uyanık olalım, iki anlamda uyanık olalım:
Auschwitz’den bu yana insanın ne yapabileceğini biliyoruz.
Hiroşima’dan bu yana da neyin tehlikede olduğunu biliyoruz.

İnsanın Anlam Arayışı

Victor E. Frankl
Okuyan Us Yayınları
170 Sayfa, 2017

2 thoughts on “İnsanın Anlam Arayışı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir