İnsanı kendisiyle yüzleştiren sanatçı.

Tarih:

Yazar:

Kategori:

Adını ‘Muhsin Namcu’ diye keyfe göre yazarak-okutan Türkçe diline çevirme gereği duyulan üstad 1976 senesinde Meşhed’de dünyaya geldi.

12 yaşında babasını kaybetmenin acısı ve ailenin ekonomik yapısı sebebiyle yatılı müzik okuluna gitti ve büyük üstad Nasrullah Nasihpur tarafından keşfedildi. Ailesi her ne kadar istemese de edebiyat ve müzikle dolu bir hayatı oldu. Ama o profesyonel olarak müzikle ilgilenmeyi tercih etti.

Mohsen Namjoo, insanın ruhu derinden etkileyen 4 oktavlık ender sesiyle Dünyanın en iyi erkek seslerinden gerçek bir müzisyendir.

Bu muhteşem sesi dinlediğinizde doğduğu toprakların, kültürünü ve derinliğini, yansıtması İranlı muhalif besteciye özgüdür.

Üniversitede yaşamında var olan klasik, baskıcı eğitim öğretim sisteminden o da memnun değildi. Kendisi müzik alanındaki çeşitli türlerini, İran’ın geleneksel müziğiyle birleştirip, güzel sesiyle yorumlardı tabi bu alışılmadık ve farklı bir tarzdı.

Okul yönetiminin dar muhafazakâr bakış açısı bunu engellemek için birçok engel çıkardı. Uzaklaştırmalar, gözaltılar ve 3. yılında okuldan atılmasıyla son buldu. Ama müzik hayatına devam etti. Tahran’da konserler verdi ve kısa sürede de herkesi etkilemeyi başarmıştı. Bestelerinde rejim karşıtlığı ve ezilen İran halkından bahsetmesi sebebiyle, müziğiyle umudun ve direnişin de bir bakıma sembolü oldu.

Mohsen Namjoo

Ama pek çok seven gibi sevmeyende çoktu ve düşman bile ilan edildi. Kuran’a hakaret ettiği iddiasıyla (Aslında mevzu, birkaç şarkısında Kuran’dan ayetlerden alıntı yapmasıdır) 2009 senesinde 5 sene hapis cezası verilmiştir.

İçinize işleyen ve her hücrenize kadar dokunan, hissettiren ve dinleyenlerin hiç dinlemeyenlere acıyarak baktığı bu felaket güzel sesin sahibi ne yazık ki ülkesini terk etmek zorunda kalıp Amerika’da yaşamaktadır.

2016 “sefre shakhsi” albümden olan Mojir duası ile ilgili “8-9 yaşlarındaydım, dedem kanser hastasıydı. Güçsüzdü, hastalık tam olarak onu ele geçirmiş sayılırdı. Dedem dua okurken arkadan sessizce ona yaklaştık ve eski kaset ile sesini kaydettik. O tarihten 2 ay sonra dedem vefat etti. Böylelikle dedem de bir şarkı yazmış oldu son albümüm de” demiştir.

Bu arada halen daha İran’da Mohsen Namjoo’nun albümlerini satmak ve dinlemek yasak! Cidden yasak, bu resmi olarak bir suç!

Her şey iyi olacak diye düşünmenizi sağlayacak ve iyi hissettirecek müzikleri vardır…

Zaman kaybetmeden dinlemeye başlayın bizce!

TAKİPTE KALIN

43,428BeğenenlerBeğen
550TakipçilerTakip Et
97TakipçilerTakip Et
584TakipçilerTakip Et

Harekete geçmemek sebebiyle yok olmuş bir geleceği tasvir eden ünlü resimler

Museo del Prado (Prado Müzesi) yakın zamanda Madrid'deki 2019 BM İklim Değişikliği Konferansı'na eş zamanlı olacak şekilde tasarlanmış Dünya Yaban Hayatı Fonu (WWF) ile...

Sanat tarihinin en ikonik eserlerini minik broşlara işliyor.

Nakış sanatçısı Ira Pashkevych, sanat tarihinin en ünlü eserlerinden bazılarını elinizde tutabileceğiniz minik tekstil ürünlerine çeviriyor. Büyük bir titizlikle tasarlanmış her bir küçük ilmek,...

92. Oscar Ödüllerini Kazananlar (Oscar 2020)

92. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. Los Angeles'taki Dolby Tiyatrosu'nda kırmızı halı geçidi sonrası Oscar kazananlar açıklandı. Güney Kore yapımı Parasite En İyi...