İnsanı kendisiyle yüzleştiren sanatçı.

Adını ‘Muhsin Namcu’ diye keyfe göre yazarak-okutan Türkçe diline çevirme gereği duyulan üstad 1976 senesinde Meşhed’de dünyaya geldi.

12 yaşında babasını kaybetmenin acısı ve ailenin ekonomik yapısı sebebiyle yatılı müzik okuluna gitti ve büyük üstad Nasrullah Nasihpur tarafından keşfedildi. Ailesi her ne kadar istemese de edebiyat ve müzikle dolu bir hayatı oldu. Ama o profesyonel olarak müzikle ilgilenmeyi tercih etti.

Mohsen Namjoo, insanın ruhu derinden etkileyen 4 oktavlık ender sesiyle Dünyanın en iyi erkek seslerinden gerçek bir müzisyendir.

Bu muhteşem sesi dinlediğinizde doğduğu toprakların, kültürünü ve derinliğini, yansıtması İranlı muhalif besteciye özgüdür.

Üniversitede yaşamında var olan klasik, baskıcı eğitim öğretim sisteminden o da memnun değildi. Kendisi müzik alanındaki çeşitli türlerini, İran’ın geleneksel müziğiyle birleştirip, güzel sesiyle yorumlardı tabi bu alışılmadık ve farklı bir tarzdı.

Okul yönetiminin dar muhafazakâr bakış açısı bunu engellemek için birçok engel çıkardı. Uzaklaştırmalar, gözaltılar ve 3. yılında okuldan atılmasıyla son buldu. Ama müzik hayatına devam etti. Tahran’da konserler verdi ve kısa sürede de herkesi etkilemeyi başarmıştı. Bestelerinde rejim karşıtlığı ve ezilen İran halkından bahsetmesi sebebiyle, müziğiyle umudun ve direnişin de bir bakıma sembolü oldu.

Mohsen Namjoo

Ama pek çok seven gibi sevmeyende çoktu ve düşman bile ilan edildi. Kuran’a hakaret ettiği iddiasıyla (Aslında mevzu, birkaç şarkısında Kuran’dan ayetlerden alıntı yapmasıdır) 2009 senesinde 5 sene hapis cezası verilmiştir.

İçinize işleyen ve her hücrenize kadar dokunan, hissettiren ve dinleyenlerin hiç dinlemeyenlere acıyarak baktığı bu felaket güzel sesin sahibi ne yazık ki ülkesini terk etmek zorunda kalıp Amerika’da yaşamaktadır.

2016 “sefre shakhsi” albümden olan Mojir duası ile ilgili “8-9 yaşlarındaydım, dedem kanser hastasıydı. Güçsüzdü, hastalık tam olarak onu ele geçirmiş sayılırdı. Dedem dua okurken arkadan sessizce ona yaklaştık ve eski kaset ile sesini kaydettik. O tarihten 2 ay sonra dedem vefat etti. Böylelikle dedem de bir şarkı yazmış oldu son albümüm de” demiştir.

Bu arada halen daha İran’da Mohsen Namjoo’nun albümlerini satmak ve dinlemek yasak! Cidden yasak, bu resmi olarak bir suç!

Her şey iyi olacak diye düşünmenizi sağlayacak ve iyi hissettirecek müzikleri vardır…

Zaman kaybetmeden dinlemeye başlayın bizce!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir