Ölüm asla hikayenin sonu değildir: Incendies

Savaş ve dram alanında en iyi filmlerden biri İçimdeki Yangın. Görsel anlamda o kadar başarılı ki birde müziklerin etkileyiciliği ve oyunculuk işin içine girince unutulmayacaklar arasında yer alıyor.

Filmimizin ana karakteri Nawal Marwan. Ortadoğu da bir köyde sevdiği adam Vahab ile beraber kaçarken abisi tarafından gözlerinin önünde öldürülür Vahab. Nawal ise büyükannesi tarafından kurtarılır çünkü hamiledir. Ancak bebek kimseye duyurulmadan doğduğu an yetimhaneye verilir topuğuna yapılan üç nokta işaretiyle beraber. Nawal büyükannesinin yardımıyla üniversiteye gitmek için köyden kaçar. Bir de çocuğunu bulmak için. Ama hayatı artık hiç kolay bir hal almayacaktır.

IncendiesJeanne ve Simon ise ikiz kardeşlerdir. Anneleri Nawal Marwanın ölümü üzerine avukattan birer mektup alırlar. Mektuplardan biri babalarına biri ise oğluna yani abilerine yazılmıştır. Bu mektupları onları bulup ulaştırana kadar mezarına çıplak ve yüzü toprağa, sırtı ise dünyaya dönük gömülmeyi istemektedir Nawal Marwan çünkü “sözünü yerine getirmeyenlerin mezar taşı olmaz.”  der. Bunun üzerine annelerinin hiç de bilmedikleri içler acısı dünyasına Lübnan’a doğru yola çıkar Jeanne. Ancak annesinin yaşadığı köye gittiğinde hiç de olumlu şeyler duymaz. Bu esnada hem şimdiyi hem de Nawal Marwanın geçmişini gösterir bizlere film. Oğlunu kaybettiğini sanan Nawal milliyetçilere karşı öfkelidir kaybedecek hiçbir şeyi olmadığından milliyetçilerin başındaki ismi öldürür ve Kfar Ryat hapishanesine esir düşer. Dayak, tecavüz… Unutulmayacak bir mahkûm haline gelir Nawal koğuşuna her tecavüzden sonra şarkı söyleyerek girdiği için. Kızı ise yıllar sonra Kfar Ryat hapishanesine gittiğinde buranın ulusal af örgütü tarafından kınandığını öğrenir. Bir de annesinin şarkı söyleyen kadın 72 numara olduğunu, sağcı Hristiyan milislerinin liderini öldürdüğünü,  şarkı söyleyen kadının-annelerinin- hapishanede ikizleri yani kendisini ve kardeşini doğurduğunu öğrenir. Simon ise abisini ve babasını ararken hiç unutulmayacak bir ders alır. Çünkü bir artı bir her zaman iki etmez!

Sonrasında ise olaylar birer birer çözülmeye başlar. Newalin sözü tutulmuştur ancak oğluna ve eşine yazdığı mektupların tek bir adresi vardır. Birinde 72 numaralı orospu birinde ise 72 numaralı mahkûm yazmaktadır. Sözü tutulduğuna göre artık mezarına ismi yazılır Newalin.

Dikkatle izlenilmesi hatta tekrar tekrar izlenilmesi geren bir film INCENDIES

 

Tuğba Ayar

"Okumak iptiladır, müptelalara selam olsun."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir