Ilvermorny – Amerika’nın Büyücülük Okulu

Geçtiğimiz günlerde J.K. Rowling kendi kurduğu site olan pottermore.com da Amerika’daki bir büyücülük okulunun nasıl kurulduğuna dair bir hikaye paylaştı. Umarım ki bu hikaye yeni yazdığı bir büyücülük okulu serisinin işaretidir.

ILVERMORNY

Ilvermorny, Kuzey Amerika’nın büyücülük okulu 17. Yüzyılda kurulmuştur. Greylock dağının en uç zirvesinde gizlenmektedir. Muggle’ lardan çok güçlü ve çeşitli büyüler sayesinde saklanmaktadır. Zaten etrafında büyük sisli bir bulut bulunmaktadır.

İRLANDA KÖKENİ

Isolt Sayre 1603’te doğmuş ve çocukluğunun ilk senelerini Coomloughra, County Kerry, İrlanda’da geçirmiştir. Kökleri iki safkan büyücü ailesine dayanmaktadır.

Babası William Sayre, ünlü İrlandalı büyücü Morrigan’ın torunudur. Morrigan karga olabilen bir animagustur. William kızına benzerliğinden dolayı Morrigan lakabını takar. Isolt’un çocukluğu sessiz sakin geçmiştir. Ailesi her zaman ona sevgi göstermiş, muggle komşularına yardım etmiş, insanlar ve çiftlik hayvanları için büyülü ilaçlar üretmişlerdir.

Ama Isolt beş yaşındayken evlerine bir saldırı düzenlenir ve ailesi ölür. Isolt yangından annesinin uzun zamandır konuşmadığı kız kardeşi tarafından kurtarılır. Bu kişi Gormlaith Gaunt’dur. ( Gaunt’lar Voldemort’un ataları oluyor.) Gormlaith onu Coomcallee’ye götürür ve orada yetiştirir.

Isolt büyüdükçe onu kurtaran kişinin aslında onu kaçırdığını ve ailesini öldürdüğünü fark eder. Zalim Gormlaith fanatik bir safkandır ve ablasının mugglelara olan yardım severliğinin Isolt’u sihre sahip olmayan kötü bir evliliğe mahkûm edeceğini düşünür. Kızı doğru yola getirebilirse Morrigan’ın ve Salazar Slytherin’in torunu olan Isolt’un sadece safkanlarla iletişim kurabileceğini düşünür.

Gormlaith, Isolt’u devamlı mugglelara ve hayvanlara büyü yapması ve lanetlemesi için zorlar. Zaman geçtikçe insanlar da onlardan uzaklaşır. Isolt’un bir zamanlar arkadaş olduğu kişiler Isolt oynarken bahçelerine taş fırlatmaya başlar.

Hogwarts’tan mektup geldiğinde Gormlaith Isolt’u göndermeyi reddeder. Evde daha fazla şey öğrenebileceğine inanır. Isolt bunalmıştır ve devamlı Hogwarts hayali kurar. Hogwarts ona cennet gibi gelmektedir.

12 yıl boyunca Gormlaith Isolt’a sadece güçlü karanlık büyüleri öğretir. En sonunda Isolt genç bir kadın olarak kaçacak cesareti bulur. Teyzesinin asasını ve annesine ait olan broşu çalar ve ülkeden gider.

Teyzesinin onu takip etmesinden korkarak ilk önce İngiltere’ye gider. Isolt saçlarını keser ve Elias adında muggle bir oğlan kılığına girer. 1620’de bir gemiyle Amerika’ya kaçar.

( mugglelara Amerika’da no-majs deniyor no magic anlamında)

Isolt birlikte geldiği insanları terk eder çünkü teyzesinin onu takip etmesinden korkuyordur. Dağlarda tek başına birkaç hafta geçirdikten sonra iki tane büyülü yaratıkla karşılaşır. Birinin adı Hidebehind’dır. Bu yaratık kendini her cismin arkasına saklayabilir. Diğeri ise Pukwudgie. Amerika’ya özgü kısa gri yüzlü geniş kulaklı bir yaratıktır. Avrupa gobliniyle akrabadır. Bu yaratık çok güçlü bir sihire sahiptir. Ölümüne avlanır, zehirli okları vardır ve insanlarla dalga geçmeye bayılır.

Hidebehind Pukwudgie’yi yaralamıştır.  Isolt Pukwudgie’yi iyileştirir. O da Isolt’a borcunu ödeyecek bir yol bulana kadar hizmet edeceğini söyler.   Zamanla Isolt ve Pukwudgie arkadaş olurlar. Ama Pukwudgie gerçek ismini söylemediğinden Isolt ona babasının anısına William diye hitap eder.

HORNED SERPENT

William Isolt’u çeşitli yaratıklarla tanıştırır. Birlikte seyahatlere çıkarlar.  Bir gün karşılarına Horned Serpent çıkar. Horned serpent boynuzlu bir yılandır. William ondan korkmasına rağmen yılan Isolt’u sevmiştir. Ayrıca Isolt bu yılan’ın konuştuklarını anlayabiliyordur. Bu yılan Isolt’a şunu der. “Ben senin ailenin bir parçası olana kadar ailen lanetlendi.”

Isolt’un ailesi ölmüştür. Tabi İrlanda’daki teyzesini saymazsak. Bu yüzden Isolt yılanın dediğini anlamamıştır.

WEBSTER VE CHADWİCK BOOT

Isolt sonunda kendi gibi insanlara denk gelir. Ormanda iki küçük oğlanı yerde yaralı yatarken bulurlar. Ölmüş gibi olsalar da Isolt William’a onları taşımasını söyler. William gönülsüz olsa da Isolt ona bu iki gencin hayatını kurtarırsa borcunu ödemiş olacaksın der.

Çocukları taşıdıklarında Isolt William’a artık ihtiyacı olmadığını söyler ve Pukwudgie de kaybolur.

BOOT ÇOCUKLARI VE JAMES STEWARD

Bu iki çocuk için Isolt tek arkadaşını feda etmiştir. Ama daha sonra Isolt onların da büyülü olduğunu anlar.

Chadwick ve Webster’ın ailesi onları Amerika’ya büyülü bir yolculuk için getirmiştir. Ama maalesef ki bu durum bir trajediyle bitmiştir. Ormanda çocukların aileleri bir Hidebehind tarafından öldürülmüştür.

Çocuklar ilk birkaç hafta ciddi derecede hastadırlar. Isolt onları bırakıp gitmeye cesaret edemez. Isolt çocukların anne babalarının gömülmediğini hatırlayarak geri döner. Onlara mezar yapacaktır böylece çocuklar daha sonra ziyaret edebileceklerdir. Ama oraya gittiğinde çoktan gömüldüklerini görür. Onlara mezar yapan kişi James Steward’dır. James bir no-maj olduğundan çocukların babasının asasını eline aldığında asa ona karşı gelir ve James bir ağaca çarparak bayılır.

Gözlerini küçük bir sığınakta açar. Isolt ona bakmıştır. Isolt James’ten sihir gücünü saklayamaz. Çocuklar iyileşince Isolt’un asasını av için kullanırlar. Isolt için sonunda bir yetişkinle yani James’le konuşmak çok iyi hissettirir. James çok eğlencelidir ve çocukların iyileşmelerine de yardım eder. Ayrıca Greylock dağına taştan bir kulübe yapar. Isolt buranın adını doğduğu yerden (ama Gormlaith’in mahvettiği) ilham alarak “Ilvermorny” koyar.

Zaman geçtikçe Isolt ve James birbirlerine âşık olurlar.

   DÖRT BİNA

Isolt ve James çocukları üvey evlatları olarak kabul ederler. Isolt onlara Gormlaith’den öğrendiği kadarıyla ikinci el Hogwarts hikâyeleri anlatır. Çocuklar okula gitmek istemektedirler. İrlanda’ya gidip Hogwarts mektuplarını almak isterler. Isolt çocukları Gormlaith hikâyesiyle korkutmak istemez. Onun yerine onlara 11 yaşına geldiklerinde burada kendisi sihir öğreteceğine söz verir.

Bu fikir Chadwick ve Webster’ın hayal gücünü kamçılar. Hogwarts ‘ı esas alarak kendi okullarını kuracaklardır. Dört bina olması gerektiğini söylerler. Çocuklar iki binaya kendilerinin favori büyülü yaratığının ismini verirler. Chadwick kendi binasına Thunderbird( şimşek kuşu) adını verir. Bu yaratık uçarken fırtına yaratabiliyordur.  Webster, Wampus ( büyülü panter) ismini seçer. Bu büyülü panter benzeri kedi çok hızlı ve çok güçlüdür. Ve öldürülmesi neredeyse imkânsızdır.  Isolt tabi ki kendi binası için Horned Serpent( boynuzlu yılan) ismini seçer. Çünkü karşılaştığı yılanla bir akrabalık hissetmiştir.

James’e kendi binası için bir yaratık sorulduğunda James kalakalır. Ailedeki tek no-maj olduğu için sihirli yaratıkları bilmez. Karısının bir zamanlar arkadaşı olan ve onu öyküleriyle eğlendiren Pukwudgie’yi seçer.

Böylece okulun dört binası kurulmuş olur.

RÜYA

Chadwick ’in 11. Yaş günü hızla yaklaşmaktadır. Ve Isolt ona asa bulacağı konusunda söz vermiştir. Onun bildiği tek asa Gormlaith’ten çaldığı asadır. Isolt rüyasında bir gece Horned Serpent’i görür. Bu yüzden dağdan aşağı iner ve Horned Serpent’i bulmaya gider. Yılan orada onu bekliyordur. Boynuzundan bir parça verir. Isolt bunu James’e götürür ve odunlarla, taşlarla olan becerisini bunda da göstermesini bekler. Chadwick uyandığında artık bir asası vardır.

ILVERMORNY OKULUNUN KURULUŞU

Webster 11 yaşına geldiğinde ailenin ve okulun ünü biraz yayılmıştır. Wampanoag’dan iki erkek, Narragansett’ten iki kız ve anneleri onlara katılır. Bütün asalar Isolt ve James tarafından üretilir. Ama yılanın boynuzunu sadece oğullarına saklar. Diğer asalar için wampus saçı, snallygaster kalbi gibi şeyler kullanırlar.

Yıllar geçtikçe okul büyür. Daha çok öğrenci onlara katılır. Ama kimse yatılı kalmamaktadır. Bu yüzden aslında daha geniş çapta duyulmamıştır. Isolt hamile kalır ve Martha ve Rionach adında ikiz kızlar doğurur.

GORMLAİTH’İN İNTİKAMI

Mutlu ama meşgul bir aile olmuşlardır. Bu yüzden yaklaşan tehlikenin farkına varmazlar. Okulun ünü iyice yayılır. Müdiresinin Morrigan lakaplı İrlandalı bir büyücü olduğu duyulur. Gormlaith bunları ve Isolt’un bir muggle’la evlendiğini öğrenir.

Isolt’un asası aslında Hogwarts kurucularından Salazar Slytherin’e aittir. Ve büyülü bir yılanın yani Basilisk’in boynuzundan yapılmıştır.

Gormlaith okula geldiğinde korunuyor olduğunu görür. Yılan dilinde birkaç cümle söyler. Isolt’taki asa aslında Gormlaith’in olduğundan sahibi asaya onları uyutmasını söyler ama Gormlaith’in bilmediği şey Chadwick’in ve Webster’ın asalarının yılan boynuzundan yapılmış olduğudur. Bu sözlerden sonra çocuklar uyumak yerine bir anda yataktan fırlar. Chadwick camdan bakar ve Gormlaith’in siluetini fark eder.

Chadwick İrlanda’ya gidememe nedenlerini Isolt ve James konuşurlarken duymuştur. Bu yüzden hep kâbuslarında bu cadıyı görür. Şimdi ise kâbusları gerçek olmuştur. Webster’a anne babalarını uyarmasını söyler. Bu arada Chadwick aşağı iner ve Gormlaith’le karşılaşır. Gormlaith karşısında onu görmeyi beklememektedir. Chadwick onun büyüsünü geri çevirir ve düello etmeye başlarlar. Gormlaith ondan daha güçlü olmasına rağmen Chadwick çok iyi eğitilmiştir. Hatta Gormlaith onun safkan bir büyücü olduğunu düşünmektedir.

Webster anne babasını uyandıramaz çünkü büyü çok güçlüdür. Bu yüzden aşağı inip kardeşine katılır. İki kardeşin asaları birleştiğinde çok büyük bir güç elde ederler. Gormlaith güler ve safkan oldukları için onlara merhamet edeceğini söyler. Çocuklar onu durdurmaya kararlıdırlar. Okulun içine girerler. Pencereler patlar, duvarlar çatlar ama Isolt ve James hala uyumaktadırlar. Ama kızlarının korkunç çığlığı yani sevginin gücü onları uyandırır. Isolt James’e kızlara göz kulak olmasını söyler ve çocuklara katılmak üzere Slyhterin’in asasını alır. Ama asa Gormlaith’in olduğundan ve uyuma büyüsü yapıldığından kullanılamaz. Gormlaith James’le bebeğin odasına girer. Isolt ne yaptığını bilmeyerek öldürülen babası için William diye bağırır. O sırada William adlı Pukwudgie ortaya çıkar ve Gormlaith’e zehirli oklarını gönderir. Gormlaith her yerden duyulacak şekilde bağırır ve sonra kaybolup toza dönüşür.

William ailenin hayatını kurtarmıştır. Çünkü Isolt’un dediği gibi borcu oğlanların hayatının kurtarılmasıyla ödenmemiştir.  William adının bir binaya verildiğini duyunca çok şaşırır. Ertesi gün tüm Pukwudgie ailesini alarak okula taşınır.

SLYTHERİN’İN MİRASI

 

Slytherin’in asası kullanılamaz durumdadır. Isolt yılan diliyle konuşmayı bilemez ama ona dokunmak da istememektedir bu yüzden asayı yakarlar.

Yıllar sonra asanın yakıldığı yerde yılan ağaçları yetişmeye başlar. Yaprakları güçlü ilaçların yapımında kullanılır.

 

OKULUN BÜYÜMESİ

Ilvermorny’nin ünü yıllar boyu artar. Küçük ev bir kale haline gelir. Daha çok öğretmen okula katılır. 19. Yüzyılda Ilvermony artık uluslararası bir şöhret kazanmıştır.

Yıllar boyunca Isolt ve James okulun müdür ve müdiresi olurlar. Chadwick başarılı bir sihirbaz olur ve seyahat eder. Aynı zamanda kitap yazar ve kitapları Ilvermorny’de okutulur. Meksikalı şifacı Josefina Calderon’ la evlenir.

Webster, Macusa’da ( the magical congress of the united states of america), Amerika sihir kongresinde işe alımları gerçekleştiren bir seherbaz olur. Londra’ya gittiğinde sihir bakanlığında çalışan genç İskoç bir cadıya âşık olur.  Bu yüzden evine İngiltere’ye döner. Webster’ın çocukları, torunları Hogwarts’ta eğitim görür.

Martha( Isolt ve James’in ikizlerinden büyük olan) ailesi tarafından çok sevilir ama zor bir yaşam geçirir çünkü büyüye yeteneği yoktur. Sonunda arkadaşının muggle kardeşiyle evlenir ve bir muggle hayatı yaşar.

Rionach yani genç olan Ilvermorny’de karanlık sanatlara karşı savunma eğitimi vermektedir. Martha’nın aksine Rionach yılan diliyle konuşma kabiliyetiyle doğmuştur.

Isolt ve James 100 yılın üstünde yaşamışlardır. Okulun heybetli ve çok ünlü olduğunu görecek kadar yaşamışlardır. Kuzey Amerika’daki büyücüler çocuklarını Ilvermony’de okutur.

 

  ILVERMONY’DE BUGÜN

Ilvermorny bir bakıma bir muggle tarafından da kurulduğu için demokratik bir okul olarak tanınır. Ön kapısında Isolt ve James’in heykelleri bulunmaktadır.

Kapılardan geçince dört bina Thunderbird, Wampus, Horned Serpent ve Pukwudigie olarak ayrılır. Girişte çocuklar bekler ve Gordian düğümünün üzerinde dururlar. Herkes susar. Eğer Horned Spent öğrenciyi isterse yılanın kafasındaki i kristalden ışık gelir. Wampus isterse panter heykeli kükrer. Thunderbird ise kanatlarını onaylayıcı bir biçimde eğer. Pukwudgie ise havaya bir ok fırlatır.

Bazıları der ki Horned Serpent beyni, Wampus vücudu, Pukwudgie kalbi, Thunderbird ise ruhu simgeler.  Diğerleri de Horned Serpent en iyi öğrencileri yani zekileri, Wampus savaşçıları, Pukwudgie şifacıları, Thunderbird ise maceracıları seçer, der.

Ilvermony cüppeleri mavi ve kızılcık rengindedir. Mavi Isolt’un favori rengidir ve Hogwarts’a gitse hep Ravenclaw’da olmak istemektedir. Kızılcık rengi ise James kızılcıklı( cranberry) turtayı çok sevdiğindendir. Tüm cübbelerde altın Gordian düğümü vardır. Isolt’un annesine ait olan broş da Gordian düğümüdür.

 

Tüm hikayeyi cümle cümle çeviremesem de çoğunu yazdığıma inanıyorum. Umarım bir hata yapmamışımdır. Ama genel hatlarıyla öyküyü yansıtabildiğime inanıyorum.

Pottermore.com sitesinde hem Hogwarts’taki binanızı, hem Ilvermorny’deki biannaızı seçebileceğiniz testler bulunuyor. Bu testlere göre ben Hogwarts’ta Slytherin, Ilvermorny’de ise Horned Serpent çıktım. İkisinin de köken Salazar Sytherin’e dayandığından ve simgeleri yılan olduğundan testlerdeki soruların rastgele oluşturulmamış olduğu anlaşılıyor. Ayrıca sitede asanızı belirleyen bir test de bulunmakta.

Benim asam:  ANKA KUŞU TÜYÜ VE KIZILAĞAÇTAN YAPILMA 12 -1/4 İNÇ HAFİFÇE YAYLI ESNEK

Umarım öyküden zevk almışsınızdır. Ve umarım Rowling bize yeni bir büyücülük okulu serisi bahşeder.

Ayşe Ayhan
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/bikahvebikitap/

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.