İlahi Komedi (12. Gece)

Şehir Tiyatrolarının sezonu William Shakespeare ile açmasının mutluluğu yazmamı sağladı.Oyunun sahnelenmesinin üzerinden bir sene geçmiş olması da artık oturmuş,eksikleri giderilmiş olduğunu hissettirdi. Shakespeare kendi zamanının en güçlü oyun yazarlarından olup en sevilen komedisi de 12.Gecedir.

Yıllar önce filmini izleyip mest olduğum 12.Gece tek perde ve yaklaşık 100 dakika süren, en önemlisi oyuncu kadrosu ile süper ; Sahne,kostüm tasarımları tam anlamıyla muhteşem bir oyun.

Oyuncu kadrosunun muhteşemliğine gelince; Bennu Yıldırımlar(Olivia), Özge Özder(Feste), Levent Öktem(Malvolio) son zamanlarda dizilerden aşina olduğumuz isimlerden, rollerin hakkını verenler.

Oyunun içeriğine gelince İkiz kardeşler Viola ve Sebastian bir gemi kazasından sonra birbirlerinden ayrı düşerler. Viola’nın erkek kılığına girip sevdiği dük Orsino yanında işe başlaması ile olaylar başlar. Orsino ise Olivia’ya ilgi duymakta aracı olarak Viola’yı kullanmaktadır. Gerçekten de tabiri çok uygun tam bir ‘’yanlışlıklar komedisi’’ izleyiciye sunulmuştur.

Oyunda Feste’nin güçlü bir rolü var ve genelde soytarıların erkek olduğu düşünülürse Özge Özder benden iki kat fazla alkış almıştır.Giydiği farklı tarz uzun ceket ile şapkaları dans ve şarkılarla birleşince güzel bir görsel şölen sizi bekliyor. O dönemin matemli kadın kıyafetleri ile Olivia yaslı havasında,Viola ise giydiği şapkalar ve yelek ile tam bir yakışıklı bey olarak izleniyor.

Gözünüzde tiyatro sahnesinde gemi kazası nasıl canlanır bilmem ama barkovizyonda suya düşen birilerini görmek yani gerçek sualtı görüntülerinin kullanılması ayrı bir renk katmakta. Ayrıca hareketli aynalar ile kocaman kaktüsler sonlara doğru ringe dönüşen sahne, oyunu oldukça zenginleştirmekte.

Büyük şehirde yaşamanın verdiği avantajdır ki 20 yıldır gittiğim tiyatrolar yıllar geçtikçe üzerine artılar koyarak gelişmekte ve artık barkovizyonlu, canlı müzikli ve zamana ayak uydurmuş durumda izleyiciye oyunlarını sahnelemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir