İkonik Tablolardan Doğrudan Etkilenen Film Sahneleri

Genelde hayatın sanatı taklit ettiği söylenir – ancak film yapımcısı Vugar Efendi’nin tutkulu projesi, Film Meets Art II ‘de görüldüğü gibi, beyazperde de aynısı yapıyor.

Bir film fanatiği olarak Vugar, kısa videolar yazıyor, yönetiyor, yapımcılık yapıyor ve editliyor. Eklektik(seçmeci) portföyü, belgesellerden deneysel derlemelere kadar birçok farklı materyal sunuyor. Bu yılın başında, güzel sanatlar ve sinema arasındaki ilişkiyi keşfeden büyüleyici eseri Film Meets Art’ı piyasaya sürmüştü. Django Unchained ve Psycho gibi tanınmış filmlerden alıntılanmış kesitlerin yanı sıra Leonardo da Vinci ve Sandro Botticelli gibi ünlü ressamların eserlerine de yer veren üç dakikalık film, Vugar’ın iki büyük tutkusunu bir araya getiriyor: sanat ve elbette, sinema. Projenin başarısı ardından – Vugar “yer verecek daha çok film var” diye belirttikten sonra – filmin ikinci kısmını da çıkardı, Film Meets Art II.

Önceki bölümünde olduğu gibi, Film Meets Art II de ustaca derlenmiş film sahneleri ve onlara ilham veren simgesel tabloları yan yana koyarak karşılaştırıyor.  Yan yana gösterilen bazı işler arasında benzerlikler aşikar olsa da – örneğin Steven Spielberg’ün Emprie of the Sun filmindeki anlamlı sahne ile neredeyse onun aynısı olan ve bu sahneye ilham veren Norman Rockwell tablosu gibi-  bazı çalışmalar arasındaki benzerlikler o kadar açık değil, örneğin; The Exorcist’in René Magritte’ın L’Empire des lumières, and Metropolis eserinde Brugel’e ölçülü saygısının zekice yeniden yorumlaması gibi.

İster gün gibi ortada ister daha şaşırtıcı olsun, tüm bu büyüleyici karşılaştırmalar Vugar’ın zeki ve sanatsal gözünü ortaya çıkarıyor ve bir kez daha “tüm sanat formlarının birbirinden beslendiği ve sinemanın da bir farkı olmadığı” inancını bize gösteriyor.

Jean-Auguste-Dominique Ingres, La petite baigneuse – Intérieur de harem (1828) and Jean-Luc Godard, Passion (1982)
Jean-Hippolyte Flandrin, Jeune homme nu assis au bord de la mer (1836) and Paul Thomas Anderson, There Will Be Blood (2007)
Norman Rockwell, Freedom from Fear (1943) and Steven Spielberg, Empire of the Sun (1987)
John Constable, Malvern Hall, Warwickshire (1809) and Stanley Kubrick, Barry Lyndon (1975)
Otto Dix, Portrait of the Journalist Sylvia von Harden (1926) and Bob Fosse, Cabaret (1972)
René Magritte, L’Empire des lumières (1954) and William Friedkin, The Exorcist (1973)
Pieter Bruegel the Elder, The Hunters in the Snow (1565) and Andrei Tarkovsky, The Mirror (1975)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir