İki Şehrin Hikayesi

Kitabı bitirdiğimde uzun süre hareketsiz bir şekilde oturdum ve düşündüm. Bir kitap kurgusuyla nasıl okuyucuyu içine alır, okuyucunun zihnini sarsar Dickens’ın bu romanıyla şahit oldum.

Fransız İhilali sırasında yaşayan bir grup insanın özel yaşantısından yola çıkıp, o dönemde yaşanan toplumsal olaylar, ayaklanmalar ve terör hareketlerinin anlatıldığı kitap, Fransız İhtilalini ve sonrasındaki terör dönemini en güzel anlatan kitap olma özelliğine sahip bence. Yazar, devrim sırasında yaşanan olayları, hem soylu burjuva üzerinden hem de köylü ve yoksullar üzerinden içinizi dondurcak gerçeklerle sizi yüzleştirerek anlatıyor. Pariste 18 yıl haksız yere hapis yatmış Doktor Manette, onu hapisten kurtaran eski dostu Lorry, Manette’nin hapisten çıkana kadar yüzünü hiç görmediği kızı Lucie, Luice’ye aşık olan Charles Darney ve Sydney Carton..

Devrimden önce intikam yemini etmiş ve devrim sonrası terör yıllarında ayaklanmanın en ön saflarında yer alan Defarge çifti.. Devrim yıllarında yaşanan açlık,yoksulluk,şiddet, kan ve gözyaşı dolu sokaklar..Sizde zaman zaman korku, zaman zaman hüzün, kaygı en çok da merak uyandırıyor. Dickens’ın romana giriş cümlesi olarak seçtiği “zamanların en iyisiydi, zamanların en kötüsüydü” cümlesinin doğruluğuna kitabı bitirdiğiniz an gerçekten inanıyorsunuz

Kitabı okurken iki farklı durumu takip ediyorsunuz. Şöyle ki; romanda geçen karakterlerin hikayesindeki sevgi,kavuşma,kaybetme korkusu,aşk,yitirme,platonik aşkın hüznü gibi bireysel duyguları hissederek okuyorsunuz. Bu, birinci durum. Bir de; kolektif boyutu olan durum var. Yoksul halkın soylulara duyduğu kin ve nefret duygusuyla başlatılan şiddet dolu ayaklanma ile sizi derinden etkileyen toplumsal olaylar sizi düşünmeye ve sorgulamaya sevkediyor.

200 milyondan fazla satmış olan bu kitap, Dickens’ın da kendisinin yapmış olduğu en başarılı iş olarak tanımladığı kitaptır aslında. Dünya klasiklerinin en başında yer alan İki şehrin Hikayesi’ni okuyup bitirdiğinizde, benim gibi, niye daha önce okumadığınıza hayıflanacağınızı düşünüyorum.

İki Şehrin Hikayesi
Charles Dickens
Can Yayınları
464 sayfa, 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir