Identity: Katil Kim Oyunu

Agatha Christie’nin “On Küçük Zenci” adlı eserinden esinlenerek çekilmiş bir filmdir. Eğer bu eseri okuduysanız size çok da uzak gelmeyecek bir film. Zaman zaman gerilimi yüksek zaman zaman ise bu gerilimden kaynaklı anlık korkuları yaşatan bir film olması onu daha değerli kılıyor. Film aslında Alfred Hitchcock’un Psycho’sunu da andırmaktadır. Özellikle motelde geçmesi bize bu havayı solumamıza imkan veriyor.

Karanlık ve felaket kokan bir gecede ortaya çıkan bir kasırga, o sırada farklı dertler peşinde koşan on yabancıyı bir araya getirir. Birbirini daha önce görmemiş olan bu on yabancı çeşitli sebepler nedeniyle bir otele sığınmak zorunda kalır. Bu izbe otelde dışarıdaki dünyayla iletişimini kaybeden bu yolcular kısa bir süre içerisinde çeşitli tuhaf durumlara tanık olmaya başlarlar. Kim olduğunu bilmedikleri bir güç, seri bir şekilde cinayetlere imza atmakta, hayatta kalmak anbean daha da zorlaşmaktadır.

Amerikan sinemasında sıkça kullanılan moteller her zaman yalnızlık ve gerilim hissi uyandırır. Bunun sebebi ise filmlerde bir anda ortaya çıkmalarından kaynaklanır. Motel kavramını en iyi kullanan yönetmenlerden birisi de tartışmasız Alfred Hitchcock’tur. Bir diğer özellik ise motel kullanılan filmlerde onların yalnız, ıssız ve gizemli hallerini ön plana çıkartan bir tema işlenmesidir. Kimlik filminde de bunu gözlemlemek mümkün.

Identity: Katil Kim Oyunu

Çoklu Kişilik Bozukluğu

Malcolm Rivers adındaki hasta cinayetten yargılanan ve çoklu kişilik bozukluğu olan birisidir. 10 kişinin yaşadığı bu olay aslında bu kişinin kafasında dönüyor. Malcolm’ın idam cezasından kurtulması için kafasındaki 10 kişiyi öldürmesi gerekiyor. Malcolm’un yazılarını yazdığı deftere baktığımızda her bir sayfasında farklı yazılar görürüz. Bu da onun kaç farklı kişilik ile yaşadığını bizlere gösterir. Motel çevresinde hiç durmadan yağan yağmuru da ruhsal olarak kendini arındırmaya çalıştığının bir işareti olarak görmek mümkündür. Paris dışındaki bütün kişiliklerin ölmesi ve portakal bahçesindeki mütevazi evinde çapa yapan Paris, toprağın altında 1 numaralı motel anahtarını bulur. Bu onun son kurban olacağının işaretidir. Ayrıca toprağın altında bulmuş olması da bilinçaltına bir göndermedir.

“Merdivenlerden çıkarken orada olmayan bir adamla karşılaştım; bugün de orada değildi, keşke dedim keşke gitse” Film başladığı replikle biter. Malcolm’un esas kişiliğini öğreniriz. Aslında katilin Timmy çıkması çok da şaşırtıcı olmasa gerek. Çünkü bu rahatsızlık genellikle çocukluk dönemi travmalarından dolayı ortaya çıkmaktadır.

Birçok filmden ve kitaptan esinlenme görsek de Kimlik filmi izlenmeye değer bir film. Oyuncu kadrosu son derece zengin ve farklı olay örgüsüyle türünün iyi örneklerinden birisi olarak göze çarpıyor.

Identity / Kimlik
Yönetmen James Mangold
Oyuncular: John Cusack, Ray Liotta, Amanda Peet, Alfred Molina, Ray Liotta
Tür: Gerilim
Ülke: ABD
Vizyon Tarihi: 2003

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir