İçimizdeki Karanlığı Aydınlatan En İyi Yazarlar ve Sözleri

14 yaşımdan beri ruhsal konulara ilgiliyim…
Spirituel, parapsikoloji, psikoloji ve ruhsallıkla ilgili kitapları okumayı, araştırmayı müthiş merak ile çok seviyorum. Bu tür kitaplar inisiye eden kitaplar olduğu için okuyanlara naçizane bir notum var; okurken lütfen uygulayın, eğer uygulamayacaksanız okumayın. Çünkü bilgi size akar ve bedende hazır hale gelir, siz kullanmadığınızda bu sizin bedeninizde sıkışır ve rahatsız eder.
Bugün ki yazımda çok değerli bulduğum, gözüm kapalı kitaplarını okurum dediğim yazarların, üstadların, guruların değerli sözlerine yer verdim. Bu birinci bölüm olsun çünkü devamı gelecek.

Sorunları ne olursa olsun, herkesi ikna etmeye çalıştığım tek bir şey var.
“KENDİNİ SEVMEK’ Sevgi harika bir tedavidir. Kendimizi sevmek yaşamımızda mucizeler yaratır…
Aşırı gurur, küstahça bir kibir ya da kendini beğenme gibi şeylerden bahsetmiyorum; çünkü bunlar sevgi değil, sadece korkudur. Kendini sevmek ise, kendimize saygı duymak, mucizevi bedenimiz ve aklımız için minnettar olmaktır…
(Louise L. Hay)

“Kendinize şunu sorun: Yaptığım şeyde sevinç, rahatlık ve hafiflik var mı? Eğer yoksa, zaman şimdiki anı örtüp karartıyor ve yaşam bir yük ya da bir mücadele olarak algılanıyor demektir.
Eğer yaptığınız şeyde bir sevinç, rahatlık ya da hafiflik yoksa, bu ille de yaptığınız şeyi değiştirmeniz gerektiği anlamına gelmez. Nasıl’ı değiştirmek yeterli olabilir. “Nasıl” daima “ne”den daha önemlidir. Elde etmek istediğiniz sonuçtan çok, bunu nasıl yaptığınıza daha fazla dikkat verip veremeyeceğinize bakın. En büyük dikkati yaşanan anın sunduğu şeye verin. Bu, olanı tamamen kabul ettiğiniz anlamına gelir, çünkü siz en büyük dikkati bir şeye verip de aynı zamanda ona direnemezsiniz.
Siz şimdiki anı onurlandırır onurlandırmaz, tüm mutsuzluk ve mücadele ortadan kalkar ve yaşam sevinç ve huzurla akmaya başlar. Şimdiki-anın farkındalığıyla davrandığınızda, yaptığınız her şey -en basit eylem bile- bir nitelik, özen ve sevgi duygusuyla dolu hale gelir.
(Eckhart TOLLE / Şimdinin Gücü Uygulama Kitabı)

Farkındalığın ilk adımı bedenini izlemektir. Yavaş yavaş kişi her harekete, her mimiğe dikkat kesilir. Ve farkında oldukça bir mucize gerçekleşir; eskiden yapmakta olduğun pek çok şey kayboluverir. Bedenin daha gevşek hale gelir, bedenin daha uyumlu hale gelir, bedenini bile derin bir huzur kaplar, derinden bir müzik çalmaya başlar bedeninde.
(Osho / Farkındalık)

Herkese şükran duy. Çünkü herkes senin dönüşümün için bir alan yaratıyor; seni engellediğini düşündüğün kişiler bile, düşmanın olduğunu zannettiklerin bile. Arkadaşların, düşmanların, iyi insanlar ve kötü insanlar, arzu edilen durumlar ve arzu edilmeyen durumlar; hepsi birden senin dönüşebileceğin ve bir buda olabileceğin koşulları yaratıyorlar.
(Osho / Ego)

Düşünceler dev güçlerdir. Onlar elektrikten daha güçlüdür. Sizin hayatınızı kontrol ederler, karakterinizi oluştururlar ve kaderinizi şekillendirirler.
Yazgınızı düşünceleriniz şekillendirir.
Sadece sahip olduğunuzu hayal ettiğiniz kadar gücünüz vardır. Etrafınızdaki dünya olmasına niyet ettiğiniz gibidir.
Düşüncenin müthiş gücü vardır. Düşünce hastalıkları iyileştirebilir. Düşünceler kişilerin zihniyetini değiştirebilir. Düşünce her şeyi yapabilir. Harikalar yaratabilir. Düşüncenin hızı hayal edilemezdir.
Düşünceler müthiş hızla devinirler. Ulvi düşünceler besleyenler hem kendi çevrelerindeki hem de uzaktaki insanlara yardım ederler.
Dışarıya gönderdiğiniz her düşünce asla yok olmayan bir titreşimdir. O evrenin her parçacığını titreştirmeyi sürdürür ve eğer düşünceleriniz asil, kutsal ve etkiliyse bütün duygudaş zihinlere titreşim gönderir ve onları olumlu etkiler…
(S. Sivananda Saraswati)

Sevgi duyguların (nefret, kızgınlık, şehvet, kıskançlık, şüphe) yokluğu değil, tüm duyguların bileşimidir.
Ruhun koşulsuz sevgiyi deneyimlemesi için, her insani duyguyu deneyimlemesi gerekir.
Olumsuz duyguları ifade etmemek, onları yok etmez. Sadece içinizde hapseder. Hapsedilen duygular ise bedeni hasta eder ve ruhu yaralar.
Acınızı ifade etmenize izin verildiğinde acınızdan kurtulursunuz. Çocukların acılarını ve üzüntülerini ifade etmelerine izin verildiğinde yetişkin olduklarında da üzüntülerini ifade etmekte sağlıklı olurlar. Böylece üzüntülerini kolaylıkla aşarlar.
İnsanlar sıklıkla başkaları için bir şeyler yaptıklarını sanır. Ama aslında her şeyi kendileri için yapar.
Herkes her şeyi daima kendisi için yapar.
Lütfen yüreğinizde olanı zihninizde olanla karıştırmayın. Zihninizde olan şeyler oraya başkaları tarafından konuldu. Yüreğinizde olan şeyde ise beni taşıyorsunuz.
(Neale Donald Walsch)

Bir düşünce ekersin, bir eylem biçersin. Bir eylem ekersin, alışkanlık biçersin. Bir alışkanlık ekersin, karakter biçersin. Bir karakter ekersin, kaderini biçersin.
Hindistan’da eski bir deyiş vardır; ‘Bizler spiritüel bir deneyim yaşayan insanlar değiliz. Biz insani deneyim yaşayan spiritüel varlıklarız.’ Ben şimdi evrendeki rolümü anlıyorum. Ne olduğumu görüyorum, Artık dünyada değilim. Dünya benim.
ünde en az otuz kez tekrarlamanı istediğim mantra şu: Ben göründüğümden daha fazlasıyım, dünyanın tüm gücü ve kuvveti benim içimdedir.
Bu, senin yaşamında derin değişiklikler yaratacaktır. Daha da hızlı sonuçlar elde etmek için, bu mantra’yı sana daha önce sözünü ettiğim yaratıcı canlandırma uygulamasıyla birleştir. Örneğin sessiz bir yere git. Orada gözlerin kapalı otur. Zihninin aylaklık etmesine izin verme. Vücudunu hareketsiz tut, çünkü zayıf bir zihnin en kesin göstergesi durmak bilmeyen bedendir. Böylece mantra’yı defalarca tekrar et. Bunu yaparken kendini disiplinli, zihnini, bedenini ve ruhunu tamamen kontrol altında tutabilen sağlam bir insan olarak hayal et.
(Robin Sharma)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.