İçerisinde Birbirinden Sevimli Yaşlı Kahramanların Yer Aldığı Üç Öykü Kitabı

Bu haftanın aslında bir önemi var. Çoğu insan tarafından bilinmeyen özel bir hafta bu hafta. Ülkemizde 18- 24 Mart tarihlerini kapsayan hafta “Yaşlılar Haftası” olarak kutlanmaktadır. Bu yazımda da hem sınıfında Yaşlılar Haftası’nı kutlayan okul öncesi öğretmenleri hem de çocuklar ile birlikte kitap okumayı seven büyükler için içinde yaşlı kahramanların bulunduğu üç farklı öykü kitabından bahsedeceğim.

Yağmur

İlk olarak bahsetmek istediğim kitap Sam Usher tarafından hem yazılmış hem resimlenmiş olan “Yağmur” isimli öykü kitabı. Bu kitap Türkiye İş Bankası Yayınları tarafından basılmış, Ali Berktay tarafından ise dilimize çevrilmiştir. Kitabın öyküsü yağmurlu bir havada bir dede ve torunu arasında geçen sıcacık sohbet ve yaşadıkları bir günlük macera üzerine kurulmuş. Kitabın şiirsel ve akıcı dili eğlenceli bir okuma sağlıyor. Ayrıca kitap, çocukların sözcük dağarcıklarını geliştirecek şekilde yeni ve farklı sözcükler de içeriyor. Bu kitaba hem kitapçılardan hem de çeşitli internet sitelerinden çok uygun bir fiyata ulaşabilirsiniz.

Bekçi Amos’ un Hastalandığı Gün

Diğer kitabımız, Philip C. Stead tarafından kaleme alınmış ve Esin Uslu tarafından Türkçe’ ye çevrilmiş “Bekçi Amos’ un Hastalandığı Gün” isimli öykü kitabı. Kitap Yapı Kredi Yayınları tarafından basılmış. Amos yaşadığı şehrin hayvanat bahçesinde bekçi olarak görev yapan, yaşlı biridir. Amos işini çok sevmektedir ve hayvanat bahçesinde güne başlamadan önce hayvan dostlarına teker teker uğrayıp hepsiyle vakit geçirir. Fakat bir gün Amos hayvanat bahçesine gelmez. Ve bütün hayvan dostlarını bir endişe kaplar. Acaba Amos neden hayvanat bahçesine gelmedi? Hayvan dostları bunun üzerine ne yaptılar? Esasında çok güzel bir dostluk öyküsü olan bu kitap, çizimlerinin ve kullanılan renklerin de yumuşak olmasından dolayı samimiyeti ve sıcaklığı okuyucuya geçirebiliyor. Aynı zamanda kitabın başkahramanının yaşlı biri olması çocukların farkındalıklarını artırmada çok etkili. Bekçi Amos’ un Hastalandığı Gün kütüphanenizde bulunması gereken ve ulaşılması kolay olan çok güzel bir öykü kitabı.

Komşu Teyze

Bahsetmek istediğim diğer kitap ise “Komşu Teyze” isimli öykü kitabı. Bu kitap aslında çok ince anlamlar barındıran bir kitap. Bu kitabın özelikle kendisine öykü anlatılmasını çok seven, öykü kitaplarıyla fazlasıyla ilgili olan çocukların beğenebileceği türden bir öyküsü var. Kitabımızın küçük kahramanının evlerinin üst katında, tek başına yaşayan bir komşu teyzesi var. İsmi Perihan. Perihan Teyze’nin türlü türlü de marifetleri var. Küçük kahramanımız onunla çok güzel vakit geçiriyor. Ama Perihan Teyze bazı zamanlar kendini çok halsiz hissediyor. Aslında bu kitapta yaşlı insanların hayatlarını nasıl devam ettiği tam çocuklara göre hem de çocuk kahramanın dili ile anlatılmış. Öyle değil midir gerçekten? Kendi anneannelerimiz, babaannelerimiz veya dedelerimizi düşünelim. Aslında her şeyin en iyisini onlar yapabilir. Ama gerçekten bazen kendilerini kötü hissedip yataktan çıkmadıkları da oluyor. Hatta bazen gidiyorlar bile değil mi? Öykü kitaplarında önemli olan şey, çocuğun kitapta kendinden ve yaşantısından parçalar bulabilmesi. Bu kitap da, hem anlatımıyla, hem kurgusuyla hem de çizimleriyle gerçekten çok başarılı. “Komşu Teyze” Heinz Janisch tarafından kaleme alınmış, Dürrin Tunç tarafından ise dilimize çevrilmiş. Kitap Yapı Kredi Yayınları tarafından basılmış. Özellikle 4-5 yaşından sonra çocukların daha rahat anlayabilecekleri ve üzerine harika sohbetler oluşturulabilecek bu kitap mutlaka kütüphanenizde bulunmalı.

2 thoughts on “İçerisinde Birbirinden Sevimli Yaşlı Kahramanların Yer Aldığı Üç Öykü Kitabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir