İbrahim Örs- Bütün Öyküler

BÜTÜN ÖYKÜLER – İBRAHİM ÖRS

Tatil başladı ve evde zamanını güzel değerlendirmek isteyen çocuklara yönelik kitap araştırmalarım sürüyor benim de. Çok güzel bir yayınevi ve çok da güzel bir kitap keşfettim. Nemesis Çocuk Kitapları’ndan İbrahim Örs tarafında yazılmış “Bütün Öyküler” kitabı.

Kitabın içinde siz ebeveynleri de saracak, hepsi de birbirinden güzel 32 öykü var. Öykülerin her biri bizlere ders verme amacında ve bu ince mesajları da çok güzel işlemiş. Kitabı okurken kendi günlük hayatımızdan ağdasız cümlelerle karşılaşacak ve çocuklarınıza severek alacaksınız. 9 yaşından itibaren kitap kurtlarına çok güzel alternatif olacaktır. Kitabın içinde en çok sevdiğim birçok öykü oldu ve beni en çok duygulandıran bölümlerden birini de kısaca aşağıya bırakacağım.

Kitabın yazarı İbrahim Örs(1928-1992), çocuklar için birçok eser bırakmıştır. Göl Çocukları, Mücahitin Oğlu, Mavi Bisiklet, Sınıftaki Afacan, Almanya Öyküsü, Balıklı Köy, Muhtarın Yeğenleri, Onur Çocuğu, Yeşil Mağara, Çocuk Cumhuriyeti, Fındık Zamanı, Büyük Tutku ve Bütün Öyküler kitapları yine Nemesis Çocuk tarafından okurlarına sunulmuştur.

“22 Nisan’ı 23 Nisana bağlayan gece, Tolga düş görür. Düşünde ölmüştür.

Melekler, bir isteğin var mı diye sorar. Tolga, Atatürk’ü görmek istiyorum, der. Atatürk’ün yeniden ülkesine, yurduna gönderilmesini isteyecektir. Ancak bunun mümkün olmadığını defalarca dile getirirler. Çünkü Atatürk diğer dünyaya gitmemiştir.  Melekler, Sayın Başkan, buyruğunuz üzerine Türkiye’ye gittik. Atatürk’ü aradık, aradık sonunda bulduk. Ama kendisi için yapılmış olan Anıtkabir’de değildi. Ulusun kalbindeydi. Orada yatıyordu. Bizi bağışlayın. O’nu oradan söküp alamadık. Ne denli uğraştıysak, didindiysek olmadı. Bu, bizim de gücümüzün dışında bir şey. Olanaksız!”

Bu hikâye öyle güzel bir dille anlatılmış ki okurken çok duygulandım. Biz aileler bu vatanı bizlere emanet eden Büyük Önder’in emanetine saygı duymalıyız. O’na hakaret dahi ettirmemek bizlerin asli görevlerinden bitanesi. Bu yurt bu vatan Atatürk önderliğinde, nice şehitler verilerek alındıysa bunu çocuklarımıza en güzel detayıyla anlatmak gerekir. Tarih bilinci ve şuuruyla yetiştirmeliyiz yeni nesli.

Gelecek için güzel bir nesil yetiştirmek istiyorsak öncelik olarak kitap okumayı sevdirmeliyiz. Kitaplarda her şeyi bulacaklarından eminim. Ve sizlere de bir anne tavsiyesi olarak bu harika kitapları gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum. Doğa ve hayvan sevgisinden tutun, arkadaşlığa, empatiye, sevgiye ve büyüklerin dünyasını anlamaya dair birçok güzel öykü var. Emin olun çocuklarınız da sizler de seveceksiniz.

Not, çocuklara Atatürk sevgisi aşılamaya çalışan her kitap ayrı özeldir nezdimde.

NEMESİS ÇOCUK KİTAPLARI

İBRAHİM ÖRS

254 sayfa, 2018

One thought on “İbrahim Örs- Bütün Öyküler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir