İbni Sina’nın Talebesi Hekim

‘Ailesini henüz küçükken kaybeden Rob J. nin İngiltere’den başlayan yolculuğu… İngiltere’nin küçük bir kasabasından, İran-Isfahan’a giden bir yolculuk… 11.y.y. Avrupa’sından Doğu’ya uzanan bir hayat…’

Küçük bir kasabada hayatlarına devam eden bir ailenin çocuğu olan Rob J. küçük yaşta anne-babasını kaybeder ve kardeşleri evlatlık verilir. Bu süre içerisinde insanların ellerine dokunarak yakın zamanda öleceklerini anlayabiliyor olmasını fark eder. Tam manasıyla kendisine ne olduğunu anlamaya çalışırken bir berber-cerrahın yanına çırak olarak alınır ve bu eşsiz serüven böylelikle başlamış olur.

Kısa sürede yetenekli biri olduğunu gösterir ve genç yaşta berber-cerrah olur. Doğuda hekimliğin önemli mesafeler katettiğini duyar. Ortağı olduğu ustasının ölümüyle de Hekimlerin Hekimi İbn-i Sina’nın talebesi olma yolculuğuna çıkar. Bu yolculukta başına birçok olay gelir. Isfahan’ a ulaştığında ise biz,”Artık daha fazla ne olabilir ki?”diye düşünürken aslında olayların daha yeni başladığını anlarız.

Sonrasında Maristan’da İbn-i Sina’dan öğrenim gören Rob, bir başka Rob’dur artık ve evet olaylar burada da bitmez en sürükleyici haliyle devam eder.

ABD’li yazar, bu olaylarla; İslam, Yahudilik ve Katolikliğin o yüzyıldaki durumunu, bu dinlerin benzerlikleri ve farklılıklarını, dönemin sosyo-kültürel yapısını müthiş psikolojik tahlillerle birlikte, basit ve akıcı bir dille bizlere anlatır kitabında.

İnsanın hayalleri ve idealleri uğruna cesaretle yapabileceklerini görürüz. Yorulmanın hedefler söz konusu olduğunda bir anlamı olmadığını Rob’la birlikte biz de yaşarız adeta. Bunun yanında tıpla ilgili de birçok bilgiye sahip oluruz.

Aslında tüm konuları içerisine alsa da tarih ve tıpla ilgilenenlerin ve sevenlerin mutlaka okuması gereken bir eser. Olayların hepsini sizlere anlatmak, bu heyecanı sizlerle paylaşmak çok isterdim fakat tüm bunların tadına okuyarak varsanız çok daha iyi olacak sanırım. Kesinlikle pişman olmayacaksınız.

Keyifli Okumalar.

İbni Sina’nın Talebesi Hekim
Noah Gordon
Yurt Kitap Yayın
736 sayfa, 2003

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir